Rodinný výlet na Macochu a Punkevní jeskyně

Po dlhšej prestávke sme sa rozhodli pokračovať v plnení výziev 7 kopcov 3 jazerá a splniť si ďalší, tentokrát moravský cieľ – priepasť Macochu. Prípravy na splnenie tohto cieľa sa však začali výrazne skôr, keďže sme zistili, že ak nechceme vidieť „iba“ priepasť, ale aj iné „atrakcie“ v tejto časti Moravského krasu, je potrebné si lístky do nich zarezervovať s poriadnym časovým predstihom.

Na Macochu deň nestačí

Macocha by sa z Bratislavy dala bez problémov zvládnuť za jeden deň. My sme sa však rozhodli, že v týchto končinách strávime aspoň víkend. V sobotu ráno sme vyrazili do Boskovíc, malého mestečka neďaleko od nášho cieľa. Cesta nám ubehla rýchlo, až do Brna sme sa viezli po diaľnici, brnenským okruhom (smer Svitavy), sme sa dostali na cestu druhej triedy, ktorá nás doviedla po cca dvoch hodinách až do Boskovíc. Ak sa držíte neustále smeru Svitavy, nie je šanca zablúdiť. 🙂

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Boskovický hrad

Boskovice

V Boskovicicach sme mali rezervované ubytovanie priamo na námestí. Tu sme aj zaparkovali (v sobotu po 12.00 sa už za parkovanie neplatí). Prezreli sme si hrad aj zámok v Boskoviciach, vyskúšali pravú českú kuchyňu v Restauraci u Rudiho a deň nám ubehol.

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Boskovice zámok

Macocha a Punkevní jeskyne

Náš cieľ sme začali plniť nasledujúci deň, v nedeľu. Okrem Macochy sme mali naplánovanú aj návštevu Punkevní jaskyňu. Lístky do jaskyne sme mali rezervované na vstup o 10.40 h, takže sme si ich museli v pokladni vyzdvihnúť najneskôr o 10.00 h, pričom sme mali na výber až dve pokladne, kde nás naše lístky „čakali“ – informačno-turistické centrum Skalní mlýn alebo informačno-turistické centrum „Macocha“, ktoré sme si my súkromne nazvali „horná pokladňa“. My sme sa rozhodli práve pre hornú pokladňu. Vyrazili sme z Boskovic smer Blansko ale nepokračovali sme k Skalnému mlynu (ako nás to takmer zlákalo), ale odbočili sme doprava a pokračovali na Macochu. Cesta nás zaviedla k obrovskému parkovisku, ktoré sa už postupne zapĺňalo. Parkovné v cene 50 Kč bolo na celý deň.

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Moravský kras

Vyzdvihli sme si lístky na vstup do Punkevní jaskyne a zároveň sme si kúpili aj lístky na lanovku a vláčik. Lanovka vás zvezie od pokladne až k Punkevní jaskyni a vláčik vás priblíži od Punkevní jaskyne ku Skalnému mlynu. Lístky na tieto atrakcie sa dajú kúpiť aj priamo pri nich, ale my sme sa v záujme šetrenia času a nervov rozhodli zakúpiť si ich naraz tu.

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Moravský kras

Macocha

Po vybavení všetkých administratívnych záležitosti sme konečne mohli ísť obzerať krásy prírody. Hneď po pár metroch od pokladne sme sa dostali na tzv. horný můstek, odkiaľ sa nám naskytol pohľad na celú priepasť, ktorá vznikla zrútením stropu veľkej časti jaskyne. Od horného můstku sme po zelenej značke zbehli po schodoch na tzv. dolní můstek. Ako na dlani sme mali dno priepasti a tešili sme sa, že za chvíľu sa naše výhľady zmenia a budeme zo dna tejto priepasti pozerať hore.

Aj keď sme mali lístky na lanovku, rozhodli sme sa smerom dolu ju nevyužiť (ak sme kúpili COMBI lístok – lanovka + vláčik obojsmerne, cenovo to vyšlo lepšie ako, keby sme kupovali jednosmerné lístky zvlášť na lanovku a vláčik). Cesta dole bola úplne nenáročná a bez problémov je zvládli aj deti. Najprv sme cca 1 km kráčali listnatým lesom prudko dole a potom sme sa dostali na asfaltku, ktorá nás bezpečne po rovine doviedla až k jaskyni. Celá naša turistika trvala približne polhodinu a tu sa aj pre tento deň viac-menej skončila. 🙂

Pri jaskyni sme sa obliekli do teplejších vecí (naozaj som neskôr, najmä počas plavby loďkou, ocenila, že sme si prezliekli dlhé nohavice a obliekli teplé mikiny) a už nás zvolávali na vstup do jaskyne.

Punkevní jeskyně

Prehliadka trvala približne hodinu a počas nej nás sprievodca previedol mohutnými dómami a chodbami s úžasnou kvapľovou výzdobou. Prvá časť prehliadky sa končila na dne priepasti Macocha (konečne sme sa z hĺbky takmer 138 metrov dívali zospodu hore, na vyhliadkové mostíky. 🙂

Chvíľu sme sa kochali úžasným majstrovským dielom prírody a potom sme sa odobrali na druhú časť prehliadky.

Túto časť prehliadky sme absolvovali na motorovom člne, ktorým sme preplávali riečku Punkva. Počas plavby nás zabával sprievodca a „kapitán“ lode v jednej osobe svojim vtipným komentárom. Plavba bola prerušená iba jedenkrát, aby sme si mohli ísť prezrieť Masarykov dóm, ktorý vraj patrí medzi najkrajšie podzemné priestory v rámci Moravského krasu. Z člnu sme vystúpili na „konečnej“, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti vstupu do jaskyne. V lete bol teplotný šok po vystúpení z člnu, naozaj poriadny. Takže: rýchlo sa prezliecť zasa do karťasov a….

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Punkevní jeskyne Masarykov Dóm

Samozrejme treba nakúpiť suveníry 🙂 je tu skutočne z čoho vyberať. Domov sme si doniesli okrem magnetiek a pohľadníc, aj vzácne kamene, prívesok a aj náhrdelník…..

Po návšteve jaskyne sme sa odobrali na vláčikovú „zastávku“. Keďže vláčik tu premáva každých 20 minút, nebolo nutné dlho čakať. Odviezli sme sa k Skalnému mlýnu, kde sme si dali niečo pod zub a deti sa zahrali na ihrisku.

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá

Cesta naspäť už bola veľmi rýchla – najprv vláčik, potom sme si vystáli rad na lanovku. Keby sme išli hore peši, asi by to bolo zábavnejšie, ale čo už, keď sme mali zakúpené lístky 🙂 a šup do auta. Cestou domov sme sa zastavili v Čiernej hore, nakúpili pivko, v reštaurácii hneď vedľa pivovaru sa výborne najedli a potom už naozaj len ťahali domov. 

Záverečné hodnotenie:

Výlet na Macochu by som nenazvala turistický. Videli sme kopu krásnych vecí, ale keďže sme na tento výlet pozvali aj ďalšie dve rodiny, nepretrhli sme sa.

Kto však chce turistikovať, ciest si tu nájde naozaj neúrekom. Náš pohodový výletík sa niesol v pokojnom duchu a je zrejmé, že tak, ako sme si ho dali my, by zvládli aj tí úplne najmenší.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 60