Vápenná (Roštún)- odporúčané turistické/cyklo trasy

by

Malé Karpaty sú jedným z menších slovenských pohorí, s najvyšším vrchom Záruby, vysokým len 768m n.m. Nenájdete tu tatranské výšiny, ostré rohy roháčov ani šíre veľkofatranské hole. Malé Karpaty veru rekordy nelámu, zato svojou dostupnosťou, nekonečnou spleťou lesných cestičiek, novovybudovanými single-trailmi, radou táborísk, strážnych hradov a zrúcanín, poskytujú obyvateľom západného Slovenska rýchly únik od mestského zhonu. 

V druhom ročníku výzvy 7 kopcov 3 jazerá (2017) sme začali s objavovaním Malých Karpát, konkrétne cieľom Biely kríž. O rok neskôr v tomto trende pokračujeme a za ďalším cieľom sa vyberieme hlbšie do tohto západoslovenského lesného raja- čaká na nás Vápenná.

Vrch Vápenná má aj svoju druhú identitu. Ak ste už stáli na malokarpatskom vrchole Roštún, bude vám Vápenná veľmi povedomá. Jedná sa totiž o jej alternatívny názov, ktorý sa zaužíval na základe označenia celej národnej prírodnej rezervácie- Roštún. Predmetom ochrany 5. stupňa sú tunajšie krasové javy, zachovalé lesné spoločenstvá Malých Karpát s chránenými druhmi organizmov.

Vápenná spomedzi väčšiny kopcov Malých Karpát vyniká. Týči sa do výšky 752 m n.m. (tretí najvyšší vrch Malých Karpát) a jej charakteristický bralnatý chrbát okato vyčnieva ponad okolitú zvlnenú, lesom pokrytú krajinu. Pýši sa svojimi vápencami a dolomitmi ako chrbát stegosaura. Výstup na vrchol síce nie je extra dlhý, no preverí vašu kondíciu relatívne strmým stúpaním. Počas väčšiny výšľapu okolité stromy poskytujú tieň a výhľad zakrýva hustý les. To vás však len Karpaty naťahujú pred veľkolepým výhľadom z vrchola, na ktorom sa lesy rozostúpia a vy si môžete vychutnať jednu z najkrajších prírodných panorám Malých Karpát.

Ako sa tam dostať?

Vlakom/ autobusom
Najlepšie je túru začať zo Sološnice alebo Plaveckého Podhradia. Celoročne sa sem dostanete zo všetkých väčších miest rýchlikmi ZSSK s prestupom v Malackách na autobus. V letných mesiacoch (od 1. mája do 1. októbra) na trase Záhorská Ves – Plavecké Podhradie premáva každý víkend a sviatok ZSSK cyklovlak Záhoráčik. Z Bratislavy sa naň ľahko napojíte osobným vlakom z hlavnej stanice. Prestúpite v Zohore. K súprave je pripojený špeciálny cyklovozeň na prepravu bicyklov. Z Bratislavy chodia do oboch destinácií aj priame autobusy. 

Ak sa rozhodnete pre dlhší variant z východnej strany hrebeňa (od Trnavy), môžete začať túru z obce Doľany (okres Pezinok, nie tie pri Levoči:)). Z Trnavy aj Bratislavy sem chodia pravidelné autobusové linky. Cestu si môžete naplánovať tu.

Autom
Z Bratislavy smer Rohožník, z Trnavy cez Trstín na Bukovú. Auto môžete odparkovať v Sološnici a Plaveckom Podhradí (aj Doľanoch) na námestí, čím bližšie ku koncu dediny v smere značky.

Kde sa ubytovať?

Sološnica a Plavecké Podhradie zatiaľ nedisponujú ubytovacími kapacitami. Najlepšie je ubytovať sa v širšom okolí- Malacky, Lozorno zo západnej strany pohoria. Z východnej strany je to s ubytovaním lepšie. Ubytovacie kapacity sú v Doľanoch, aj okolitých vinárskych mestečkách- Pezinok, Modra, Častá. Hlbšie v malokarpatských lesoch sa môžete ubytovať v rekreačnom stredisku Zochova Chata v hoteloch, penziónoch či chatách. 

Odporúčané turistické trasy

Z Plaveckého Podhradia:

Plavecké podhradie- Vápenná a späť po žltej: stúpanie 527m, dĺžka trasy 9,4km, čistý čas chôdze 3h. Po značkách žltá turistická značka červená turistická značka  a späť. 

Plavecké podhradie- Vápenná- Mesačná lúka- Amonova lúka- Plavecký hrad- Plavecké Podhradie: obojsmerný okruh s návštevou Plaveckého hradu. Stúpanie cca 690m, dĺžka trasy 15km, čistý čas chôdze cca 4,5 hodiny. Po značkách žltá turistická značka  červená turistická značka  modrá turistická značka . Mapu nájdete tu.

Zo Sološnice:

Sološnica – Sološnická dolina- Pod Malou Vápennou- Vápenná- Pod Malou Vápennou – Sološnica: obojsmerný okruh. Stúpanie cca 557m, dĺžka trasy 9,7km, čistý čas chôdze 3,5 hodiny. Po značkách žltá turistická značka červená turistická značka zelená turistická značka. Cestu si môžete skrátiť cez dedinu po zelená turistická značka  trase. Pripravte sa na ostrejší výstup spod malej Vápennej. Už počas vianoc sme si dali spoločný výstup s outdoorkempom a okrem nás turiostov trať bez problémov zvládlo aj 12 psov a 15 detí. 🙂

Z obce Doľany:

Doľany- horáreň Zabité- rázc. nad Jarkami- Sklená huta- Sklený vrch- Mesačná lúka – Vápenná – Mesačná lúka – sedlo Uhliská – rázc. pri dube -horáreň Zabité – Doľany: Celodenný dlhý okruh dlhý cca 22km, stúpanie cca 800m, trvanie 7h. Reportáž z trasy ako aj mapu (v texte) nájdete tu.

Trasy si môžete upraviť, predĺžiť či skrátiť napríklad tu.

Chcete sa naozaj prekonať?

Zdolajte Vápennú ako jeden z vrcholov počas 24-hodinového prechodu hrebeňom Malých Karpát- Trnavská 100-ka. Ide o takmer 100-kilometrovú trasu s prevýšením cca 3300m (a to je ľahší variant trasy, dá sa pokračovať až do Trenčína, čo robí cca 169km s prevýšením 5695m). Výborná fyzická kondícia, pohodlná (najlepšie mäkká s kvalitnou outdoor podrážkou) obuv a príprava je nevyhnutná. Tento rok 2.6.-3.6. 2018.

Pozrite si tiež fotoreportáž Roba Andu z jeho hrdinského 🙂 zimného výstupu >>>

Odporúčané cyklotrasy:

Priamo na Vápennú sa cyklotrasou nedostanete. Ak ste naozaj borci, možno áno, ale bude to skôr vynášanie bicykla:) Akceptujeme preto ako zdolanie cieľa aj trasy v bezprostrednom okolí Vápennej. Inšpirovať sa môžete nižšie:

Ďalšie nápady na cyklotrasy v okolí Vápennej aj s GPX nájdete tu.

Ďalšie atrakcie okolia

Zo západnej strany pohoria by ste určite nemali obísť:

Z východnej strany pohoria:

Užitočné informácie

Terén a bezpečnosť: Odporúčané turistické trasy sú rôznych obtiažností. Všeobecne platí, že túry patria k menej až stredne náročným. Terén nie je príliš exponovaný. Počas daždivých dní však neodporúčame výstup na Vápennú. Ide o relatívne srtmý výšľap a na mokrom blate a kameňoch sa terén kĺže. Ak ste zvyknutí na trekové paličky, pri tomto výlete za môžu hodiť. Nezabudnite na dostatok vody a občerstvenia, ktoré cestou nie je k dispozícii. Voda v prameňoch v zime zamŕza, v lete občas vysychá. Túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené. Značky treba poriadne sledovať, občas majú tendenciu uniknúť pohľadu a následne sa po určitej dobe rovnako náhodne objaviť. Papierové mapy si môžete kúpiť vopred tu. Pri plánovaní výletov využite online plánovač a mapu.

Vstup so psom: Povolený.

Čo si vziať: turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy. Dostatok vody- pramene môžu byť v lete vyschnuté a v zime zamrznuté.

Ochrana Prírody:

Nachádzate sa v chránenej krajinnej oblasti. V záujme zachovania prírodných a kultúrnych hodnôt nie je dovolené: poškodzovať a znečisťovať prírodu, chodiť mimo značených trás, táboriť a zakladať ohne na neoznačených miestach. Vjazd motorových vozidiel mimo verejné komunikácie nie je povolený.


Naša výzva
Budeme radi ak sa zapojíte aj vy. Podporte našu snahu dostať ľudí do prírody a zdolajte s nami 10 cieľov. Spoznajte s nami najkrajšie kúty Slovenska. Výzva 7kopcov 3jazerá 2018 je celoročná. Pre turistov, cyklistov i na lyžiach. Sľubujeme adrenalín, aktívny pohyb, živú komunitu a veľa zážitkov. Oceníme ambiciózne výstupy, ale máme pripravené aj trasy pre rodiny s deťmi. Zapojiť sa môžete aj ako tím.


cover photo: bigstockphoto ttstudio, robo anda, wikipedia, peter ertl, ssj, video youtube embed: hifly dron, Pavol Turčáni 

Ak sa vám výzva páči, zdieľajte nás prosím.

Kriváň odporúčané trasy
Kriváň je vrch ovenčený národnou gloriolou. Vidieť ho z celého Liptova. Jeho siluetu pozná snáď každý. Leží nad Kôprovou a ...
Čítať Viac
Muranska planina
Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. Na jej území sa stretávajú štyri geomorfologické celky Veporské vrchy, Spišsko-gemerský ...
Čítať Viac
Krížna
Ďalším z cieľov tohtoročného ZSSK Reštart Challengu 7 kopcov, 3 jazerá 2017 je tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry, nachádzajúci sa ...
Čítať Viac
Sulovske skaly
Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás severozápadnej časti slovenskej krajiny. Ich jedinečnosť obdivujú milovníci prírody už dávno ...
Čítať Viac
Roháčske plesá doporučené trasz 7 kopcov, 3 jayerá 2017
Roháčske plesá Nadšencov vysokohorskej turistiky (VHT) od nepamäti láka jedna z najkrajších a zároveň náročnejších hrebeňoviek na Slovensku- hrebeň Západných ...
Čítať Viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *