ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou

by

Po Čiernohronskej železničke sme sa previezli už niekoľko krát. Naposledy minulý rok, keď sme oddychovali medzi Kráľovou hoľou a Poľanou. Je to ozaj zážitok, od neuveriteľného prejazdu parnou lokomotívou krížom cez futbalový štadión, až po lesnícky skanzen Vydrovo, v ktorom deti určite zabudnú na svoje mobilné aplikácie. A o tom, že to deti baví nás presvedčuje i stále vyššia návštevnosť tejto (inak turisticky dosť zaznávanej) lokality.

Aj preto sme v tomto roku privítali ústretový projekt ZSSK:

Mladý cestovateľ – Čiernohronská železnica

Je vás aspoň 10? Máte do 20 rokov? Tak to bude 5 za jedného a šéf zadarmo. Železničná spoločnosť Slovensko a Čiernohronská železnica prinášajú spoločný lístok, ktorý kombinuje cestu vlakom ZSSK z ktoréhokoľvek miesta zo Slovenska s historickou Čiernohronskou železnicou.

Pamätáte si na Jakubiskov film Nevera po Slovensky? S budovaním Čiernohronskej železnice sa začalo v roku 1909 s cieľom prepravy dreva. Keď sa drevo začalo prepravovať automobilmi, úzkorozchodná železnička postupne stagnovala. Zachránila sa len vďaka nadšencom a miestnym dobrovoľníkom. Dnes poskytuje turistické jazdy počas letnej sezóny a je jedinečným lákadlom pre celé okolie Dobrovočského pralesa vo Veporských vrchoch. Vlak premáva v úseku Chvatimech – Čierny Balog a Čierny Balog – Vydrovo.

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline približne 1.5 kilometra od Čierneho Balogu. Je tvorený 3 km dlhým náučným chodníkom lesného času”, na ktorom nájdeme viac ako 70 zaujímavých stanovíšť s tematikou histórie, súčasnosti ale aj budúcnosti lesníctva. Za vstup do lesníckeho skanzenu sa v sezóne platí iba symbolické vstupné. Je prístupný i mimo sezóny.

Najatraktívnejší je však práve príchod Čiernohronskou lesnou železnicou, ktorá vás z Hronca alebo z Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen.

Skanzen návštevníkom na viac ako 4 km dlhom náučnom chodníku ponúka oddych, poučenie, zábavu i množstvo vystavených exponátov. Súvisia s prácou lesných robotníkov. Nechýba horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia využívané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vozňov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Správa skanzenu sa nachádza pri vchode do areálu, kde je zastávka železničky a parkovisko, stánky s občerstvením, infocentrum s predajom suvenírov, amfiteáter a detské ihrisko. Zastávky obsahujú informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku a vedomosti preverujú náučné tabuľky s hádankami.

Rozhodli sme sa nechýbať a zorganizovať aj pre vás v lete jeden turnus.

Ak máte malé deti a radi by ste sa s nami poprechádzali v krásnej prírode Veporských vrchov prihláste sa na event, ktorý plánujeme začiatkom letných prázdnin. S najväčšou pravdepodobnosťou ho spojíme aj s následným výstupom na Muráň.

Kombinovaný lístok ZSSK pre deti platí 3 dni a stojí 5€. Máte tak pred sebou príležitosť užiť si s deťmi nádherný víkend. Pridáte sa k nám?

Viac informácií o akcii ZSSK nájdete tu Vedieť viac

Rodinný zápisník: Jamské pleso

Výlet s deťmi na Jamské pleso

 V nedeľu /19. augusta 2018/ sme si dali riadne do tela, takže v pondelok na záver našej trojdňovky (3 ciele ...
Čítať Viac
Rodinný zápisník: Výstup na Zobor

Rodinný zápisník: Výstup na Zobor

Zobor (21. apríla 2019) štartujeme 4. ročník výzvy 7 kopcov 3 jazerá Rozhodli sme sa otvoriť ho niečím nenáročným (veď ...
Čítať Viac
Rodinný výstup na Ďumbier

Rodinná kronika: Rodinný výstup na Ďumbier

Ďumbier(19. augusta 2018) Tak konečne nastal deň, keď chceme zdolať pre nás najatraktívnejší cieľ výzvy 7 kopcov 3 jazerá 2018 ...
Čítať Viac
7 kopcov 3 jazerá 2018 Vápenná

Rodinná kronika 7 kopcov 3 jazerá 2018: Vápenná

Vápenná  Po dlhej zime konečne prišla skutočná jar, či skôr hneď leto, a my sme sa vybrali splniť ďalší z „predpísaných“ ...
Čítať Viac
Rodinná kronika: Ako sme zdolávali 7 kopcov 3 jazerá. Štart na Čachticiach

Rodinná kronika: Ako sme zdolávali 7 kopcov 3 jazerá 2018. Štartujeme na Čachticiach

Výzva „7 kopcov 3 jazerá“ začala v decembri 2017 písať svoj 3. ročník, a keďže táto výzva nás vo svojich prvých dvoch ...
Čítať Viac
One Response to "ZSSK: S deťmi za Čiernohronskou železnicou"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *