Sĺňava, Piešťany turistické trasy cyklotrasy

Relax, pohoda, liečivá voda, kúpele, história, kultúra, turistika a skvelá bajkovačka. To všetko sú dôvody, prečo sme vodnú nádrž Sĺňava pri Piešťanoch zaradili medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá 2019. Na prvý pohľad rovina však ponúka na neďalekom Považskom Inovci prekvapivo zaujímavé turistické trasy a cyklotrasy.

Sĺňava

Vodná nádrž Sĺňava sa rozprestiera pod južnými svahmi Považského Inovca, priamo pri kúpeľnom meste Piešťany. Vodná plocha má po oboch stranách vybudované prístupové cesty, dva autokempingy – Sĺňava a Lodenica, niekoľko penziónov a hotelov a množstvo športového vyžitia. Okolo priehrady je vybudovaná dvanásť kilometrová asfaltová trasa po korunke hrádze pre peších aj cyklistov. Atrakciou nádrže Sĺňava je umelo vybudovaný tzv. Vtáčí ostrov, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou zapísanou na zozname UNESCO.

Pre milovníkov vodných športov je tu možnosť windsurfingu, vodného lyžovania, kanoistiky, jachtingu, člnkovania. V obci Ratnovce sa nachádza nový vodno-lyžiarsky vlek.  Okolo Sĺňavy sú vybudované kvalitné asfaltové cyklotrasy.

VKU Carovne SLovensko
Piestany – letecký záber na kanály CBS Slovensko z neba

Piešťany

sú kúpeľné mesto ľahko dostupné z diaľnice i vlaku. Majú bohatú kúpeľnú históriu. Sú strediskom liečby reumatických chorôb a významným regionálnym kultúrnym a športovým  centrom. Ležia na Vážskej cyklomagistrále.

Blízke okolie Piešťan ponúka množstvo výletov. Neďaleko sa nachádza rekreačné stredisko Bezovec s množstvom cyklotrás, značených chodníkov a lyžiarskych zjazdoviek. V zime sa nestratíte ani na bežkách. Blízke obce Banka, Ratnovce, Ducové a Modrová sú skvelým štartom na turistické a cykloturistické expedície do perfektne značených chodníkov Považského Inovca.

Z neďalekej obce Banka je prístupný na kopci Ahoj aj menej známy, ale o to zaujímavejší Kelly s bike park s šiestimi technickými trasami a prepojením na nosnú hrebeňovku Považského Inovca.

Doprava

Vlakom ZSSK

Piešťany sú perfektne dostupné rýchlikmi ZSSK. Vlaky sú veľmi rýchle, chodia v hodinových taktoch. Temer v každom z nich sú vyhradené miesta pre cyklistov. Vďaka tomu, že v Piešťany sú na rovine, teda mesto cyklistov a všetko je tu poruke, sú práve vlaky tou najpohodlnejšou alternatívou, ako spoznať mesto a okolie bajkom.

Autom

Piešťany majú samostatný zjazd z diaľnice. V samotnom centre meste je s parkovaním trochu problém, ale veľké parkovisko v Auparku to za 0,50€ na 3 hodiny istí. V okolí Piešťan, Sĺňavy, Lodenice a turistických výstupov nebudete mať s parkovaním žiaden problém.

Ubytovanie Piešťany

Piešťany a okolie ponúkajú rôzne ubytovanie od ekonomických kempov v Lodenici, až po kvalitné wellness hotely s liečebnými procedúrami. Piešťany sú priestor na pohodu, wellness a relax. Nenaháňajte sa. Oplatí sa trochu si vydýchnuť a užiť si ich víkendovú kúpeľnú atmosféru.

Turistické trasy

turistické trasy okolo Sĺňavy

Pohodovo a nenáročne s malými deťmi aj s kočíkom, okolo priehradnej nádrže prakticky po rovine a asfalte. Čo krok, to bufet a pekné vodné zákutia. Celý okruh má 12 km a je mimoriadne vhodný aj pre nordic walking.

Sĺňava, Piešťany - turistické trasy/ cyklotrasy

Cez Havran po hrebeni Inovca

Hrebeňová trasa štartuje zo sedla Havran po  červenej značke (cesta hrdinov Dukly) cez Striebornicu, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Inovec. Neobíďte malú zachádzku na Vysuté skaly. Odmenia sa vám skvelým výhľadom. Trasu si môžete naplánovať podľa výkonnosti. Hoci  ide viacmenej po vrstevnici pripravte sa slušné prevýšenia. Stále po  červenej. Celá profil trasy Piešťany Bezovec nájdete tu.

Moravany nad Váhom – Marhát

Z námestia vyrazíte po zelenej trase na Striebornicu, kde sa napojíte na červenú magistrálu smer sedlo Gajda a Marhát. Trasa je nenáročná, má 9 km a prevýšenie 480 m. Moravany sú len kúsok od kúpeľného Piešťanského ostrova. Ak si chcete trasu skrátiť, až po rekreačné stredisko Výtoky ide asfaltová trasa. Odtiaľ využite  zelenú spojnicu na Krahulčie vrchy a pokračujte po hrebeňovej  magistrále.

Ducové – Marhát

Priamo pod Hradiskom Ducové začína  modrá trasa cez Skalku na Kostolný vrch. Tam sa na  červenú hrebeňovú trasu a pokračujete na Jelenie jamy a do sedla Marhát. Medzi Výtokmi a Jelenie jamy nájdete Staroprameň. Ale nedajte sa zmýliť. Najbližšie pivo hrozí až dole. 🙂 Dĺžka trasy 14 km s prevýšením 510 m.

Mapu trás nájdete tu

Cyklotrasy Piešťany

Piešťany samotné sú cyklistické mesto prepojené cyklotrasami

Cyklotrasy okolo Sĺňavy

Nenáročná cyklotrasa po asfalte vhodná pre všetky druhy bicyklov okolo priehrady. Dĺžka 12 km s nulovým prevýšením. Mimoriadne vhodná pre malé deti.

Kelly s Bike park, Ahoj

Pre milovníkov MTB technických zjazdov a single trailov tu máme ponuku zjazdiť 6 kvalitných technických trás typu „flow“ rozličnej náročnosti na Ahoji. Bikerské trate na Ahoji budujú dobrovoľníci nadšenci. Na trasách si prídu na svoje skúsenejší jazdci aj začiatočníci. 

Ahoj nepatrí medzi známe a obrovské parky, ale pokiaľ tam raz prídeš, tak si ho zamiluješ.

Korná, HopHop, Klopky, Šlapavá, Traverz, Doprava, DH – vyberte si čo zvládnete. Také veľké skoky a parádne točky nemajú nikde inde na Slovensku. Veľké plus je, že sa bikepark nachádza kúsok od mesta. Dostanete sa naň cyklovýstupom po žltej cyklotrase  8238 z Banky.

Jednotlivé technické trasy s GPS nájdete tu Kellys Bikepark

Moravany nad Váhom – Marhát

  • Dĺžka: 12km
  • Prevýšenie: 520 m

Po modej cyklotrase  2208 vyštartujete z Moravan nad Váhom až na Kostolný vrch. Tu sa napojíte na červenú trasu  043 na Jelenie jamy a sedlo Marhát. Posledné metre na rozhľadňu budete asi tlačiť, ale výhľady stoja za to. Trasu si môžete ľubovoľne nakombinovat tu

Cyklotrasy hrebeňom Inovca

Piešťany – sedlo Havran – Bezovec

Z Piešťan cez Banku vystúpate na sedlo Havran (prechod na Radošinú). Tu sa napojíte na červenú magistrálu  a pokračujete cez Svinský vrch, Zlatý vrch, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Marhát. Môžete pokračovať ďalej na Novú Lehotu a Modrovku a spodnou asfaltkou okruh ukončiť znovu v Piešťanoch. Veľmi pekná cyklotrasa s dĺžkou po Marhát 18 km a prevýčením 540 m. Celý okruh cez Bezovec má viac ako 50 km a vyžaduje už dávku kondície. Považský Inovec je „bike friendly“ pohorie s množstvom singláčov a cyklotrás. Kombinujte.

Piešťany – sedlo Havran – Ratnovce – Hlohovec

Z Piešťan cez Banku vystúpate na sedlo Havran. Tu sa napojíte na červenú magistrálu  a pokračujete presne opačným smerom na Ratnovce alebo Svrbice. Odporúčam neschádzať so značených cyklociest. Okruh si máte možnosť skrátiť aj po  žltej cyklotrase 8326 dole do Banky.

Cestné okruhy

asfaltová trasa v celom profile

Piešťany – Banka – Svrbice – Šalgovce – Ardanovce – Radošiná – Havran – Piešťany

  • Dĺžka: 24 km
  • Prevýšenie: 680 m

Piešťany – Ducové – Modrovka – Bezovec – Stará Lehota – Dolina a späť

  • Dĺžka: 41 km
  • Prevýšenie: 830 m

Kam v okolí Piešťan

Napoleonské kúpele, Štefan Kučkovský

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Považský Inovec je synonymum bezpečnej turistiky. Pohybuje sa tu dosť ľudí a nanajvýš tak stretnete srnky a jeleňov. 🙂 Toto však neplatí o Bike parku Ahoj. Pri výbere vhodnej cyklotrasy si riadne zvážte svoje technické možnosti a schopnosti.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Bufety na Inovci nenájdete.

Extra tip: Hrebeňom Považského Inovca môžete spojiť hneď dva ciele. Rozhľadňu Marhát a hrad Tematín.

foto: CBS, Bigstockphoto, Piešťanský fotoklub

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110