Kvíz: Poznáte Tatranské doliny?

„Môžeš ísť damodiaľ i tamodiaľ. No ak prejdeš touto dolinou, zamiluješ si ju a nakoniec sa vždy vrátiš“, povedal mi raz pri pive správca jednej vysokohorskej tatranskej chaty. Nemýlil sa. Kvíz: Poznáte Tatranské doliny? je trochu odpoveďou.

Vo Vysokých Tatrách máme desiatky dolín, ktoré môže aj menej výkonný turista zvládnuť oveľa ľahšie ako tatranské štíty. Počas siedmych ročníkov turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme pochodili mnohé z nich. Otestujte si koľko o nich viete. TEST: Doliny vo Vysokých Tatrách začnete kliknutím na tlačítko ĎALEJ.

Kvíz: Poznáte Tatranské doliny?

Test je bezplatný. Žiadne registrácie, ani reklamy. Výsledky obratom. 10 kvízových otázok na tému Doliny vo Vysokých Tatrách. Rekord na plný počet je pod 3 minuty. 🙂 Správne odpovede sa zobrazia na konci testu.

Výsledky

Super gratulujeme

Zaradili ste sa medzi 30% najúspešnejších. Pochváľte sa v komentári výsledkom, jednému z Vás pošleme tričko. V uplynulých siedmych ročníkoch turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme mnohé z dolín navštívili. Pozrite si ciele a trasy. Pripravili sme pre vás tiež prehľadný zoznam všetkých vysokohorských turistických chát vo Vysokých Tatrách. Nájdete ich tu >

Dnes nebol váš deň

V uplynulých siedmych ročníkoch turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá sme mnohé z dolín navštívili. Pozrite si ciele a trasy.

Pripravili sme pre vás tiež prehľadný zoznam všetkých vysokohorských turistických chát vo Vysokých Tatrách. Nájdete ich tu >

Ďalej

#1. Ktorý tatranský štít nemôžte vidieť z Batizovskej doliny? ? Na jeden zo štítov sa ide z Popradského plesa

Dračí štít sa nachádza vo vedľajšej Zlomiskovej doline pod Rysmi za Končistou. Aby ste ho videli, museli by ste vyliezť na hrebeň Končistej.

Ďalej

#2. Ktorou dolinou pôjdete z Podbanského, aby ste navštívili Kmeťov vodopád? ? Je to najvyšší vodopád na Slovensku/ 80 m

Kmeťov vodopád je najvyšší vodopád nielen Vysokých Tatier, ale celého Slovenska. Nachádza sa v Nefcerskej doline (tiež len Nefcerka), ktorá ústi do hornej časti turisticky pomerne málo frekventovanej Kôprovskej doliny.

Ďalej

#3. Vďaka lanovkám je táto dolina celoročne hojne navštevovaná. Jedná sa o: ? Lanovkou až na Lomnický štít

Z Tatranskej Lomnice idú lanovky na Skalnaté pleso, ktoré je vstupnou bránou do Skalnatej doliny.

Ďalej

#4. Ktorá z uvedených dolín nepatrí pod správu TANAPu ? Liptovská teplička - Andrejcová

Ždiarske doliny sú dokonca dve obe sa nachádzajú v Nízkych Tatrách. Ľudia si to často zamenia za obec Ždiar, ktorá sa nachádza na hrane Vysokých Tatier a Spišskej Magury. Je tu lyžiarske stredisko.

Ďalej

#5. V ktorej doline môžete vidieť Večný dážď? ? perechádza tadiaľ chodník na Kvetnicu

Večný dážď je skalný prah špecifický vodným závojom, ktorý vytvára stekajúca voda. Nachádza sa vo Velickej doline. Tvorí ho niekoľko metrov vysoký skalný prah s prevismi v lokalite Kvetnica, po ktorých nepretržite steká voda. Vytvára tak vodný závoj, pripomínajúci neustále mrholenie. – tatry.sk

Ďalej

#6. V ktorej doline sa nachádzajú Tri Sivé plesá? ? Pri Zbojníckom spáde

Tri Sivé plesá: Nižné, Prostredné a Vyšné sa nachádzajú v Ostrom kotli vo Veľkej Studenej doline pod Javorovým štítom vo výške cez 2012 m n. m.

Ďalej

#7. Ktorou dolinou pôjdete ak sa vydáte zo Štrbského plesa na Ostrvu ? cez Popradské pleso

Keď sa prehupnete cez Trigan pôjdete celý čas na Popradské pleso Mengusovskou dolinou a serpentínami v nej sa vyšplháte až na Ostrvu, kde pokračuje magistrála.

Ďalej

#8. Aké doliny spája prechod cez Veľkú Svišťovku? ? Pod Kežmarským štítom

Magistrála cez veľkú Svišťovku vás prevedie zo Skalnatého plesa k Popradskému plesu. Prechod cez Veľkú Svišťovku je nezabudnuteľný.

Ďalej

#9. Ktorá z týchto dolín sa nachádza v Západných Tatrách? ? nad ňou Ostredok a Vyšná Magura

Račkova dolina je v Západných Tatrách. Rozprestiera sa východne pod Ostredkom a Vyšnou Magurou.

Ďalej

#10. Podľa mnohých je najkrajšou tatranskou dolinou. S viac ako 10 km dĺžkou je to najdlhšia dolina VT. Ktorá to je? ? Ako jediná má alpský charakter

Bielovodská dolina je jediná dolina Tatier alpského rázu. Je to najdlhšia dolina celých Tatier. Má vyše 10 km a v období zaľadnenia tu bol 14 km dlhý a vyše 300 m hrubý ľadovec. Preteká ňou Biela voda. Názov prevzala od svojho potoka Biela voda. Jej dno tvoria granitové biele okruhliaky.

Koniec

Ďalšie testy o turistike tu >

foto: restartnisa, petere, bigstockphoto, mapio.net, wiki media commons 

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Testy a Kvízy
Testy a Kvízy

Vedomostné testy a kvízy o Slovensku. Online testy pre dospelých i deti. Vedomostné testy. Bezplatne sa otestuj. Výsledky ihneď.

Articles: 18