Prechádzka lesom v Rusovciach k Čunovským jazerám obohatená zamyslením o zmysle športu a pohybu

Chápem, že každý čaká pár slov a tip na dobrý výlet alebo túru, kde si vyskúša silu, vytrvalosť a objaví nepoznané. Dnes ponúkam trochu inú tému, no tip na niečo zaujímavé nevynechám.

Hádam vás aj nabudím a vymeníte „leňošenie„ za čistenie pľúc v prírode.

…Na úvod betónový základ s dreveným zábradlím, automatický pohyb tela, keď pohnete nohou smerom dole a opäť dole. Zdolanie schodov v tejto časti je ako brána do čarovného sveta. Pohladenie jemnými dotykmi listov zo stromov a kríkov, ak kroky vedú po kraji vychodeného kamenistého chodníka. Náletová drevina a rôznorodé kvety prírody svojou krásou nenechávajú oči chladnými. Všetky odtiene zelenej a rôznorodé farby jemných kvietkov vytvárajú scenériu úžasnej harmónie. Tak už len hlboký nádych, výdych ….

Tak to je len strohý opis miesta, kde vedú moje kroky, ak chcem stráviť voľný čas s niekým, kto pre mňa veľa znamená. Lužné lesy na okraji mestskej časti Bratislava – Rusovce,  kde je nádherná očarujúca fauna a flóra, aké Slovensko ponúka.

Rusovce

Rusovce vyhlásené v roku 2002 na ochranu biotopov lužného lesa a mokradí, ako aj typického rázu lužnej krajiny s výskytom mnohých živočíšnych druhov, hlavne vtáctva.

V mojej ceste životom sa preplieta dosť ľudí s rôznymi starosťami či chorobami. Niektorí už nemajú dosť síl na ťažkú turistiku. Mnohí z nich sú bývali športovci. A tak ich zoberiem na strávenie aspoň pár chvíľ v tejto neodolateľnej prírode. Pri ich rozprávaní si vždy pripomeniem, čo je naozaj dôležité. Verte neverte, no pochopila som, že vďaka tomu, že ich životy boli popretkávané športovou aktivitou, majú teraz dosť síl sa popasovať s ranami života s úsmevom.

Čo je dôležité ?

Viem, každý máme svoj pohľad na túto tému. Názor je rôznorodý, no podstata je vždy rovnaká. Hmotné statky sú fajn, no do hrobu si ich nik z nás nezoberie. Už dávno viem, že strávené chvíle v spoločnosti prírody a niekoho kto vyčarí na mojej tvári úsmev, je to najlepšie, čo mi do cesty životom mohol osud dať.

Nie je to výzva, je to len životný štýl.

… A tak po hlbokom nádychu láka svojou strohosťou lávka cez kanál.  Stačí moment, pár krokov a oprieť lakte o zábradlie lávky. Pohľad na zrkadlenie okolitej prírody vo vode,  vôňu ktorú len tak nevyrobíš  a oči vnímajúce tú podmanivú scenériu. Toto všetko si užijete ak zavítate do lesíka v Rusovciach. „Dobrý deň“ – pozdrav od okoloidúcich, ktorý vás vráti do reality pri tomto snívaní, vrátim aj ja s úsmevom.

Vždy ma poteší ak stretnem kdekoľvek v prírode kohokoľvek – roztomilé deti, rodičov, šuškajúcu mládež, milencov držiacich sa za ruku, starých rodičov a iných. Toto stretnutie mi vždy dáva nádej, že to nie je stratené a opäť si mnohí nachádzajú cestu späť do prírody.

Čuňovské jazerá

 … rázcestia ponúkajú vždy rôzne smery. Je na každom z nás, ktorý smer si vyberieme. Ten náš je jasný a to –  Čunovské jazerá. V hlave znie „len sa drž kanála“, ten ti ukáže správny smer. Cesta lemovaná košatými stromami láka na všetky strany rozbehnúť sa  a kochať sa tou nádherou. Slabý hlas zvončeka počuť už z diaľky. No rýchlo sa približoval a tak malé zastavenie a postátie na bočnej strane chodníka, odhalilo jazdu vášnivých cyklistov. Jeden, druhý a ďalší, skupinka prefrčala a opäť je okolitá prírody len pre nás. Verím, že skoro každému napadne, jeeeeej super hneď by som sa pridal, tak určite nabudúce príďte aj vy. Ouuu … opäť mále spestrenie, predbieha nás menšia skupinka bežcov….

Takéto stretnutie so športovcami vždy zanechá vo mne dobrý pocit. Endorfíny ktoré iskria naokolo, sú tým správnym, čo nabudí mňa a určite aj iných, vymeniť leňošenie za pohyb. Mala som asi  šťastie, keď som vyrastala a bola som od útleho dejstva zvyknutá tráviť dlhé hodiny na čerstvom vzduchu. Roky už pribudli v hojnom počte, no sila, čo ma ťahá stále do prírody, neustala.

…Necelé 3 km a už sa nám v diaľke začal črtať cieľ nášho výletu. Medzi bohato zarastenými listnáčmi sa nedala prehliadnuť akvamarínovo-modrá farba Čunovského jazera. Stiahne vás svojou čírosťou a nenechá vás chladným. Ostali sme na tomto mieste trochu dlhšie. Počasie nám prialo. Slniečko hladkalo svojimi lúčmi a vytvárala teplo, ktoré nás rozmaznávalo.  Toľko fotografií sa mi už dlho nepodarilo urobiť na jednom mieste. No nevedela som si vybrať, čo skôr a aký okamih zvečniť…

Čunovské jazerá, sú súčasťou prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky, a tiež CHKO Dunajské luhy. Ich okolitá krajina vytvorila miestečka pre oddych a načerpanie nových síl pre každého…

… Na ceste späť sme sa odklonili od cesty, ktorou sme prišli. Zúžená cestička nám nerobila problémy a tak dotyk prírody bol o to intenzívnejší. Ako vždy sme si spestrili naše putovanie. Bohato vyrastená pŕhľava a jej dotyk vyčaril tiež úsmev na našich tvárach. Trochu zaváhania či ideme správne, no čoskoro nám už známe Malé Rusovské jazero napovedalo, že ideme tým správnym smerom. Mále zastavenie na brehu a obdivovanie tej krásy spojenej s vodou a rastlinstvom, nám na záver vyčaril pokoj na duši. Už len návrat k miestu, kde náš výlet začal …

Dnes cca 6 km v nohách, úsmev na tvári a v pamäti si odnášame obrazy obdivuhodnej časti sveta.

Vyberte sa na tieto a iné podobné miesta. Ako cyklista, bežec alebo s iným dôvodom na pohyb, či len tak na prechádzku a strávte svoje voľné chvíle v rozprávkových lokalitách prírody. Verte mi, že toľko energie do hektického života sa vám podarí dostať, až budete prekvapení tou silou. Neopakovateľné spomienky na strávený čas športom a pohybom, vás budú ešte dlho sprevádzať pri plnení každodenných povinnosti.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46