Veterný vrch turistické trasy cyklotrasy

Veterný vrch (1112 m n.m.) je najvyšší vrch Spišskej Magury.  Z Veterného vrchu je najkrajší kruhový výhľad v širokom okolí, aj preto sme ho zvolili v Severnom Spiši popri Levočských vrchoch a Červenom Kláštore ako ďalší cieľ 7 kopcov 3 jazerá. Veterný vrch turistické trasy cyklotrasy:

Veterný vrch

Objav Zamagurie. Veterný vrch (1112 m n.m.) je najvyšší vrch geomorfologického podcelku Veterný vrch, ktorý je súčasťou Spišskej Magury.  Z Veterného vrchu je najkrajší kruhový výhľad v širokom okolí… Viac informácii o Veternom vrchu sa dozviete vo vrcholovej knihe, ktorá je umiestnená priamo na vrchole Veterného vrchu alebo v súbore, kde sa nachádza obsah vrcholovej knihy.

V roku 2016 osadili na vrchol Veterného vrchu novú dominantu – „medvediu“ lavičku, ktorej hlavným účelom je poskytnúť oddychové sedenie pre návštevníkov. Do rúk stojaceho medveďa symbolicky ukotvili žrď so slovenskou vlajkou, ktorá takmer permanentne veje pod náporom vetra. Pre lepšiu informovanosť návštevníkov na vrchol osadili aj smerovú ružicu, ktorá poukazuje na najznámejšie vrcholy a pohoria, ktoré sú viditeľné. 

Doprava

Zaparkujte na centrálnom parkovisku vo Vyšných Ružbachoch.

Ak idete vlakom ZSSK vystúpte v Nižných Ružbachoch, vlak na trati Poprad Stará Ľubovňa a autobus vás dovezie až k liečebnému areálu.

Turistické trasy

túra na veterný vrch v Spišskej Magure

Mapa veterný vrch

trasy na cieľ

Vyšné Ružbachy- Veterný vrch

Z Vyšných Ružbách vedie na Veterný vrch viacero značených a neznačených turistických trás. Trasu po značených trasách zvládne bez problémov aj rekreačný turista – začiatočník (trvanie cesty z Vyšných Ružbách tam a späť je cca 4-6hod v závislosti od vybranej trasy, prevýšenie je cca 500m). Najvhodnejšia je návšteva Veterného vrchu počas slnečných dní s dobrou viditeľnosťou (netreba zabudnúť na vhodnú pevnú obuv, keďže terén je miestami strmý / rozmočený…).

Poľana Veterný Vrch

Na Veterný vrch po novoznačenom “hrebeni” z Poľany.

Pri výstupe a zostupe z Veterného vrchu odporúčame v smere na Poľanu využiť novú hrebeňovú trasu značenú miestnou žltou značkou 

Objavte tiež podzemie

18 m dlhá jaskyňa v Čube je verejnosti voľne prístupná. Zaujímavý je aj vstup do prieskumnej štôlne. Nachádza sa 70 m od smerovníka Sovia Poľana. Má dĺžku takmer 40 m. Kto, kedy a prečo štôlňu vytvoril, nie je známe. Vstup na vlastné riziko, ale vyplatí sa. 🙂

Veterný vrch MTB cykloochutnávka Spišskej Magury
Pod Grúňom cesta dole

Cyklotrasy Spišská Magura

Cyklistické trasy okolo Veterného vrchu, Levočských vrchov a Spišskej Magury

Lipník Podolínec

Okolo Veterného vrchu prechádza tiež značená  modrá cyklotrasa (2871) z Podolínca do Veľkého Lipníka – 21 km. Je to stará lesná asfaltová cesta vhodná pre horský aj crossový bicykel. Na najvyššom bode cyklotrasy pri cyklosmerovníku Plontana (1050 m n.m.) musíte odbočiť z asfaltky a pokračovať po turisticky značenej zelenej trase (5713) – 700 m k Veternému vrchu. Od roku 2019 je trasa z Plontany na Veterný vrch označená žltým .

