Pravnáč cez Prosiecku dolinu a Lômy

Dnešnú zimnú túru na Pravnáč cez Prosiecku dolinu začíname v jej ústí. Vyzerá to viac jarne, ako zimne, vidíme aj prvé jarné kvietky.

Vody v potoku Prosiečanka je vďaka topiacemu sa snehu dosť. No čím hlbšie ideme do doliny, tým je viac snehu a ľadu, tu zima ešte trvá. Chodník viac krát križuje potok, treba stúpať opatrne, aby sa ľad pod nami neprelomil.

Stúpanie na Svorad

Odbočíme do dolinky Červené piesky k vodopádu. Po pár minútach sa nám otvorí výhľad na krásny 15 m vysoký ľadopád. V hornej časti už tečie aj voda, ale ľad prevláda. Celé okolie vodopádu je pokryté ľadom v rôznych podobách. Je to nádhera. Vraciame sa na modrú značku a vystúpime tiesňavou Sokola na Svorad (940 m.n.m.). Tu je záver Prosieckej doliny a my meníme smer.

Pokračujeme po zelenej značke. Teda snažíme sa. Les sem – tam, veľa lúk, v snehu žiadny vychodený chodník, iba stopy zvierat. Niekde sme stratili značku. Bez mapy a GPS v mobile by sme sa stratili asi aj my. 🙂 Snehu je dosť, na šťastie je pevný, vôbec sa neprepadáme. Znovu musíme prejsť cez potok. Nie je zamrznutý, je dosť hlboký a prudký. Chvíľu nám trvá, kým nájdeme na prechod vhodné miesto. Zišiel by sa mostík.

Lomné

Ďalší smerovník je na mieste Malatinská roveň. Odtiaľ chodník prudko stúpa hore. Celá stráň je polom. So zelenou značkou je to stále bieda. Ak boli značky na stromoch alebo skalách, sú pod snehom. Ale čím sme vyššie, tým viac máme výhľadov – Západné Tatry, Babia hora, Pilsko, Kubínska hoľa, Malá Fatra, Veľký Choč. Konečne sa dostávame na vrchol, podľa niektorých zdrojov dvojvrchol – Lomné (1 271 m.n.m.) a Lômy (1 278 m.n.m.).

Lomné
Výhľady začínajú

Na Pravnáč

Chodník pokračuje dolu, rýchlo zbehneme a dostávame sa na lesnú zvážnicu. Tu sa kráča oveľa lepšie a konečne vidíme značky. Míňame sedlo Rovné (1 035 m.n.m.) a pokračujeme na Pravnáč (1 206 m.n.m.).

Je to krásny výhľadový vrch. Okrem už spomínaných pohorí a vrchov váš očarí aj pohľad na kus Liptova, Liptovskú Maru a hrebene Nízkych Tatier. Tu je snehu málo, prudká cesta dolu do Liptovskej Anny je plná blata. Opačným smerom na Pravnáč to vyzerá na dosť strmý výstup. Nás čaká ešte posledný úsek. Po cykloceste smerujeme z Liptovskej Anny do Prosieku, kde máme auto.

Turistická skrata

Podľa mapy, aj pohľadu z Lomného sa úsek Malatinská roveň – sedlo Rovné dá prejsť po ceste, čiastočne po žltej turistickej značke. Vyhnete sa prudkému stúpaniu a obídete vrch Lomné/Lômy. Každopádne Pravnáč cez Prosiecku dolinu a Lômy vás očarí.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Jana Kobelová
Jana Kobelová

Turistika je moja vášeň a raz za rok si doprajem takú čerešničku na torte – výstup s horským vodcom na niektorý tatranský štít.

Articles: 4