Túra z Tisovca na Tŕstie za vzácnymi rašeliniskami

Z Tisovca na Tŕstie za vzácnymi rašeliniskami. Prinášam ďalší tip na nenáročnú turistiku, vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Výlet na turisticky dosť známu lokalitu v severnej časti Gemera nad mestečkom Tisovec.

Rašeliniská Tŕstie
Pohľad na rašeliniská Tŕstie

Rašeliniská Tŕstie

Územie európskeho významu NATURA 2000 sa rozprestiera medzi vrcholmi Tŕstie (1121 m n. m.) a Salašiská (1132 m n. m.). Nachádza sa v centrálnej časti Stolických vrchov. Vrcholová časť Tŕstia je tvorená náhornou plošinou so zachovaným vrchoviskom. Je zaradená medzi chránené územia Národného parku Muránska planina pod názvom Prírodná rezervácia Tŕstie. Na jej vrchole sa nachádzajú vzácne rašeliniská – z čoho vznikol aj samotný názov tejto lokality. Je v najvyššom stupni ochrany.

Náučný chodník z Tisovca

Východiskovým bodom pre výstup na vrchol Tŕstia je námestie Tisovca. Vedie sem náučný turistický chodník (cca 6 km). Na trase sa nachádza 5 informačných panelov. Postupujeme po žltej turistickej značke  v smere na malú železničnú stanicu cez Láň a Čiernu Horu sa dostávame na Pasiečky.

Výhľady z Tŕstia
Výhľady z Tŕstia

Pohľad na Nízke Tatry

Výhľady z Tŕstia
Výhľady z Tŕstia

Pasiečky

Z nich sa nám naskytnú pekné výhľady na dominantu Tisovca – Hradovú, ale aj na Klenovskú poľanu, Klenovský vepor, časť Nízkych Tatier ale aj Kráľovu hoľu.

Václav Vraný

We continue our ascent through the Pavlovka location and next to the well we will come to the monument to the botanist Václav Vrané, who died here during his walk. He was not only an important naturalist, botanist, teacher, but also contributed to the establishment of organized tourism in Tisovec.

Cesta Márie Széchy

Po pár metroch sa napojíme na červenú turistickú značku. Poznáme ju aj ako Cestu Márie Széchy, pretože spája Muránsky hrad s Fiľakovským hradom. Z tadeto je už len na skok k nášmu cieľu, turistickej chate a novovybudovanej turistickej útulni Sláviček.

Výhľady z Tŕstia
Výhľady z Tŕstia

Odtiaľto sa nám naskytne krásny panoramatický výhľad na Veporské vrchy a Nízke Tatry. Túra z Tisovca na Tŕstie za vzácnymi rašeliniskami je celkom nenáročná s nádhernými výhľadmi.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
René Sirota
René Sirota

volám sa René Sirota a žijem v mestečku Tisovec v severnej časti Gemera v území Muránskej planiny. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodievam do prírody na turistiku a popri tejto záľube sa rozvinula ďalšia vášeň - fotografovanie prírody a krajiny. Rád spoznávam nové miesta a regiony Slovenska a zachytávam ich cez svoj objektív.

Articles: 7