Rezorty horskej cyklistiky sa stali vyhľadávaným miestom pre MTB

Rezorty horskej cyklistiky sa stali vyhľadávaným miestom pre MTB

Čaro severného Spiša a Pienin objavuje stále viac cyklistických nadšencov. Svoje si tu nájdu aj v čase protipandemických opatrení. Veľkým lákadlom sú najmä tunajšie singletraily. Udržiavané strmé výstupy na vrchol a následné zjazdy z kopcov pri Starej Ľubovni a dedinke Lechnica vybudovali dobrovoľníci uprostred rozprávkovej scenérie a dnes patria k najvychytenejším rezortom na Slovensku.

Práve sever Slovenska je v jesennom období dokonalým miestom na trávenie voľného času. Aj v čase protipandemických opatrení si s dávkou obozretnosti môžu tunajšiu prírodu užiť rekreační cyklisti, vrátane rodín s deťmi.

foto Ondrej Šimko

„Máme viac, než dvesto kilometrov značených cyklistických trás. Ide o cyklochodníky s asfaltovým povrchom, ale aj o horské trasy, takzvané singletraily. V lesoch nad Ľubovnianskym hradom sa nachádza singletrailový rezort Cyklostopy tvorený z ôsmych trailov s viac, než 12 kilometrami horských trás. V Lechnici v Pieninách sa zas nachádza najväčšia cyklistická sieť horských trás v dĺžke 15 kilometrov, je tvorená z troch tratí rôznej dĺžky a náročnosti. Okruhy dvoch z nich s názvom Griftfof (9 kilometrov) a Špica (5 kilometrov) sú rodinného typu s nádhernými výhľadmi na Tri koruny, Haligovské skaly či Belianske Tatry,“ priblížil Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. 

Pieniny ponúkajú 20 kilometrov

O vybudovanie horských ciest s poriadnou dávkou kyslíka v nádhernom lese Pieninského národného parku pri Lechnici sa pred pár rokmi pričinili tunajší nadšenci. Prvé trasy začali vznikať od roku 2016 a dnes sú vyhľadávaným miestom. „Ak chce niekto absolvovať všetky trate, tak s prejazdom po lesných cestách, od štartu po cieľ musí absolvovať približne 20 kilometrov, čo je pre bežného laika pekná dávka horskej cyklistiky na jeden deň. Skúsení jazdci za deň zvládnu aj tri okruhy,“ poznamenal Jozef Musala, starosta Lechnice, ktorý stál za celou myšlienkou. Ako dodal, zážitok je určený pre rôzne vekové kategórie, za pomoci rodičov aj pre štyri-päťročné deti. Navyše veľkou výhodou Lechnice je, že aj keď sem prídete bez bicykla, môžete si ho zapožičať.

Lechnické traily

Hrebeňové prechody pri Ľubovnianskom hrade

Známymi horskými trasami sa v súčasnosti môžu hrdiť aj o 30 kilometrov ďalej, na severnom Spiši. Nadšenci a dobrovoľníci tu udržiavajú skvelé trasy v prostredí neďaleko Ľubovnianskeho hradu. „Reliéf u nás je veľmi pestrý. Dajú sa tu robiť aj hrebeňové prechody, pritom nejde o nezdolateľné kopce. Robíme tu pravidelnú údržbu, takže nadšenci si prídu na svoje,“ poznamenal Miloš Guzy, ktorý spolu s ďalšími ľuďmi rozvíja tunajšiu, čoraz kvalitnejšiu cyklistickú infraštruktúru v regióne. Cyklostopy majú najvyšší bod 865 metrov nad morom a to na začiatku Vlčej a Jeleňej stopy. Momentálne sa v rezorte nachádza sedem jednosmerných, jeden obojsmerný a jeden výstupový treil.

Množstvo zážitkových aktivít v regióne podporuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Ďalšie články:

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.