Veterný vrch MTB cykloochutnávka Spišskej Magury

Veterný vrch, Spišská Magura: turistické trasy/ cyklotrasy

Veterný vrch (1112 m n.m.) je najvyšší vrch geomorfologického podcelku Veterný vrch, ktorý je súčasťou Spišskej Magury.  Z Veterného vrchu je najkrajší kruhový výhľad v širokom okolí… Viac informácii o Veternom vrchu sa dozviete vo vrcholovej knihe, ktorá je umiestnená priamo na vrchole Veterného vrchu alebo v súbore, kde sa nachádza obsah vrcholovej knihy.

V roku 2016 bola na vrchol Veterného vrchu osadená  nová dominanta – „medvedia“ lavička, ktorej hlavným účelom je poskytnúť oddychové sedenie pre návštevníkov. Do rúk stojaceho medveďa bola symbolicky ukotvená žrď so slovenskou vlajkou, ktorá takmer permanentne veje pod náporom vetra. Pre lepšiu informovanosť návštevníkov, bola na vrchol osadená aj smerová ružica, ktorá poukazuje na najznámejšie vrcholy a pohoria, ktoré sú viditeľné. 

Doprava

Zaparkujte na centrálnom parkovisku vo Vyšných Ružbachoch.

Ak idete vlakom ZSSK vystúpte v Nižných Ružbachoch, vlak na trati Poprad Stará Ľubovňa a autobus vás dovezie až k liečebnému areálu.

Veterný vrch, foto: Petere

Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy sú svojou klímou, ktorú určujú husté okolité lesy ideálnym miestom pre aktívny oddych po celý rok. Letné kúpanie, pešia turistika, či cykloturistika v okolí, ktorá je v zime vystriedaná lyžiarskymi svahmi a bežeckými traťami. Rozhodne však treba:

  1. okúpať sa v kráteri alebo termálnom kúpalisku Isabela
  2. dať si pivo na terasu Bieleho domu grófa Zamoyského
  3. obzrieť si medzinárodné sochárske sympózium 

Z Vyšných Ružbách vedie na Veterný vrch viacero značených a neznačených turistických trás. Trasu po značených trasách zvládne bez problémov aj rekreačný turista – začiatočník (trvanie cesty z Vyšných Ružbách tam a späť je cca 4-6hod v závislosti od vybranej trasy, prevýšenie je cca 500m). Najvhodnejšia je návšteva Veterného vrchu počas slnečných dní s dobrou viditeľnosťou (netreba zabudnúť na vhodnú pevnú obuv, keďže terén je miestami strmý / rozmočený…).

Na Veterný vrch po novoznačenom “hrebeni” z Poľany.

Pri výstupe a zostupe z Veterného vrchu odporúčame v smere na Poľanu využiť novú hrebeňovú trasu značenú miestnou žltou značkou 

Objavte tiež podzemie

18 m dlhá jaskyňa v Čube je verejnosti voľne prístupná. Zaujímavý je aj vstup do prieskumnej štôlne. Nachádza sa 70 m od smerovníka Sovia Poľana. Má dĺžku takmer 40 m. Kto, kedy a prečo štôlňu vytvoril, nie je známe. Vstup na vlastné riziko, ale vyplatí sa. 🙂

Lipník Podolínec

Okolo Veterného vrchu prechádza tiež značená blank modrá cyklotrasa (2871) z Podolínca do Veľkého Lipníka – 21 km. Je to stará lesná asfaltová cesta vhodná pre horský aj crossový bicykel. Na najvyššom bode cyklotrasy pri cyklosmerovníku Plontana (1050 m n.m.) je potrebné odbočiť z asfaltky a pokračovať po turisticky značenej zelenej trase (5713) – 700 m k Veternému vrchu. Od roku 2019 je trasa z Plontany na Veterný vrch označená žltým blank.

Hrebeňová cyklotrasa

Z Poľany (miestny názov Turová) vedie na Veterný vrch blank žltá značka (8805). Väčšinou vedie hustým lesom po často rozblatenej ceste a bez možnosti výhľadov… Preto sa Vyšné Ružbachy v spolupráci s KST rozhodli výstup oživiť novou trasou. Poskytuje krásne výhľady na Pieniny, Stráňanské jazero, Starú Ľubovňu a iné zaujímavosti … Vrelo odporúčam.

Panské lúky – Vyšné Ružbachy

DÍžka trasy: 4,0 km. Prejdete cez medzinárodné sochárske sympózium, letné kúpalisko, travertínové jazierko Kráter  vo Vyšných Ružbachoch a minerálne pramene „Prameň zabudnutia a Prameň lásky tiež vo Vyšných Ružbachoch 

Vyšné Ružbachy- Veterný vrch

DÍžka trasy: 14,0 km. Z centrálneho kúpeľného parkoviska poza liečebný park stále po asfaltke popri chatách až na koniec. Zvážnicami vystúpate na hrebeň, buď na križovatku pod Grúňom alebo pod Veterným vrchom. Je ich viac. Odtiaľ nahor. Späť po Pieninskej ceste. 13,8 km trasa má iba 580 m prevýšenia, ale pripravte sa na občasné tlačenie. Prvé 4 km idete skoro po rovine a predposledný km stúpania po zvážniciach je naozaj brutálny. Pieninská cesta je v stúpaní vyrovnanejšia. GPX trasa tu

Cyklostopy Stará Lubovňa

Singletrailom v okolí hradu Stará Ľubovňa sme venovali samostatný článok.

Vyšné Ružbachy – Václavák

Levočské vrchy sú eldorádom cyklostiky. Parádne trasy, parádne prevýšenia a žiadne obedzenia. Najlepšie ich objavíte z obce Ihľany. Vyrazte na Malý Václavák. Viac o Levočských vrchoch tu.

Ďalšie cyklotrasy okolo Severného Spiša tu

Výstup na Veterný vrch by však mala byť povinná jazda pre každého MTB bajkera. 🙂

Ak sa vám nechce šliapať až na Veterný vrch, užite si kúpeľný park, Aqua thermal park IZABELA a kráter. Pozrite si Sochárske sympózium. Užite si Vyšné Ružbachy.

Navštívte neďalekú Starú Ľubovňu a v nej Ľubovniansky skanzen Spišskej dediny a Ľubovniansky hrad.

Ak si chcete dať menej náročný turistický výšľap objavte Jarabinský prielom. Jeho dĺžka je iba 1,5 km ale skalnými útvarmi je impresívny.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Spišská Magura od Vyšných Ružbách je celkom frekventovaná trasa. Nie je príliš náročná, zväčša chodník. Neminie vás však 500 m stúpanie. Hore zväčša dosť fúka.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia bez problémov. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. VKU mapy tu.

Vstup so psom: Vstup so psom je neobmedzený.

Čo si vziať: kvalitnú turistickú obuv, trekové paličky, nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy a buffku na uši kvôli vetru, dostatok vody a občerstvenia.

Video

Nostromo hiking: Výstup na Veterný vrch

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok