Tipy na výlety v Ostrom Grúni a okolí

Dali sme to. Presne tieto slová si možno poviete, keď zdoláte jednu z tohtoročných výziev – prechod pohorím Vtáčnik cez bralnatý vrch Žarnov a prírodnú rezerváciu Buchlov so zakončením v obci Ostrý Grúň. Vypijete zaslúžené jedno orosené, poobzeráte sa okolo seba a začnete premýšľať: „Hm, a čo teraz?“ Nemusíte premýšľať dlho. Čítajte ďalej a dozviete sa zaujímavé tipy na výlety v Ostrom Grúni a okolí.

Kľakovský náučný chodník s prírodnou pamiatkou Ostrovica

Pred pár rokmi bol v susednej obci Kľak otvorený náučný chodník, ktorý turistom približuje históriu a pamiatky v obci. Náučný chodník má dĺžku 6,3 km a prevýšenie len 163 m, takže je vhodný aj pre menej zdatných turistov či ako večerná prechádzka. 

Pri priemernom tempe sa dá trasa absolvovať za necelú hodinu a pol. Náučný chodník začína v centre obce pri obecnom úrade. Informačné tabule turistom predstaví históriu SNP v okolí, udalosti Krvavej nedele, históriu bývalej lesnej železničky, či pôvod skalného útvaru Ostrovica, ktorý je prírodnou pamiatkou.

Na bicykloch po zvážniciach Kľakovskej doliny
Pamätník SNP Kľak

Pamätná izba v Kľaku

Z Kľaku ešte neodchádzame. Nachádza sa tu pamätná izba, v ktorej sú uložené materiály pripomínajúce vypálenie Kľaku a Ostrého Grúňa v roku 1945. Prístup do nej si treba dohodnúť na telefónnom čísle obecného úradu, no jej návšteva je vhodnou alternatívou ak počasie nepraje aktivitám v exteriéri.

Cyklotrasy v okolí Ostrého Grúňa 

V okolí Ostrého Grúňa sa nachádza hneď niekoľko cyklotrás. Na výber máte z viacerých stredne náročných trás:

  • Ostrý Grúň – Píla (modrá cyklotrasa) – najdlhšia trasa, je určená pre zdatnejších cyklistov s horským bicyklom alebo ebajkom
  • Horné Hámre Brod – Kľak (zelená cyklotrasa) – táto trasa je nenáročná, má 10 kilometrov a vedie iba po asfaltovej ceste s miernym stúpaním
  • Horné Hámre – Hrabičov (žltá cyklotrasa) – cyklotrasa strednej náročnosti s dĺžkou vyše 9 kilometrov vedie po prírodnom alebo po asfaltovom povrchu 
Tipy na výlety v Ostrom Grúni
Pokútskou dolinou pod vrchol Vtáčnika

Pokútskou dolinou k Ranču Blanc či Chate Kollárová

Pokútska dolina je naozaj čarovným miestom. Začína za obcou Hrabičov a končí na Partizánskej chate kúsok pod vrcholom Vtáčnika. Dolina je vhodná na pešie prechádzky, ale aj na nenáročný výlet na bicykli. Nájdete tu technickú pamiatku Most Pokúty, ktorý postavili v roku 1926. Je to dvojoblúkový kamenný most, ktorý bol súčasťou dnes už zaniknutej lesnej železničky vedúcej celou Kľakovskou dolinou. Rovnako je tu možné spraviť si menší okruh k Pokútskemu vodopádu.

Po prechádzke Pokútskou dolinou si odpočinok odporúčame dopriať na blízkom Ranči Blanc, kde si v lete môžete vlastnoručne uloviť pstruha či doplniť palivo v bufete. Chata Kollárová je zas miestom, kde môžete využiť aj možnosť ubytovania v horskej prírode.

Tipy na výlety v Ostrom Grúni
Chate Kollárová

Komentované vychádzky po pílanských štáloch

V obklopení nedotknutej prírody a čerstvého vzduchu leží najmenšia obec žarnovického okresu, Píla. Je charakteristická svojím roztrúseným štálovým osídlením. Na potulke Od štálu k štálu sa so sprievodkyňou vyberiete prechádzať lesnými cestičkami na úpätí Vtáčnika. Zo svahov nad dolinou na vás budú čakať pekné výhľady do širokého okolia a na záver ochutnáte lokálne špeciality.

Tipy na výlety v Ostrom Grúni
Komentované vychádzky po pílanských štáloch

Oddych v kúpeľoch v Sklených Tepliciach

Po dlhej túre naozaj skvelo padne oddych. Najbližšie kúpele k Ostrému Grúňu sú Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice, ktoré obľubovala aj Mária Terézia. Po kvalitnej masáži a pobyte v soľnej jaskyni vám odporúčame vyskúšať asi najobľúbenejší jaskynný parný kúpeľ, tzv. parenicu. Je to európsky prírodný unikát a originálny zážitok, ktorý inde nenájdete.

Tipy na výlety Sklené teplice
jaskynný parný kúpeľ Sklené Teplice

Župkovská drevenica a nálezisko Tetradymitu

V obci Župkov sa v malej, dnes už zasypanej štôlni, nachádza jedno z troch svetových nálezísk vzácneho minerálu – tetradymitu. Tetradymit je veľmi krehký oceľovosivý minerál, ktorý sa vyznačuje silnou fluorescenciou. Z obce Župkov vedie k nálezisku náučný chodník s informačnými tabuľami, na ktorých sa nachádzajú podrobné informácie o pôvode a vlastnostiach vzácneho minerálu.

Tipy na výlety v Ostrom Grúni
Tetradynami

V Župkove ešte chvíľu ostaneme. Nachádza sa tu totiž aj expozícia tradičnej architektúry – drevený domček postavený na kamenných základoch, ktorý bol v roku 2014 kompletne zrekonštruovaný. V súčasnosti v ňom môžu návštevníci obdivovať tradičné zariadenie, ktoré sa používalo na dedinách. Drevenica býva tematicky zariadená podľa ročných období.

Expozícia Andreja Kmeťa v obci Bzenica

Ak by sa vám toto všetko stále málilo, môžete navštíviť aj obec Bzenica, rodisko rímskokatolíckeho kňaza, geológa, mineralóga či etnografa, ale hlavne významného slovenského botanika Andreja Kmeťa. Tu sídli expozícia venovaná práve Andrejovi Kmeťovi. Celou expozíciou vás ochotne prevedie sprievodca a prezriete si Pamätnú izbu Andreja Kmeťa, sad ruží Andreja Kmeťa rodný dom Andreja Kmeťa.

Podujatia v blízkosti Ostrého Grúňa 

Na skok z Ostrého Grúňa je to do okresného mesta Žarnovica, kde sa pravidelne počas roka organizujú preteky na jedinej plochej dráhe na Slovensku. Okrem toho sa na blízkych hradoch konajú komentované prehliadky v rámci projektu Pohronskej hradnej cesty.

Tak ako, je aj podľa vás Región GRON miesto, kam sa (nielen) za turistikou naozaj oplatí zájsť?

Marketingová aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

OOCR region Gron
Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328