Objavujeme Devín a Moravu: po trase železnej opony

Objavujeme Devín a Moravu: po trase železnej opony

Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Asi naozaj. Pandémia priniesla dobu, keď sa väčšina z nás obzerá po prírode vo svojom okolí. Objavili sme nové miesta, ktoré sme doteraz ani nevnímali. Milujem prechádzky prírodou v akomkoľvek počasí a tak som opäť neodolala.

Záhorská nížina

Vybrali sme sa do menej známej oblasti, aspoň pre nás. Na začiatku nášho výletu sme navštívili Devínske jazero. Práve prechádza veľkou revitalizáciou. Je nádherne obkolesené stromovým porastom, čo mu dáva zaujímavý čarovný nádych. Nelenili sme a obišli sme ho celé po obvode.

Cesta nás naviedla na pôvodný asfaltový chodník Pohraničnej stráže tzv.”signálka” z čias železnej opony/ protipovodňová hrádza. Neďaleko hrádze sme v poli objavili pohraničný bunker vybudovaný v tridsiatych rokoch. Bol kompletne obkolesený už pooraným poľom pre ďalšiu úrodu.

Bunkre nachádzajúce sa na území Devínskej Novej Vsi sa začali stavať v tridsiatych rokoch 20. storočia a je ich celkovo jedenásť. Boli postavené ako súčasť plánovanej obrannej línie postavenej na hranici medzi Rakúskom a Československom. – wikipedia

Objavujeme Devín a Moravu: po trase železnej opony
Bunker obkolesený poľami

Rieka Mláka a Šrot park

Slnkom zaliate výhľady nám poskytli výhľad na túto časť Záhorskej nížiny vo svojej prirodzenej očarujúcej kráse. Cestička nás naviedla na okraj lesíka, ktorý obkolesuje rieku Mláku.

Na naše prekvapenie sme objavili veľmi zaujímavé miesto. Šrot park. Kreativita tu dostáva voľný priestor. Park nás zaujal množstvom zaujímavých sôch vytvorených zo železného šrotu. A v životnej veľkosti. Skromné miesto ponúka náhľad do sveta zvierat a prírody odlišnou formou ako sme zvyknutí. Po načerpaní síl a kultúrnom zážitku v lone prírode naše kroky smerovali do blízkeho lesíka.

Cesta lesíkom nás zaviedla k lanovému parku. Miestu pre dospelých i deti v korunách stromov. Rôznorodé lanovky upútajú každého milovníka adrenalínu. V čase, keď sme okolo prechádzali, však zýval prázdnotou. Po letmej prehliadke lezeckej zábavy sme znovu vykročili na Cestu na hrádzu.

Rieka Morava

V družnom rozhovore sme sa dostali až pod úvodnú časť mosta, ktorý nesie názov – Cyklomost Slobody. Spája cez Moravu Devínsku novú ves so Schlosshofom. Kto má rád výhľady na rieku a moravské luhy, stačí mu vyjsť len pár krokov na most. Výhľady po oboch stranách stoja za to. Krása mokradí s vodnou hladinou Moravy berie dych v každom ročnom období. Už len pár krokov nás delilo od ďalšej pripomienka – pozostatkov železnej opony na slovensko-rakúskej hranici. Dominantná pietna spomienka obetiam železnej opony je veľmi dôstojne umiestnená a ponúka ničím nerušený pohľad na časť dejín našej krajiny.

Ani sme si neuvedomili, že je dosť chladný deň aj keď už jar klope na dvere. Slnko svojimi lúčmi dodávalo nášmu výletu nielen teplo ale aj neopakovateľnú atmosféru čarovných chvíľ. Naše kroky smerovali k ďalšej zastávke a pripomienke minulosti.

Devín – Slovanské nábrežie

Po trochu dlhšej prechádzke popri Sandbergu sa nám po zákrute odhalil pohľad na najvýznamnejšiu historickú pamiatku v obci Devín. Zrúcanina hradu láka množstvo návštevníkov. A ak sa vám podarí navštíviť toto miesto otvorené (v čase pandémie sú navštevy hradu zakázané) určite zažijete neopakovateľný pohľad na sútok riek Dunaja a Moravy. Cesta nás zaviedla na Slovanské nábrežie. Nachádza sa tu Pomník obetiam komunizmu. Ďalšia pripomienka železnej opony. Je to veľmi dôstojne miesto. Mali sme šťastie. Nebolo tu veľa ľudí.

Objavujeme Devín a Moravu: po trase železnej opony
Devín zátopové rameno

Kľud, ticho, voda a príroda ponúkli za našim výletom úžasnú bodku.
Pohľad na tečúcu vodu nepotrebuje viac slov.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Bea Merely

S úsmevom na tvári ... Želám : Aby sa stal aj dnešný deň najkrajším dňom tvojho života. Ďalšie články autora >

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest