Vápenná (Roštún)- turistické trasy/ cyklotrasy

Vápenná (Roštún)- turistické trasy/ cyklotrasy

Malé Karpaty sú jedným z menších slovenských pohorí, s najvyšším vrchom Záruby, vysokým len 768m n.m. Nenájdete tu tatranské výšiny, ostré rohy roháčov ani šíre veľkofatranské hole. Malé Karpaty veru rekordy nelámu, zato svojou dostupnosťou, nekonečnou spleťou lesných cestičiek, novovybudovanými single-trailmi, radou táborísk, strážnych hradov a zrúcanín, poskytujú obyvateľom západného Slovenska rýchly únik od mestského zhonu.

V druhom ročníku výzvy 7 kopcov 3 jazerá (2017) sme začali s objavovaním Malých Karpát, konkrétne cieľom Biely kríž. O rok neskôr v tomto trende pokračujeme a za ďalším cieľom sa vyberieme hlbšie do tohto západoslovenského lesného raja- čaká na nás Vápenná.

Vrch Vápenná má aj svoju druhú identitu. Ak ste už stáli na malokarpatskom vrchole Roštún, bude vám Vápenná veľmi povedomá. Jedná sa totiž o jej alternatívny názov, ktorý sa zaužíval na základe označenia celej národnej prírodnej rezervácie- Roštún. Predmetom ochrany 5. stupňa sú tunajšie krasové javy, zachovalé lesné spoločenstvá Malých Karpát s chránenými druhmi organizmov.

Pýši sa svojimi vápencami a dolomitmi ako chrbát stegosaura. Výstup na vrchol síce nie je extra dlhý, no preverí vašu kondíciu relatívne strmým stúpaním. Počas väčšiny výšľapu okolité stromy poskytujú tieň a výhľad zakrýva hustý les. To vás však len Karpaty naťahujú pred veľkolepým výhľadom z vrchola, na ktorom sa lesy rozostúpia a vy si môžete vychutnať jednu z najkrajších prírodných panorám Malých Karpát.

foto Petere, restartnisa

Doprava

Vlakom ZSSK

Najlepšie je túru začať zo Sološnice alebo Plaveckého Podhradia. Celoročne sa sem dostanete zo všetkých väčších miest rýchlikmi ZSSK s prestupom v Malackách na autobus. V letných mesiacoch (od 1. mája do 1. októbra) na trase Záhorská Ves – Plavecké Podhradie premáva každý víkend a sviatok ZSSK cyklovlak Záhoráčik. Z Bratislavy sa naň ľahko napojíte osobným vlakom z hlavnej stanice. Prestúpite v Zohore. K súprave je pripojený špeciálny cyklovozeň na prepravu bicyklov. Z Bratislavy chodia do oboch destinácií aj priame autobusy.

Vápenná - vlakom a bicyklom
Vystupujeme v Zohore

Ak sa rozhodnete pre dlhší variant z východnej strany hrebeňa (od Trnavy), môžete začať túru z obce Doľany (okres Pezinok, nie tie pri Levoči:)). Z Trnavy aj Bratislavy sem chodia pravidelné autobusové linky. Cestu si môžete naplánovať tu.

Autom
Z Bratislavy smer Rohožník, z Trnavy cez Trstín na Bukovú. Auto môžete odparkovať v Sološnici a Plaveckom Podhradí (aj Doľanoch) na námestí, čím bližšie ku koncu dediny v smere značky.

Ubytovanie

Turistické trasy

Z Plaveckého Podhradia:

Plavecké podhradie- Vápenná

a späť po žltej: stúpanie 527 m, dĺžka trasy 9,4km, čistý čas chôdze 3h. Po značkách blank blank  a späť.

Okruh Plavecké Podhradie

Plavecké podhradie- Vápenná- Mesačná lúka- Amonova lúka- Plavecký hrad- Plavecké Podhradie. Obojsmerný okruh s návštevou Plaveckého hradu. Stúpanie cca 690m, dĺžka trasy 15km, čistý čas chôdze cca 4,5 hodiny. Po značkách blank blank blank . Mapu nájdete tu.

Sološnický okruh

Sološnica – Sološnická dolina- Pod Malou Vápennou- Vápenná- Pod Malou Vápennou – Sološnica obojsmerný okruh. Stúpanie cca 557 m, dĺžka trasy 9,7 km, čistý čas chôdze 3,5 hodiny. Po značkách blank blank blank. Cestu si môžete skrátiť cez dedinu po blank trase. Pripravte sa na ostrejší výstup spod malej Vápennej. Už počas vianoc sme si dali spoločný výstup s outdoorkempom a okrem nás turistov trať bez problémov zvládlo aj 12 psov a 15 detí. 🙂

Doľanský okruh

Doľany- horáreň Zabité- rázc. nad Jarkami- Sklená huta- Sklený vrch- Mesačná lúka – Vápenná – Mesačná lúka – sedlo Uhliská – rázc. pri dube -horáreň Zabité – Doľany. Celodenný dlhý okruh dlhý cca 22km, stúpanie cca 800m, trvanie 7h. Reportáž z trasy ako aj mapu (v texte) nájdete tu.

Trasy si môžete upraviť, predĺžiť či skrátiť napríklad tu.

Vápenná (Roštún)- turistické/cyklo trasy
Zimný výstup na Vápennú

Chcete sa naozaj prekonať?

Zdolajte Vápennú ako jeden z vrcholov počas 24-hodinového prechodu hrebeňom Malých Karpát- Trnavská 100-ka. Ide o takmer 100-kilometrovú trasu s prevýšením cca 3300m (a to je ľahší variant trasy, dá sa pokračovať až do Trenčína, čo robí cca 169km s prevýšením 5695m). Výborná fyzická kondícia, pohodlná (najlepšie mäkká s kvalitnou outdoor podrážkou) obuv a príprava je nevyhnutná. Tento rok 2.6.-3.6. 2018.

Pozrite si tiež fotoreportáž Roba Andu z jeho hrdinského 🙂 zimného výstupu >>>

Cyklotrasy

Priamo na Vápennú sa cyklotrasou nedostanete. Vrch Roštún sa totiž nachádza v 5. stupni ochrany a vjazd bicyklom je sem zakázaný. Akceptujeme preto ako zdolanie cieľa aj trasy v bezprostrednom okolí Vápennej. Inšpirovať sa môžete nižšie:

Vápenná - vlakom a bicyklom
Zjkazd do Sološnice prerušovaný prírodnými prekážkami

Hrebeňom Malých Karpát na bicykli?

Áno, aj to sa dá. Pripravte sa na krásnu 70km trasu, po ktorej sa dostanete tesne pod vrchol Vápennej. Mapa a popis trasy. Hrebeň môžete absolvovať aj v rámci už spomínaného legendárneho event-u Trnavská 100-ka.

Ďalšie nápady na cyklotrasy v okolí Vápennej aj s GPX nájdete tu.

Kam v okolí

Zo západnej strany pohoria by ste určite nemali obísť:

Z východnej strany pohoria:

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Odporúčané turistické trasy sú rôznych obtiažnosti. Všeobecne platí, že túry patria k menej až stredne náročným. Terén nie je príliš exponovaný. Počas daždivých dní však neodporúčame výstup na Vápennú. Ide o relatívne strmý výšľap a na mokrom blate a kameňoch sa terén kĺže. Ak ste zvyknutí na trekové paličky, pri tomto výlete za môžu hodiť. Nezabudnite na dostatok vody a občerstvenia, ktoré cestou nie je k dispozícii. Voda v prameňoch v zime zamŕza, v lete občas vysychá. Túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené. Značky treba poriadne sledovať, občas majú tendenciu uniknúť pohľadu a následne sa po určitej dobe rovnako náhodne objaviť. Papierové mapy si môžete kúpiť vopred tu. Pri plánovaní výletov využite online plánovač a mapu.

Vstup so psom: Povolený.

Čo si vziať: turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy. Dostatok vody- pramene môžu byť v lete vyschnuté a v zime zamrznuté.

Ochrana Prírody:

Nachádzate sa v chránenej krajinnej oblasti. Vrch Roštún je dokonca v 5. stupni ochrany. V záujme zachovania prírodných a kultúrnych hodnôt nie je dovolené: poškodzovať a znečisťovať prírodu, chodiť mimo značených trás, táboriť a zakladať ohne na neoznačených miestach. Vjazd motorových vozidiel mimo verejné komunikácie nie je povolený.

Vápenná (Roštún)- turistické/cyklo trasy
Ternua ohreje
7 kopcov 3 jazerá
Rozhľad)na Roštún
Vápenná (Roštún)- turistické/cyklo trasy
Zimný výstup na Vápennú
Vápenná (Roštún)- turistické/cyklo trasy
Vápenná Roštún


cover photo: bigstockphoto ttstudio, robo anda, wikipedia, peter ertl, ssj, video youtube embed: hifly dron, Pavol Turčáni 

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

2 komentáre na “Vápenná (Roštún)- turistické trasy/ cyklotrasy

  1. Spätné upozornenie: galeria responsive – Meet Petere
  2. Spätné upozornenie: Kráľova hoľa – Meet Petere

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok