Soulový fenomén Gregory Porter

Za svoju prvú LP “Water” získal nomináciu Grammy v kategórii najlepší jazzový vokál. Jeho druhá platňa “Be Good“ mu vyniesla nomináciu v kategórii Best Traditional R&B, a tretia platňa tá kontaktná “Liquid Spirit” ma úplne dostala. Hey Laura som vďaka City Sounds zažil aj dvakrát naživo v Bratislave.

“Gregory Porter has most of what you would want in a male jazz singer, and maybe a thing or two you didn’t know you wanted.” – The New York Times

Mnoho ľudí Gregory Portera porovnávajú s takými spevákmi ako Sam Cooke, Bill Withers, Otis Redding, Lou Rawls, Les McCann, Johnny Hartman a samozrejme Nat King Cole. Čo majú spoločné? Môžme povrchne povedať, že je to v soule. V autentickosti, uveriteľnosti, intimite, ktorý z jeho živého prejavu sála. Máte pocit, akoby ste počúvali sto rokov známeho priateľa.

Hovorí sa, že jazz je živá a dýchajúca hudobná forma, ktorá ľudí povznáša, spája a transformuje. Napriek tomu si myslím, že u Portera počujeme čosi špeciálne. Čo zďaleka presahuje šuflík s názvom Jazz Vocal. Jeho apel je emotívny. Ide z neho toľko tepla. Jeho texty naznačujú hlboký cit, intelekt a autentickosť. Sála to z každého tónu a slova. Jedinečný prejav a talent.

Čo vám poviem Gregor Portera žeriem. A možno budete aj vy.

Platne, ktoré sa oplatí vypočuť. Mimochodom od tretej platne sa oňho stará kultové jazzové vydavateľstvo Blue Note. A to je dobré.

blank

vinylworld

Server pre milovníkov kvalitnej hudby. Jazz, Rock, Folk, vážna hudba. Prinášame na vinyloch len to najlepšie.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok