Veterný vrch MTB cykloochutnávka Spišskej Magury

Veterný vrch: MTB cyklovychutnávka Spišskej Magury

Kúpačka v travertínovom kráteri s minerálnou vodou. Niekoľko ďalších kráterov pár sto metrov od parkoviska. Sochárske sympózium so 114 sochami od umelcov zo štrnástich krajín sveta. Biely dom. Kúpele. Tie najstaršie, prírodné už z doby kamennej. Pokoj od ženy a upratovania. A skvelé pivo nielen v plastových pohároch. Tým všetkým sú Vyšné Ružbachy dávno známe.

Pre MTB bajkerov je tu ešte jeden argument navyše: Sú vstupnou bránou do Spišskej Magury. A keď hovoríme o Spišskej Magure, musíme spomenúť aj jeden z najkrajších výhľadov na Tatry, Levočáky a Pieniny. Veterný vrch: MTB cyklovychutnávka Spišskej Magury.

Veterný vrch

Z Veterného vrchu je najkrajší kruhový výhľad v širokom okolí. Jeho samotný vrchol je odlesnený, takže sa z neho naskytajú krásne výhľady. Za pekného počasia môžete obdivovať celú Spišskú Maguru, Vysoké Tatry, Pieniny, Beskydy, Ľubovniansku vrchovinu, Levočské vrchy, Čergov a niekoľko ďalších slovenských i poľských pohorí.

Nevýhodou je permanentný vietor, takže vrch nedostal meno len tak pre nič za nič. Na Veterný vrch sa možno dostať po značených turistických trasách z Vyšných Ružbách alebo Veľkého Lipníka.

Medvediu lavičku a smerovú ružicu s vrcholovou knihou osadili iba v roku 2016. Keď sa tam dostanete, podpíšte sa.

1112-615=495

Po Levočákoch a Ľubovnianskych cyklostopách bola Spišská Magura našou poslednou zastávkou. Ani som sa neprezliekal. Veď 500 výškových metroch na necelých 6 km, to sa dá. Chyba lávky, zle zvolená trasa. Kto mal tušiť, že prvé 4 km po asfalte sú v podstate rovina. 🙂 Posledné zvážnice pred horárňou som už len tušil a fučiac tlačil. Je to dobrodružné, ale tadeto žiadna cyklotrasa nevedie. Keď však vystúpate na hrebeň (Pieninskú cestu), zabudnete na všetko. Neuveriteľné.

Hore sme dlho. Veľmi dlho. Nikomu sa nechce dole. Nakoniec sa vraciame po žltej hrebeňovke. Dávame zaslúžené pivo. Krásne Spišské finále. 13 km, 535 výškových. Celá trasa GPX tu.

Cyklotrasa Lipník Podolínec

Okolo Veterného vrchu prechádza tiež značená modrá MTB cyklotrasa (2871) z Podolínca do Veľkého Lipníka – 21 km. Je to stará lesná asfaltová cesta vhodná pre horský aj crossový bicykel. Na najvyššom bode cyklotrasy pri cyklosmerovníku Plontana (1050 m n.m.) je potrebné odbočiť z asfaltky a pokračovať po turisticky značenej zelenej trase (5713) – 700 m k Veternému vrchu. Od roku 2019 je trasa z Plontany na Veterný vrch označená žltým .

Hrebeňová cyklotrasa

Z Poľany (miestny názov Turová) vedie na Veterný vrch žltá značka (8805). Väčšinou vedie hustým lesom po často rozblatenej ceste a bez možnosti výhľadov… Preto sa Vyšné Ružbachy v spolupráci s KST rozhodli výstup oživiť novou trasou. Poskytuje krásne výhľady na Pieniny, Stráňanské jazero, Starú Ľubovňu a iné zaujímavosti … Vrelo odporúčam.

Veterný vrch 1112 m n.m.

Objavte tiež podzemie

18 m dlhá jaskyňa v Čube je verejnosti voľne prístupná. Zaujímavý je aj vstup do prieskumnej štôlne. Nachádza sa 70 m od smerovníka Sovia Poľana. Má dĺžku takmer 40 m. Kto, kedy a prečo štôlňu vytvoril, nie je známe. Vstup na vlastné riziko, ale vyplatí sa. 🙂

Veterný vrch: MTB cyklovychutnávka Spišskej Magury sa vydarila. Počasie na jedničku, výhľady na Tatry a Pieniny od boha. Už len krátke okúpanie v kráteri a ideme ďalej.

HAUZI Najviac ubytovania vo Vyšných Ružbachoch >

Daj to na bajku

7kopcov 3jazerá 2022

7 kopcov 3 jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE
7. ročník MTB cykloturistickej výzvy
10 cieľov so špičkovými trailami. 70+ tipov na skvelú bajkovačku. Zdolaj ciele, objav s nami nové trasy a vyhraj skladačku Pegas.

MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok