MTB rezorty horskej cyklistiky na Severnom Spiši

Čaro severného Spiša a Pienin objavuje stále viac cyklistických nadšencov. Svoje si tu nájdu aj v čase protipandemických opatrení. Veľkým lákadlom sú najmä tunajšie singletraily. Poznáte MTB rezorty horskej cyklistiky na Severnom Spiši?Udržiavané strmé výstupy na vrchol a následné zjazdy z kopcov pri Starej Ľubovni a dedinke Lechnica vybudovali dobrovoľníci uprostred rozprávkovej scenérie a dnes patria k najvychytenejším rezortom na Slovensku.

Práve sever Slovenska je v jesennom období dokonalým miestom na trávenie voľného času. Aj v čase protipandemických opatrení si s dávkou obozretnosti môžu tunajšiu prírodu užiť rekreační cyklisti, vrátane rodín s deťmi.

foto Ondrej Šimko

„Máme viac, než dvesto kilometrov značených cyklistických trás. Ide o cyklochodníky s asfaltovým povrchom, ale aj o horské trasy, takzvané singletraily. V lesoch nad Ľubovnianskym hradom sa nachádza singletrailový rezort Cyklostopy tvorený z ôsmych trailov s viac, než 12 kilometrami horských trás. V Lechnici v Pieninách sa zas nachádza najväčšia cyklistická sieť horských trás v dĺžke 15 kilometrov, je tvorená z troch tratí rôznej dĺžky a náročnosti. Okruhy dvoch z nich s názvom Griftfof (9 kilometrov) a Špica (5 kilometrov) sú rodinného typu s nádhernými výhľadmi na Tri koruny, Haligovské skaly či Belianske Tatry,“ priblížil Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. 

Pieniny ponúkajú 20 kilometrov MTB

O vybudovanie horských ciest s poriadnou dávkou kyslíka v nádhernom lese Pieninského národného parku pri Lechnici sa pred pár rokmi pričinili tunajší nadšenci. Prvé trasy začali vznikať od roku 2016 a dnes sú vyhľadávaným miestom. „Ak chce niekto absolvovať všetky trate, tak s prejazdom po lesných cestách, od štartu po cieľ musí absolvovať približne 20 kilometrov, čo je pre bežného laika pekná dávka horskej cyklistiky na jeden deň. Skúsení jazdci za deň zvládnu aj tri okruhy,“ poznamenal Jozef Musala, starosta Lechnice, ktorý stál za celou myšlienkou. Ako dodal, zážitok je určený pre rôzne vekové kategórie, za pomoci rodičov aj pre štyri-päťročné deti. Navyše veľkou výhodou Lechnice je, že aj keď sem prídete bez bicykla, môžete si ho zapožičať.

Lechnické traily
Ľubovnianske cyklostopy

Hrebeňové prechody pri Ľubovnianskom hrade

Známymi horskými trasami sa v súčasnosti môžu hrdiť aj o 30 kilometrov ďalej, na severnom Spiši. Nadšenci a dobrovoľníci tu udržiavajú skvelé trasy v prostredí neďaleko Ľubovnianskeho hradu. „Reliéf u nás je veľmi pestrý. Dajú sa tu robiť aj hrebeňové prechody, pritom nejde o nezdolateľné kopce. Robíme tu pravidelnú údržbu, takže nadšenci si prídu na svoje,“ poznamenal Miloš Guzy, ktorý spolu s ďalšími ľuďmi rozvíja tunajšiu, čoraz kvalitnejšiu cyklistickú infraštruktúru v regióne. Cyklostopy majú najvyšší bod 865 metrov nad morom a to na začiatku Vlčej a Jeleňej stopy. Momentálne sa v rezorte nachádza sedem jednosmerných, jeden obojsmerný a jeden výstupový treil.

Množstvo zážitkových aktivít v regióne podporuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Viac o Severnom Spiši

Daj to na bajku

7k3j

7 kopcov 3 jazerá 2023

ZSSK RESTART CHALLENGE
8. ročník MTB cykloturistickej výzvy
10 cieľov so špičkovými trailami. 80+ tipov na skvelú bajkovačku. Zdolaj ciele, objav s nami nové trasy a vyhraj skladačku Pegas.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 109