Prvomájová Pálava turistická i cyklistická

Aj srnky, aj kopce, aj blato, aj víno, aj zámky, aj čarodejnice. Hlavne dobrá partia, slnko a vietor vo vlasoch a prvomájová Pálava. Prvomájová Pálava turistická i cyklistická začala búrlivo. 4 stupne nad nulou a intenzívny dážď už od Bratislavy odradili aj ortodoxných „7 kopciarov„. Nie však nás.

Čo predpoveď počasia od piatku sľúbila, to splnilo. V sobotu sme sa prebudili do krásneho slnečného rána. Naše dve partie (turistická a cyklistická) boli už od 9,00 v teréne. Na sobotu bol naplánovaný prechod Pálavou cez náučný chodník od Pavlova do Mikulova.

Pálava Lednice Turistické trasy cyklotrasy
Pálava zraz 7 kopcov 3 jazerá

Pavlov, Dívčí a Sirotčí hrad

Náučná trasa Pavlov, Dívčí hrad, Sirotčí hrad, Mikulov, Kalvária dali zabrať. Inak pohodová vychádzka s prevýšením okolo 750 m sa po intenzívnom piatkovom daždi premenila na blatové klzisko. Niekoľko zadkov si to aj odnieslo. Ako sa spúšťame z hradu dole, zrazu nás niekto osloví. „Nie ste vy zo 7 kopcov?“, Áno“ vravím a zdravím ďalšiu partičku jedenástich utajených. 🙂

Cestou stretávame aj štvrtú skupinku. A na nášho parťáka, Frantu v zhone zabúdame. Že mám vybitý mobil, telefón aj GPS vravieť nemusím. Vek nepustí.

Naučná stezka na Mikulov

Nad Pavlovom objavujeme skvelý bufet kde podávajú Žbrndu (miestnu malinovku s rovnomenným názvom) a skvelé ne-euro pivo. V Kletnici stretávame doprovodné vozidlo. Zbiera deti a prvých odpadlíkov. Hrdinovia idú ďalej. Cestou stretávame davy turistov, každý má v ruke vínový pohár. Bohvie prečo. Náučná stezka cez Pálavské vinohrady od sklípku ku sklípku musí byť náročná. 🙂

Kalvária Mikulov

V Mikulove po výdatnom obede lámeme ešte krížovú cestu. Až na vrch. Volíme kratšiu cestu a bajky musia ísť stranou. Toto sa naozaj na bicykloch nedá. Šplháme sa medzi skalami ako kamzíci, výhľad nám všetko vynahradí. Dojazd okolo strednej Mlynskej nádrže už len poistí kilometre. Večer pripravujú deti vystúpenie, otvárame lahvinku a niektorí hrdinovia vrátane Lejdy ihneď spia.

Lednicko Valtický areál

Nedeľný plán je jasný. Vyjazd na Lednicko Valtický areál okolo priehradnej nádrže Nové mlýny a ešte trochu navyše. Bulhary, Lednice, Januv hrad, 3 grácie, Valtice, Sedlecká pohraničná cesta, Mikulov a Dolné Vestenice. Obdivujeme Marcelu, ktorá ako začiatočník s nami dáva nášup 85 km na krosovom bicykli. Aj to vyzerá, že má toho plné kecky, ale neprizná. Nedeľný večer prebieha v duchu pálenia moravských čarodejníc.

Zámoček Belvedere

V pondelok nás čaká krásne, ale veterné počasie. Ráno 5 poobede 20 stupňov, ale ten vetrík 36 km/h radšej bicykle odkladáme a dávame lednicko – valtický areál po svojich. Ak si chcete užiť turistiku a nezblázniť sa z davu, nechoďte radšej cez sviatok do Ledníc. Odparkujte niekde popri rybníkoch a trasách, ideálne Bulhary, Hlohovec, alebo zámoček Belvedere a užite si kľud v nekonečných a skvelo udržovaných parkoch plných mokradí a rybníkov. Neviem si predstaviť, ako to tu funguje, keď majú v lete komáre raj. 🙂

Lednicko Valtický areál

Výlety na Pálave sú príjemné a nenáročné

Prvomájová Pálava turistická i cyklistická sa vydarila. Tu je zopár rád, ak si chcete Pálavu užiť:

 1. Na Pálavu deň nestačí, ideálne predĺžený víkend.
 2. Ubytovanie je tu kvôli intenzívnemu cestovnému ruchu celkom problém. Ak ste náročnejší, dajte pozor na jeho kvalitu. Kempy sú lacné a zväčša do pohody.
 3. Pálava je o zámkoch, cyklistike a o víne. Tomu je všetko podriadené.
 4. Ak chcete spoznať čo najviac, ideálny je bicykel. Všetko je cyklistom prispôsobené. Cyklotrasy, cesty, pamiatky, … nebojte sa ísť aj s malými deťmi. Viete si voliť náročnejšie trasy i veľmi rekreačné túry. Na cestách sa jazdí veľmi ohľaduplne.
 5. V lete je celé okolie posiate tisíckami cykloturistov. Ak preferujete kľud, voľte radšej pracovné dni, alebo mimo sezónu. Jar a jeseň sú na Pálave najkrajšie. A nie je tam tak teplo.
 6. Ideálnym východiskom pre Pálavské vrchy sú Dolné Vestenice a Pavlov (priamo na priehrade). Ak máte bicykel aj Strachotín a širšie okolie. Všetko je prepojené.
 7. Neobíďte veľmi moderne poňaté archeo múzeum v Pavlove. Ak chcete absolvovať Lednicko – Valtický areál, nemusíte byť v Ledniciach v centre, ktoré sú až preturizované. Voľte radšej menšie dedinky popri ceste: napr. Bulhary, Valtice, ….
 8. Kľúčové trasy sú:
  – Náučná stezka Pálava (Pavlov, Mikulov) a
  – Vinná stezka Pavlov
  – Lednicko Valtická cyklomagistrála (štartuje v Ledniciach, ide cez všetky pamiatky, Valtice, až do Mikulova.)
 9. Ak idete urobiť jednodňovku na bicykli využite spoj ZSSK do Kútov. Vlak chodí hore, dole, každú hodinu. A prevezte sa po starej ceste cez Moravu a Břeclav do Ledníc. Už za Kútami smerom na Lanžhot vás čaká nádherná oblasť Podluží. Po celej ceste (aj cez Břeclav sú perfektne značené cyklotrasy)

photo: Reštartnisa, Peter Kovaľ, Ivan Labic

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 54