Andrej Tarkovskij

Tarkovskij a jeho pohľad do hlbín ruskej duše

Pokiaľ žil, hádzali mu v rodnom Sovietskom zväze polená pod nohy ako sa dalo. Hneď po jeho smrti ho ale začali ospevovať ako jedného z najvýznamnejších filmových režisérov 20. storočia. Andrej Tarkovskij, filmový génius, ktorý dokáže plniť kiná aj po viac ako polstoročí. Narodil sa roku 1932 v ruskom Zavraží a zomrel v emigrácii vo Francúzsku 29. decembra 1986. Bol považovaný za jedného z najväčších filmárov sovietskej éry a svetovej kinematografie vôbec.

Za svoj celovečerný debut Ivanovo detstvo dostal v roku 1962 hlavní cenu na filmovom festivalu v Benátkách.

Definitívne ma však dostali filmy Stalker, Solaris a Zerkalo. Skoro scifi, ale sa tam vlastne temer nič nedeje. Skoro príbeh, aj keď ho tam treba vo viacerých rovinách hľadať. Odkaz a surová mystika s minimom vizuálnych efektov. Estetika, ktorá podľa mňa nemá v kinematografii obdoby.

Natočil toho viac. Ale rozhodne by ste si mali aspoň raz pozrieť tieto filmy.

  • Ivanovo detstvo (Иваново детство, 1962)
  • Andrej Rubľov (Андрей Рублёв, 1969)
  • Solaris (Солярис, 1972)
  • Zrkadlo (Зеркало, 1975)
  • Stalker (Сталкер, 1979)

Viem, Nie sú pre každého. Filmy s tak málo efektami a tak hlbokým precítením na tak rozsiahlej ploche by nikdy nemohli vzniknúť v Hollywoode. 🙂

Zrkadlo
Stalker
Solaris
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Poď s nami na hory. Zdolaj s nami 10 cieľov. Jubilejný 5. ročník turistickej výzvy pre cyklistov, turistov a rodiny s deťmi práve štartuje

VIAC »
Kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

KARDIO NÁPRAVNÍK 2020 Zapoj sa do zimnej série. V teniskách alebo na bicykli. Chôdzou, nw i behom. Rozhýb sa s nami a zhoď prebytočné kilá. Nesúťažíme. Podporujeme sa.

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *