Volovec Skalisko

Volovec, Skalisko turistické trasy cyklotrasy

Volovec, Skalisko sú kultové turistické výstupy vo Volovských Vrchcohc zo strany Rožňavy. Volovec, Skalisko turistické trasy cyklotrasy:

Vrch Volovec

sa nachádza vo Volovských vrchoch v Rožňavskej okrese medzi mestom Rožňava a obcou Betliar. Jeho najvyšším bodom je skalné bradlo Skalisko s kruhovým výhľadom na hornatú časť východného Slovenska. Na severozápade sú vidieť Vysoké Tatry, na západe Nízke Tatry s Kráľovou hoľou, na juhu planiny Slovenského krasu a na východe pokračovanie hrebeňa s Kojšovskou hoľou v pozadí.

Skalisko

Na vrchole nájdete asi 10 metrov vysokú skupinu vápencových brál nazývanú Skalisko s nadmorskou výškou 1 293 m n. m.

Volovec Skalisko
Skalisko zimný výstup

Napriek tomu Volovec nieje najvyšším vrcholom. Najvyšší bod pohoria je Zlatý stôl s výškou 1322 m (ďalšie vrchy Volovec 1284 m, Pipítka 1225 m, Kojšovská hoľa 1246 m).

Cesta na Skalisko vedie popri horskej chate Volovec, kd väčšina cyklistov odkladá bicykle a finálny výstup na Skalisko sa ide už pešo.

Volovec Skalisko
Chata Volovec

Turistické trasy Volovec

Väčšina výstupových turistických trás ide z Rožňavy.

Betliar Skalisko

 Z Betliara po žltej trase až do sedla Volovec a odtiaľ po magistrále až na Skalisko. Vrátiť sa môžte okruhom po zelenej trase cez Čučmu do východzieho bodu. Žltá trasa síce štartuje už v Rožňave ale odporúčame začať až v Betliari. Aj tak má výstup na Skalisko jednosmerne 12,4km (25) s prevýšením viac ako 900m. Pozor. Okruh cez Čučmu vás dovedie do Rožnavy. Ak zaparkujete pri Betliari rátajte s presunom. Trasa tu

Volovec Skalisko
Výhľady zo Skaliska Volovec

Rožňava Čučma Skalisko

Z Rožňavy po zelenej trase cez Čučmu až na Skalisko, kde si môžte trasu zokruhovať po magistrále až do Sedla Krivé a popri Rožňavskom potoku sa vrátiť späť. Tento okruh však dá zabrať. celý má 30 km a nastúpate viac ako 1100m. Pre menej zdatných odporúčam iba trasu na Skalisko a späť po zelenej. Aj tak to bude hore dole 23 km trek s prevýšením skoro km. Trasu si môžte ešte o pár kilometrov skrátiť výjazdom do Čučmy. Trasa tu

Nálepkovo Henclová Skalisko

Z Rožňavy po zelenej trase k Tichej Vode cez Henclovú až na Skalisko. Vráťte sa po tej istej trase. Pozor je to dlhé Jednosmerne 16 km s prevýšením vyše 800m. Drasticky o 8km si môžete výstup skrátiť ak zaparkujete až pri Tichej vode. Trasa tu

Hnilec Volovec Skalisko Henclová

Z Hnilca po magistrále až na Skalisko a po zelenej cez sedlo Volovec do Henclovej. Trasa tu

Vo všeobecnosti platí, že túry vo Volovských vrchoch nie sú technicky náročné ale dlhé a únavné. Prispôsobte teda trasy svojim možnostiam.

Volovec Skalisko
Novoročný výstup na Volovec 2020

Cyklotrasy Volovec

MTB trasy okolo Volovca

Rožňava Skalisko

Cez Obec Čučma po zelenej trase až na Skalisko. Miestami možno potlačíte. 25km trasa hore dole s prevýšením skoro kilometer. Trasa tu

Rožňava Smolník Biele skaly Krásnohorské Podhradie

Nádherný značený MTB okruh cez Krásnohorské podhradie, Smolník a Biele Skaly 50 km s prevýšením cez tisíc metrov. Trasa tu

Rožňava Smolnícka Huta Mníšek nad Hnilcom

MTB Prechod Volovskými vrchmi cez Smolnícku hutu v dĺžke 36km a temer 900 nastúpanými metrami.

