Volovec, Skalisko turistické trasy cyklotrasy

Volovec, Skalisko sú kultové turistické výstupy vo Volovských Vrchcohc zo strany Rožňavy. Volovec, Skalisko turistické trasy cyklotrasy:

Vrch Volovec

sa nachádza vo Volovských vrchoch v Rožňavskej okrese medzi mestom Rožňava a obcou Betliar. Jeho najvyšším bodom je skalné bradlo Skalisko s kruhovým výhľadom na hornatú časť východného Slovenska. Na severozápade sú vidieť Vysoké Tatry, na západe Nízke Tatry s Kráľovou hoľou, na juhu planiny Slovenského krasu a na východe pokračovanie hrebeňa s Kojšovskou hoľou v pozadí.

Skalisko

Na vrchole nájdete asi 10 metrov vysokú skupinu vápencových brál nazývanú Skalisko s nadmorskou výškou 1 293 m n. m.

Volovec Skalisko
Skalisko zimný výstup

Napriek tomu Volovec nieje najvyšším vrcholom. Najvyšší bod pohoria je Zlatý stôl s výškou 1322 m (ďalšie vrchy Volovec 1284 m, Pipítka 1225 m, Kojšovská hoľa 1246 m).

Cesta na Skalisko vedie popri horskej chate Volovec, kd väčšina cyklistov odkladá bicykle a finálny výstup na Skalisko sa ide už pešo.

Volovec Skalisko
Chata Volovec

Turistické trasy Volovec

Väčšina výstupových turistických trás ide z Rožňavy.

Betliar Skalisko

 Z Betliara po žltej trase až do sedla Volovec a odtiaľ po magistrále až na Skalisko. Vrátiť sa môžte okruhom po zelenej trase cez Čučmu do východzieho bodu. Žltá trasa síce štartuje už v Rožňave ale odporúčame začať až v Betliari. Aj tak má výstup na Skalisko jednosmerne 12,4km (25) s prevýšením viac ako 900m. Pozor. Okruh cez Čučmu vás dovedie do Rožnavy. Ak zaparkujete pri Betliari rátajte s presunom. Trasa tu

Volovec Skalisko
Výhľady zo Skaliska Volovec

Rožňava Čučma Skalisko

Z Rožňavy po zelenej trase cez Čučmu až na Skalisko, kde si môžte trasu zokruhovať po magistrále až do Sedla Krivé a popri Rožňavskom potoku sa vrátiť späť. Tento okruh však dá zabrať. celý má 30 km a nastúpate viac ako 1100m. Pre menej zdatných odporúčam iba trasu na Skalisko a späť po zelenej. Aj tak to bude hore dole 23 km trek s prevýšením skoro km. Trasu si môžte ešte o pár kilometrov skrátiť výjazdom do Čučmy. Trasa tu

Nálepkovo Henclová Skalisko

Z Rožňavy po zelenej trase k Tichej Vode cez Henclovú až na Skalisko. Vráťte sa po tej istej trase. Pozor je to dlhé Jednosmerne 16 km s prevýšením vyše 800m. Drasticky o 8km si môžete výstup skrátiť ak zaparkujete až pri Tichej vode. Trasa tu

Hnilec Volovec Skalisko Henclová

Z Hnilca po magistrále až na Skalisko a po zelenej cez sedlo Volovec do Henclovej. Trasa tu

Vo všeobecnosti platí, že túry vo Volovských vrchoch nie sú technicky náročné ale dlhé a únavné. Prispôsobte teda trasy svojim možnostiam.

Cyklotrasy Volovec

MTB trasy okolo Volovca

Rožňava Skalisko

Cez Obec Čučma po zelenej trase až na Skalisko. Miestami možno potlačíte. 25km trasa hore dole s prevýšením skoro kilometer. Trasa tu

Rožňava Smolník Biele skaly Krásnohorské Podhradie

Nádherný značený MTB okruh cez Krásnohorské podhradie, Smolník a Biele Skaly 50 km s prevýšením cez tisíc metrov. Trasa tu

Rožňava Smolnícka Huta Mníšek nad Hnilcom

MTB Prechod Volovskými vrchmi cez Smolnícku hutu v dĺžke 36km a temer 900 nastúpanými metrami.

MTB: Hľadanie ideálnej cyklotrasy na Skalisko a Volovec
Vyrážame z Čučmy

Popri Rožňavskom a Zlatom potoku

MTB výstup po modrej trase jednosmerne 16km s púrevýšením 975m. Trasa tu

Rožňava – Krásnohorské Podhradie – Drnava (okruh)

Z Rožňavy (Košická) vyraziť po hlavnej ceste na Košice a na začiatku Krásnohorského Podhradia doľava po cyklotrase 029. Prejsť cez dedinu a pokračovať po cyklotrase popri lese až do Drnavy. Odtiaľ späť na juhozápad okolo Lipovníka a cez Krásnohorskú Dlhú Lúku a Jovice, smerom ku hlavnej na Rožňavu. Po hlavnú je to cyklotrasa 2701. Trasa vedie  po asfalte – cestách, a poľných cestách,  a je vhodná skôr pre MTB / Trek  Dĺžka 24 km Trasa tu

Rožňava Dedinky Palcmanská Maša

Ak by ste chceli z Rožňavy zdolať aj Palcmanskú Mašu. Je to v okruhu ale 100 km záhul pre krosový bicykel. Okruh tu

MTB: Hľadanie ideálnej cyklotrasy na Skalisko a Volovec
Výjazd pod Chatu Volovec

asfalt cestný bicykel cyklotrasy

Rožňava – Betliar – Roštár – Brdárka

Z Rožňavy vyraziť po Šafárikovej na sever, pokračovať po Betliarskej ceste a ďalej cez Betliar po ceste 67. Trasa (cyklotrasa 027) prechádza cez Gemerskú Polomu, tam doľava na Henckovce. Za nimi doľava na Roštár a tam doprava na Markušku a Brdárku. Trasa vedie po asfalte – cestách, a je vhodná pre rôzne bicykle. Okruh 58 km. Trasa tu

Rožňava Dedinky Palcmanská Maša

Z Rožňavy (Košická + Šafárikova) vyraziť po Šafárikovej na sever, pokračovať po Betliarskej ceste a ďalej cez Betliar po ceste 67. Trasa (cyklotrasa 027) prechádza cez Gemerskú Polomu, Henckovce, Nižnú Slanú, Gočovo, Vlachovo a Dobšinú. V Dobšinej doprava stále po ceste 67. A v cca 32 km odbočuje doprava na cestu 535 ku Palocmanskej Maši a na Dedinky. Trasa vedie po asfalte – cestách a je vhodná pre rôzne bicykle. trasa tu

Ďalšie cyklotrasy v okolí Rožňavy tu

Výlet s deťmi Rožňava

Turistické výstupy

Volovské Vrchy dajú kondične riadne zabrať. Nie sú technicky náročné ale dlhéééé. Ak idete s mládežou odporúčame skrátiť trasu na minimum priblížením sa čím viac k cieľu autom.

  • Od Nálepkova štartujte až v Henclovej
  • Od Rožňavy štartujte až v Betliari alebo Čučme, Grexe…

Betliar, Krásna Hôrka

Ak máte celkom malé deti a na tento výstup si netrúfate pokojne si dajte výlet okolo Krásnej Hôrky a na Betliar. Nezabudnite si pozrieť Mauzóleum rodiny Andrássyovcov.

Rožňava

Môžete tiež objaviť Rožňavské kúpele a Kalváriu. Tiež odporúčame navštíviť Krásnohorskú jaskyňu.

Rožňava je vstupnou bránou do Slovenského krasu. Trasy si tiež môžete alternovať žolíkom. Minulý rok boli totiž ako cieľ Jaskyne Slovenského krasu a Zádieľska tiesňava.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Volovské Vrchy sa nezdajú, ale sú kvôli veľkým vzdialenostiam kondične riadne náročné. Nikdy nezabudnite,m že sa musíe vrátiť aj späť. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Volovec Skalisko turistické trasy cyklotrasy. Nie ste v civilizácii. Volovské Vrchy i Slovenský Kras sú v podstate neobjavené. Kľudne sa vám môže stať, že na trase nestretnete ani človeka. Ani bufet.

Kamaráti bežci z Rožňavy organizujú kvartálne bežecký pretek tzv. Banícku fušku.  Ak beháte, budeme radi ak sa zúčastníte.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110