Žarnov Buchlov turistické trasy

Žarnov, Buchlov turistické trasy

Žarnov (839,8 m n. m.) je bralnatý vrch v pohorí Vtáčnik. Leží v bočnom hrebeni nad obcou Horná Ves a už zdiaľky je neprehliadnuteľný. Je súčasťou prírodnej rezervácie Buchlov. 

Žarnov

Andezitový vrch Žarnova je tvorený skaliskami a rozličnými skalnými útvarmi. Žarnov je pokrytý zmiešaným lesom, nad ktorý vo vrcholovej časti vystupuje mohutné bralo s krížom. Vrcholové bralo na južnej strane prudko klesá skalnatým zrázom. Ponúka nádherné výhľady do Hornonitrianskej doliny. Je súčasťou bočného hrebeňa, prepájajúceho cez Rúbaný vrch Hornú Nitru s Kľakovskou dolinou.

Vrch Žarnov je stredne náročný a strmý, avšak technicky nenáročný v každom ročnom období. Hore sa dostanete aj na bicykli. Najlepšie výstupové značené trasy vedú z obcí Oslany (cca 7km), Horná Ves (cca 4km), no dostanete sa sem aj z obce Veľké Pole.

Žarnov Buchlov turistické trasy
Buchlov rezervácia 5. stupeň ochrany

Buchlov

Mnohí si Buchlov mýlia s moravským Buchlovom. Náš Buchlov na nachádza na území, ktoré spája vrcholovú časť vrchov Buchlov, Žarnov a hrebeňa medzi nimi. Zo skál ponúka neskutočné pohľady. V rezervácii platí 5. najvyšší stupeň ochrany.

Buchlov (1041 m n.m.) sa nachádza temer nad obcami Ostrý Grúň a Kľak. Vrchol Buchlova je tvorený pitoresknými skalami a ak sa vyšplháte až hore (sú tam aj rebríky) zažijete skutočne nečakané výhľady. Vzácnejšie o to viac, že Buchlov nepatrí k najpropagovanejším vrcholom Slovenska. Buchlov je rovnako dobre prístupný z Kľakovskej doliny z Ostrého Grúňa ako i z Hornej Vsi nad Oslanmi.

Málo turistov, veľa prírody a zážitkov. Presne to tento náš cieľ reprezentuje.

Žarnov Buchlov turistické trasy
Buchlovské skaly

Turistické trasy Žarnov Buchlov

Ak hľadáte nenáročnú túru použite žltú turistickú trasy

Túra na Žarnov z Hornej Vsi

Z horného konca Hornej Vsi nad Oslanmi (Bridove štále) ide turistický chodník na vrchol Žarnova. Za lúkou sa cesta v lese podstatne zdvihne, ale technicky nie je nijak náročná, dostanete sa až ku KST smerovníku Žarnov, Buchlov a Rúbaný vrch. Ak sa uspokojíte s výstupom na Žarnov, ste hore. Čakajú vás úchvatné výhľady na Ponitrie a cesta dole. Ak si chcete trasu predĺžiť cez Buchlovské skaly pridáte si ešte 2 km a nejakých 150 m navyše. Túto trasu vám odporúčame ak idete s deťmi a ste nenároční turisti.

Prechod Buchlovom na Kľakovskú dolinu

Logisticky náročnejšia je túra cez Buchlov a Rúbaný vrch na Ostrý Grúň. Prepája totiž cez hrebeň Vtáčnika Ponitrie a Pohronie cez Kľakovskú dolinu. Musíte si v cieľovom bode z jednej alebo druhej strany zabezpečiť dopravu. Túra má 14,1 km s 980 m prevýšenia a zaberie celý deň.

Mapa Žarnov Buchlov

Hrebeňom Vtáčnika

Asi najnáročnejšia je túra hrebeňom Vtáčnika. V Podhradí nad Lehotou pod Vtáčnikom si vyšliapnete na hrebeň cez Jarabú skalu. Po červenej trase hrdinov Dukly prejdete postupne niekoľko cieľov: Hrebienky, Tri Chotáre, Homôľku, Vtáčnik, Kláštorskú skalu a Rúbaný vrch, kde sa spostíte po žltej trase na Buchlo, Žarnov a Oslany. Je to celodenná, kondične náročná túra. Ak nie ste skúsení turisti určite nechoďte na trasu sami, už aj pre možný výskyt medveďov. Nie je veľmi frekventovaná. Náročná túra má 22 km a 1400 m prevýšenia.

Žarnov Buchlov Vtáčnik mapa

Trasy je možné ľubovoľne kombinovať

Žarnov Buchlov turistické trasy
Buchlov rezervácia

Doprava

Z Oslan na Žarnov je najlepšie zaparkovať v Hornej Vsi v časti Bridove štále. Z opačnej strany Vtáčnika chodník začína v Kľakovskej doline, kúsok nad chatou Dopravárik na Ostrom Grúni.

Vlakom ZSSK

Túra na Žarnov je ľahko prístupná z Oslan alebo Kamenca pod Vtáčnikom, kde sú priamo zastávky vlakov na Prievidzu. Z opačnej strany vystúpite v Žarnovici, odkiaľ vás prípojný autobus dovezie do Kľakovskej doliny.

Ubytovanie v okolí Žarnova

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania v okolí Žarnova >

Uzitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

Ďalšie ciele v okolí

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok