Vláčikom Záhoráčikom na vodnú nádrž Lozorno.

Vodná nádrž Lozorno leží pri rovnomennej obci v okrese Malacky.

Dá sa k nej dostať aj vláčikom Záhoráčikom zo Zohora. Väčšina turistov sa výletným vlakom preváža do Plaveckého Podhradia. Pritom Lozornianska priehrada je vstupnou bránou na najkrajšie miesta v Malých Karpatoch.

Vápenná - vlakom a bicyklom
Záhoráčik čaká na turistov

Vodná nádrž Lozorno

Priehradu nájdete na úpätí Malých Karpát na konci dediny. Práve tu začína turistický chodník aj cyklochodník na Košariská, Medené Hámre, Pajštún, Borinku aj povestný Salaš a Biely Kríž, z ktorého môžete túru ukončiť v Svätom Jure alebo cez Sakrakopec v Račianskych vinohradoch.

Po ľavici fascinujúce svetlo presvitajúce cez ihličnatý les, ktorý je chránený od hlavnej cesty aj agátovými stromami. Po pravici novo-zrekonštruovaný spoločenský areál s posedením, kde sa konajú rozličné podujatia.

Poďme na menšiu túru po okolí vodnej nádrže pod západnými svahmi Malých Karpát. Okolie nádrže ponúka skvelé podmienky na pešiu túru, rekreačnú cykloturistiku alebo si môžete len tak sadnúť a nerušene sledovať vodnú hladinu.

Vodná nádrž Lozorno Malé Karpaty
Priehrada Lozorno

Vodná plocha priehrady má 35 hektárov a jej tvar pripomína písmeno “U“. Tým je aj zaujímavá pri prechádzkach rodín s deťmi. V okolí nádrže vedú do lesov Karpát turistické značené chodníky a lesné cesty vhodné aj na horskú cyklistiku.

Nás na úvod asfaltová cesta doviedla k smerovníku RUSNIAKY (228 m n.m.), kde sme pokračovali po zelenej turistickej značke vpravo okolo niekoľkých domov a cez lávku ponad Suchý potok.

Malokarpatské lesy

Na trase pred vstupom do lesa boli po oboch stranách naukladané veľké kopy tenších konárov zo stromov. „Pozri Ježibaba už má nachystané drevá do pece, čaká už len na Janíčka a Marienku“ – spontánne vyhŕklo z kamošky. Smiechom sme si riadne rozhýbali všetky brušné svaly. 🙂

Miernym stúpaním sme pokračovali do lesa. Neodolali sme rastúcim hríbom a vybrali sme sa mimo vychodené chodníčky. No stále sme mali na dohľad cestu až pokiaľ sme sa dostali k čistinke pod úpätím vrchu Ohek (377m n.m.).

Lavička potešila. Poskytla miesto na oddych a dočerpanie energie z občerstvenia, ktoré sme si priniesli. Hmm tak to je pohodička, bohaté lesy navôkol, čistinka pred nami a na obzore vodná hladina nádrže.

Vodná nádrž Lozorno Malé Karpaty
Malokarpatské cestičky

Po vydarenom odpočinku sme pokračovali cez nádherne upravený mostík nad vodou do Pavlovových vrchov. Zároveň sme v okolí južnej časti nádrže pokračovali v spoznávaní rôznych rybárskych zákutí. Majú neodolateľné čaro. Počas rybárskej sezóny musí byť vodná nádrž Lozorno dosť obľúbeným miestom. 🙂

Keď sme sa začali blížiť k priehrade, po oboch stranách cesty sa začali objavovať rekreačné domčeky. A to bol jasný znak, že sme opustili lesnatú časť našej ľahkej túry.

Vodná nádrž Lozorno Malé Karpaty
Okolo priehrady

Nádhernú scenériu sme si vychutnávali pri pohľadoch na nádrž, ktorá bola ozdobená okolitou prírodou a vrchmi. Postupovali sme k priehrade a po nej sme sa dostali nakoniec k bodu, kde sme začínali.

Vodná nádrž Lozorno Malé Karpaty
Priehrada Lozorno

Čas strávený na 5 km potulkách prírodou nás opäť naplnil novou energiou. Ak si chcete prevetrať hlavu a načerpať trochu pohodovej atmosféry, je vodná nádrž Lozorno tou pravou voľbou. Prechádzka okolo priehrady je nenáročná, vhodná aj ako výlet s malými deťmi.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46