Prechádzka Ľubovnianskym hradom s kastelánom Daliborom Mikulíkom

Prechádzka Ľubovnianskym hradom s jeho kastelánom

Hrad Stará Ĺubovňa. Do regiónu Severného Spiša a Starej Ľubovne sa vraciame pravidelne. Na rozdiel od prefláknutých komerčných stredísk masovej turistiky je tu relatívny kľud. Môžte tu nájsť kultúru, turistiku, cyklotrasy i neskutočný pokoj. Stále tu nachádzame nové a nové trasy bajkovanie a turistiku, stále objavujeme nové veci.

Pre adrenalínové spoznávanie Severného Spiša je Stará Ľubovňa je ideálnym centrom. Mesto je kúsok od Pienin a Lechnických trailov, zároveň však hraničí hneď s Levočskými vrchmi, Spišskou Magurou, Čergovom a hneď za hradom s Ľubovnianskou vrchovinou. Iba kúsok máte do Červeného kláštora, Litmanovej, Vyšných Ružbách a poľských centier a parkov. Skvelá východisková pozícia pre cyklistov i turistov.

Ľubovniansky hrad

Preskúmanie stredovekého Ľubovnianskeho hradu sme si sľubovali už minulý rok. Akosi vtedy nevyšlo. Uprednostnili sme cyklostopy. Teraz sa však vyskytla príležitosť pozrieť si hrad s tým najpovolanejším, jeho kastelánom. Pozrite si krátke video:

Strategickú polohu Starej Ĺubovne si všimol už rímsky cisár Marcus Aurelius, ktorý tu chcel po zriadení provincií Marcomania a Sarmatia, posunúť hranice Rímskeho impéria. Na výstavbu stredovekého hradu však bolo treba ešte pár storočí počkať.

Ľubovniansky hrad nechal postaviť uhorský kráľ Ondrej III na prelome 13. a 14. storočia. Prekvapil nás jeho rozsah, expozície a majestátnosť. Pohľady z hornej veže boli nezabudnuteľné. Hrad má pohnutú históriu. Nie každý vie, že na hrade sú vystavené repliky poľských korunovačných klenotov a tiež tu bol v roku 1768 väznený Móric Beňovský. Hrad však zďaleka nieje všetko, čo k histórii Stará Ľubovňa ponúka.

Ľubovniansky skanzen

Je priamo pod hradom. Rozhodne ho neobíďte. Vyčleňte si naň minimálne hodinu, najmä ak máte deti a zaujíma vás život Spišskej dediny z dôb, keď ešte vaši dedovia boli deti.

Určite tiež neobíďte námestie Starej Ľubovne

Na prvý pohľad nenápadný kostol Svätého Mikuláša na rovnomennom námestí skrýva poklady. V interiéri kostola je vzácna neskorogotická kamenná krstiteľnica zo 16. storočia a neskorogotické náhrobné dosky z pieskovca a červeného mramoru. Hlavný barokový oltár sv. Mikuláša – biskupa z polovice 18. st. je zdobený drevorezbou. V strede stĺpovej architektúry dominuje rozmerný obraz sv. Mikuláša z druhej polovice 19. storočia. Na námestí tiež nájdete Dom ľubovnianskeho mešťana.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂  Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.