ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou

ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou

Po Čiernohronskej železničke sme sa previezli už niekoľko krát. Naposledy minulý rok, keď sme oddychovali medzi Kráľovou hoľou a Poľanou. Je to ozaj zážitok, od neuveriteľného prejazdu parnou lokomotívou krížom cez futbalový štadión, až po lesnícky skanzen Vydrovo, v ktorom deti určite zabudnú na svoje mobilné aplikácie. A o tom, že to deti baví nás presvedčuje i stále vyššia návštevnosť tejto (inak turisticky dosť zaznávanej) lokality.

Aj preto sme v tomto roku privítali ústretový projekt ZSSK:

Mladý cestovateľ – Čiernohronská železnica

Je vás aspoň 10? Máte do 20 rokov? Tak to bude 5 za jedného a šéf zadarmo. Železničná spoločnosť Slovensko a Čiernohronská železnica prinášajú spoločný lístok, ktorý kombinuje cestu vlakom ZSSK z ktoréhokoľvek miesta zo Slovenska s historickou Čiernohronskou železnicou.

Pamätáte si na Jakubiskov film Nevera po Slovensky? S budovaním Čiernohronskej železnice sa začalo v roku 1909 s cieľom prepravy dreva. Keď sa drevo začalo prepravovať automobilmi, úzkorozchodná železnička postupne stagnovala. Zachránila sa len vďaka nadšencom a miestnym dobrovoľníkom. Dnes poskytuje turistické jazdy počas letnej sezóny a je jedinečným lákadlom pre celé okolie Dobrovočského pralesa vo Veporských vrchoch. Vlak premáva v úseku Chvatimech – Čierny Balog a Čierny Balog – Vydrovo.

[pl_section section=”popthumbs” id=”1066050084″]

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline približne 1.5 kilometra od Čierneho Balogu. Je tvorený 3 km dlhým náučným chodníkom lesného času”, na ktorom nájdeme viac ako 70 zaujímavých stanovíšť s tematikou histórie, súčasnosti ale aj budúcnosti lesníctva. Za vstup do lesníckeho skanzenu sa v sezóne platí iba symbolické vstupné. Je prístupný i mimo sezóny.

Najatraktívnejší je však práve príchod Čiernohronskou lesnou železnicou, ktorá vás z Hronca alebo z Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen.

Skanzen návštevníkom na viac ako 4 km dlhom náučnom chodníku ponúka oddych, poučenie, zábavu i množstvo vystavených exponátov. Súvisia s prácou lesných robotníkov. Nechýba horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia využívané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vozňov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Správa skanzenu sa nachádza pri vchode do areálu, kde je zastávka železničky a parkovisko, stánky s občerstvením, infocentrum s predajom suvenírov, amfiteáter a detské ihrisko. Zastávky obsahujú informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku a vedomosti preverujú náučné tabuľky s hádankami.

[pl_section section=”popthumbs” id=”223081604″]

Rozhodli sme sa nechýbať a zorganizovať aj pre vás v lete jeden turnus.

Ak máte malé deti a radi by ste sa s nami poprechádzali v krásnej prírode Veporských vrchov prihláste sa na event, ktorý plánujeme začiatkom letných prázdnin. S najväčšou pravdepodobnosťou ho spojíme aj s následným výstupom na Muráň.

Kombinovaný lístok ZSSK pre deti platí 3 dni a stojí 5€. Máte tak pred sebou príležitosť užiť si s deťmi nádherný víkend. Pridáte sa k nám?

Viac informácií o akcii ZSSK nájdete tu [plsc_button url=”http://www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/mlady-cestovatel-ciernohronska-zeleznica.html” target=”_self” color=”blue” style=”flat” radius=”square” size=”st”]Vedieť viac[/plsc_button] [pl_section section=”widgets” id=”7317499″] [pt_view id=”abe60f09eg”]

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Jeden komentár na “ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou

  1. Spätné upozornenie: Poľana - Meet Petere

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.