ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou

Po Čiernohronskej železničke sme sa previezli už niekoľko krát. Naposledy minulý rok, keď sme oddychovali medzi Kráľovou hoľou a Poľanou. Je to ozaj zážitok, od neuveriteľného prejazdu parnou lokomotívou krížom cez futbalový štadión, až po lesnícky skanzen Vydrovo, v ktorom deti určite zabudnú na svoje mobilné aplikácie. A o tom, že to deti baví nás presvedčuje i stále vyššia návštevnosť tejto (inak turisticky dosť zaznávanej) lokality.

Aj preto sme v tomto roku privítali ústretový projekt ZSSK:

Mladý cestovateľ – Čiernohronská železnica

Je vás aspoň 10? Máte do 20 rokov? Tak to bude 5 za jedného a šéf zadarmo. Železničná spoločnosť Slovensko a Čiernohronská železnica prinášajú spoločný lístok, ktorý kombinuje cestu vlakom ZSSK z ktoréhokoľvek miesta zo Slovenska s historickou Čiernohronskou železnicou.

Pamätáte si na Jakubiskov film Nevera po Slovensky? S budovaním Čiernohronskej železnice sa začalo v roku 1909 s cieľom prepravy dreva. Keď sa drevo začalo prepravovať automobilmi, úzkorozchodná železnička postupne stagnovala. Zachránila sa len vďaka nadšencom a miestnym dobrovoľníkom. Dnes poskytuje turistické jazdy počas letnej sezóny a je jedinečným lákadlom pre celé okolie Dobrovočského pralesa vo Veporských vrchoch. Vlak premáva v úseku Chvatimech – Čierny Balog a Čierny Balog – Vydrovo.

[pl_section section=“popthumbs“ id=“1066050084″]

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline približne 1.5 kilometra od Čierneho Balogu. Je tvorený 3 km dlhým náučným chodníkom lesného času”, na ktorom nájdeme viac ako 70 zaujímavých stanovíšť s tematikou histórie, súčasnosti ale aj budúcnosti lesníctva. Za vstup do lesníckeho skanzenu sa v sezóne platí iba symbolické vstupné. Je prístupný i mimo sezóny.

Najatraktívnejší je však práve príchod Čiernohronskou lesnou železnicou, ktorá vás z Hronca alebo z Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen.

Skanzen návštevníkom na viac ako 4 km dlhom náučnom chodníku ponúka oddych, poučenie, zábavu i množstvo vystavených exponátov. Súvisia s prácou lesných robotníkov. Nechýba horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia využívané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vozňov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Správa skanzenu sa nachádza pri vchode do areálu, kde je zastávka železničky a parkovisko, stánky s občerstvením, infocentrum s predajom suvenírov, amfiteáter a detské ihrisko. Zastávky obsahujú informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku a vedomosti preverujú náučné tabuľky s hádankami.

[pl_section section=“popthumbs“ id=“223081604″]

Rozhodli sme sa nechýbať a zorganizovať aj pre vás v lete jeden turnus.

Ak máte malé deti a radi by ste sa s nami poprechádzali v krásnej prírode Veporských vrchov prihláste sa na event, ktorý plánujeme začiatkom letných prázdnin. S najväčšou pravdepodobnosťou ho spojíme aj s následným výstupom na Muráň.

Kombinovaný lístok ZSSK pre deti platí 3 dni a stojí 5€. Máte tak pred sebou príležitosť užiť si s deťmi nádherný víkend. Pridáte sa k nám?

Viac informácií o akcii ZSSK nájdete tu [plsc_button url=“http://www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/mlady-cestovatel-ciernohronska-zeleznica.html“ target=“_self“ color=“blue“ style=“flat“ radius=“square“ size=“st“]Vedieť viac[/plsc_button]

[pl_section section=“widgets“ id=“7317499″]
[pt_view id=“abe60f09eg“]

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322