Hrebeňová cyklotrasa

Z Poľany (miestny názov Turová) vedie na Veterný vrch  žltá značka (8805). Väčšinou vedie hustým lesom po často rozblatenej ceste a bez možnosti výhľadov… Preto sa Vyšné Ružbachy v spolupráci s KST rozhodli výstup oživiť novou trasou. Poskytuje krásne výhľady na Pieniny, Stráňanské jazero, Starú Ľubovňu a iné zaujímavosti … Vrelo odporúčam.

Panské lúky – Vyšné Ružbachy

DÍžka trasy: 4,0 km. Prejdete cez medzinárodné sochárske sympózium, letné kúpalisko, travertínové jazierko Kráter  vo Vyšných Ružbachoch a minerálne pramene „Prameň zabudnutia a Prameň lásky tiež vo Vyšných Ružbachoch 

Vyšné Ružbachy- Veterný vrch

DÍžka trasy: 14,0 km. Z centrálneho kúpeľného parkoviska poza liečebný park stále po asfaltke popri chatách až na koniec. Zvážnicami vystúpate na hrebeň, buď na križovatku pod Grúňom alebo pod Veterným vrchom. Je ich viac. Odtiaľ nahor. Späť po Pieninskej ceste. 13,8 km trasa má iba 580 m prevýšenia, ale pripravte sa na občasné tlačenie. Prvé 4 km pôjdete skoro po rovine a predposledný km stúpania po zvážniciach je naozaj brutálny. Pieninská cesta je v stúpaní vyrovnanejšia. GPX trasa tu

Rezorty horskej cyklistiky sa stali vyhľadávaným miestom pre MTB
Cyklostopy Stará Ĺubovňa foto Ondrej Šimko

Cyklostopy Stará Lubovňa

Singletrailom v okolí hradu Stará Ľubovňa sme venovali samostatný článok.

Vyšné Ružbachy – Václavák

Levočské vrchy sú eldorádom cyklostiky. Parádne trasy, parádne prevýšenia a žiadne obedzenia, ktoré najlepšie objavíte z obce Ihľany. Vyrazte na Malý Václavák. Viac o Levočských vrchoch tu.

Ďalšie cyklotrasy okolo Severného Spiša tu

Výstup na Veterný vrch je povinnou jazdou každého MTB bajkera. 🙂

veterný vrch turistické trasy cyklotrasy
Hrad Stará Ĺubovňa foto CBS Slovensko z neba

Výlet s deťmi Stará Ľubovňa

Výlety po Severnom Spiši, Starej Ľubovni a Ružbachoch.

Ak sa vám nechce šliapať až na Veterný vrch, užite si kúpeľný park, Aqua thermal park IZABELA a kráter. Určite sa vám oplatí pozrieť si aj Sochárske sympózium. Ak ešte ochutnáte pivko vo Vyšných Ružbachoch.

Ľubovniansky hrad

Navštívte neďalekú Starú Ľubovňu a v nej Ľubovniansky skanzen Spišskej dediny a Ľubovniansky hrad.

Ak si chcete dať menej náročný turistický výšľap objavte Jarabinský prielom. Jeho dĺžka je iba 1,5 km ale skalnými útvarmi je impresívny.

Severný Spiš Stará Ľubovňa
Jarabinský prielom

Kam v okolí Ružbachy

Užitočné info

Spišská Magura od Vyšných Ružbách je celkom frekventovaná trasa. Na začiatku sa veľa nezapotíte, zväčša chodník. Neminie vás však 500 m stúpanie. Hore zväčša dosť fúka.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia bez problémov. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. VKU mapy tu.

Vstup so psom: Vstup so psom je neobmedzený.

Čo si vziať: kvalitnú turistickú obuv, trekové paličky, nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy a buffku na uši kvôli vetru, dostatok vody a občerstvenia.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114