MTB: Hľadanie ideálnej cyklotrasy na Skalisko a Volovec
Vyrážame z Čučmy

Popri Rožňavskom a Zlatom potoku

MTB výstup po modrej trase jednosmerne 16km s púrevýšením 975m. Trasa tu

Rožňava – Krásnohorské Podhradie – Drnava (okruh)

Z Rožňavy (Košická) vyraziť po hlavnej ceste na Košice a na začiatku Krásnohorského Podhradia doľava po cyklotrase 029. Prejsť cez dedinu a pokračovať po cyklotrase popri lese až do Drnavy. Odtiaľ späť na juhozápad okolo Lipovníka a cez Krásnohorskú Dlhú Lúku a Jovice, smerom ku hlavnej na Rožňavu. Po hlavnú je to cyklotrasa 2701. Trasa vedie  po asfalte – cestách, a poľných cestách,  a je vhodná skôr pre MTB / Trek  Dĺžka 24 km Trasa tu

Rožňava Dedinky Palcmanská Maša

Ak by ste chceli z Rožňavy zdolať aj Palcmanskú Mašu. Je to v okruhu ale 100 km záhul pre krosový bicykel. Okruh tu

MTB: Hľadanie ideálnej cyklotrasy na Skalisko a Volovec
Výjazd pod Chatu Volovec

asfalt cestný bicykel cyklotrasy

Rožňava – Betliar – Roštár – Brdárka

Z Rožňavy vyraziť po Šafárikovej na sever, pokračovať po Betliarskej ceste a ďalej cez Betliar po ceste 67. Trasa (cyklotrasa 027) prechádza cez Gemerskú Polomu, tam doľava na Henckovce. Za nimi doľava na Roštár a tam doprava na Markušku a Brdárku. Trasa vedie po asfalte – cestách, a je vhodná pre rôzne bicykle. Okruh 58 km. Trasa tu

Rožňava Dedinky Palcmanská Maša

Z Rožňavy (Košická + Šafárikova) vyraziť po Šafárikovej na sever, pokračovať po Betliarskej ceste a ďalej cez Betliar po ceste 67. Trasa (cyklotrasa 027) prechádza cez Gemerskú Polomu, Henckovce, Nižnú Slanú, Gočovo, Vlachovo a Dobšinú. V Dobšinej doprava stále po ceste 67. A v cca 32 km odbočuje doprava na cestu 535 ku Palocmanskej Maši a na Dedinky. Trasa vedie po asfalte – cestách a je vhodná pre rôzne bicykle. trasa tu

Ďalšie cyklotrasy v okolí Rožňavy tu

Výlet s deťmi Rožňava

Turistické výstupy

Volovské Vrchy dajú kondične riadne zabrať. Nie sú technicky náročné ale dlhéééé. Ak idete s mládežou odporúčame skrátiť trasu na minimum priblížením sa čím viac k cieľu autom.

  • Od Nálepkova štartujte až v Henclovej
  • Od Rožňavy štartujte až v Betliari alebo Čučme, Grexe…

Betliar, Krásna Hôrka

Ak máte celkom malé deti a na tento výstup si netrúfate pokojne si dajte výlet okolo Krásnej Hôrky a na Betliar. Nezabudnite si pozrieť Mauzóleum rodiny Andrássyovcov.

Rožňava

Môžete tiež objaviť Rožňavské kúpele a Kalváriu. Tiež odporúčame navštíviť Krásnohorskú jaskyňu.

Rožňava je vstupnou bránou do Slovenského krasu. Trasy si tiež môžete alternovať žolíkom. Minulý rok boli totiž ako cieľ Jaskyne Slovenského krasu a Zádieľska tiesňava.

Rožnava kam v okolí Ubytovanie Gastro

Slovenský kras, Rožňava – ubytovanie, gastro, kam v okolí

Ubytovanie

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Rožňava >

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Volovské Vrchy sa nezdajú, ale sú kvôli veľkým vzdialenostiam kondične riadne náročné. Nikdy nezabudnite,m že sa musíe vrátiť aj späť. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Nie ste v civilizácii. Volovské Vrchy i Slovenský Kras sú v podstate neobjavené. Kľudne sa vám môže stať, že na trase nestretnete ani človeka. Ani bufet.

Kamaráti bežci z Rožňavy organizujú kvartálne bežecký pretek tzv. Banícku fušku.  Ak beháte, budeme radi ak sa zúčastníte.

Videopozvánka

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok