Zádieľska tiesňava turistické trasy cyklotrasy

Zádielska dolina bola vyhlásená pre svoju jedinečnosť v roku 1954 za národnú prírodnú rezerváciu (NPR Zádielska tiesňava). Nad dolinou je vyvinutý planinový kras. Zádieľska tiesňava turistické trasy cyklotrasy

Zádieľska tiesňava

3,3 km dlhú Zádielsku tiesňavu – najhlbšiu tiesňavu na Slovensku – vytvoril Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách.Tento potok tu vytvára malé vodopády a kaskády. Zádielska dolina sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu. Miestami je len 10m široká a jej vápencové steny dosahujú relatívnu výšku cez 310 m.  

Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Je to najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.

V skalách Zádielskej doliny sa nachádzajú jaskyne, z ktorých najznámejšie sú Kostrová, KráľovskáStará jaskyňaKozia jaskyňaJaskyňa pod valomSkrytá jaskyňaSkrytá sieňZádielska zrkadlová jaskyňaZelená jaskyňa a Bobková jaskyňa.

Zádielska dolina od seba oddeľuje turistami vyhľadávanú Zádielsku planinu (nachádza na východe od doliny) a planinu Horný vrch (nachádza sa na západe od doliny), na ktoré vedú značené turistické trasy. Zádielska dolina je najlepšie viditeľná zo Zádielskej vyhliadky na Krkavčích skalách a je príťažlivá v každom ročnom období. V závere Zádielskej doliny sa nachádzajú horské chaty, ktoré ponúkajú občerstvenie alebo ubytovanie.

Hájska dolina

Druhou turisticky významnou dolinou v Slovenskom krase je neďaleká Hájska dolina turistami vyhľadávanými Hájskými vodopádmi.

Na Zádielskej planine sa nachádza Zádielské hradisko (rázcestník Okrúhly laz (600 m n.m.) ), jedno z najstarších a najväčších pravekých slovenských hradisk, ktorého úlohou bolo kontrolovať strategický prechod medzi Košickou a Rožňavskou kotlinouTuristickým lákadlom Zádielskej planiny je tiež jej izolovaný juhovýchodný výbežok, kde sa nachádza národná prírodná rezervácia Turniansky hradný vrch so zrúcaninami Turnianskeho hradu.

zdroj: http://www.slovensky-kras.eu

Zadieslka tiesnava
Zádieľska tiesňava foto bigstockphoto

Doprava

Autom

Najlepšími východiskami do doliny sú obce Zádiel Bôrka. Do obce Zádiel sa dostanete odbočkou z obce Dvorníky – Včeláre.
Obcou Dvorníky – Včeláre prechádza dôležitá cesta I. triedy 16 (I/16) vedúca v trase Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice.
Do obce Bôrka sa dostanete odbočkou z obce Lipovník. Obcou Lipovník prechádza cesta I. triedy 16 (I/16) vedúca v trase Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice.

Vlakmi ZSSK sa dostanete až do Rožňavy, ktorú odporúčame ako východzie miesto pre plnenie oboch cieľov – Domica a jaskyne Slovenského krasu i Zádieľsku tiesňavu.

Viac info nájdete na http://www.slovensky-kras.eu/info/kam-do-prirody/zadielska-dolina/

Ubytovanie, gastro, kam v okolí

Slovenský kras, Rožňava – ubytovanie, gastro, kam v okolí

V tomto ročníku prezentujeme dva ciele v Slovenskom krase: jaskyňa Domica a Zádielsku tiesňavu. Slovenský kras však ponúka oveľa viac. Jaskýň, turistických cieľov, múzeí, kaštieľov, roklín i jaskýň svetového významu. Ak chcete zažiť skvelý predĺžený víkend, ideálnym miestom pre štart na oba ciele je Rožňava a okolie. Pozrite si naše tipy čo vidieť, kam ísť a kde sa ubytovať:


Zádieľska tiesňava- turistické trasy/ cyklotrasy

Turistické trasy Zádieľ

Zádieľ – dolinou na horáreň

Z obce Zádiel prechádza dolinou  červená turistická trasa až ku rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.).
Celkový čas k rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.) je z obce Zádiel približne 1:00 h (naspäť 0:45 h).

Základná trasa vhodná na nenáročnú zážitkovú turistiku a pre rodiny s deťmi. Civilizované a bezpečné. 🙂

Bôrčanska planina – Zádiel

Bôrčanské sedlo – Bôrčanská planina – Zádielska dolina (záver) – Baksova dolina – Bôrčanské sedlo. Máte radi samotu? Putovanie po pramálo navštevovanej časti Národného parku Slovenský kras v susedstve oveľa známejšej Zádielskej tiesňavy. Stretnúť tam niekoho býva skôr zážitkom ako pravidlom. Viac tu

Rožňava – Zádiel – Hačava   

Rožňava – Krásnohorské podhradie – Panský vrch – Osadník – Matesova skala – Zádieľska dolina – Hačava. 22 km túru Slovenským krasom pre fyzicky zdatnejších doporučujeme absolvovať iba jednostranne.

Horolezectvo a lezenie

Zádielska tiesňava patrí k najobľúbenejším lezeckým miestam na Slovensku. Lezenie v doline je časovo obmedzené a to len na vybraných skalných masívoch. 

Horolezeckú činnosť sa tu môže vykonávať každoročne v čase trvania výnimky: viac info na www.james.skV prípade záujmu o lezenie kontaktuje horolezecký klub Rozlomity (www.rozlomity.sk).

Cyklotrasy Slovenský kras

Najkrajšími planinami Slovenského krasu

Jablonovské sedlo – Silica (13 km, 170 m) – Plešivec (27 km, 345 m) – Veľký vrch, rázcestie (43 km, 995 m) – Rožňava (58 km, 1140 m) – Jablonovské sedlo (72 km, 1440 m)

Okružná 72 km cyklotúra (44 km asfalt, 28 km terén) v Slovenskom krase cez Silickú a Plešiveckú planinu. Krajinársky veľmi pekná, prechádza cez lesy a otvorené lúky, pripomínajúce parkovú úpravu. S odbočkou na vyhliadkovú Gerlašskú skalu. Vedie pri množstve závrtov a priepastí. Stredne náročná, vhodná pre horský a trekingový bicykel. Vzhľadom na otvorený priestor i farebnosť okolitej prírody je najlepšie ju absolvovať v jarnom alebo jesennom období. Popis trasy tu

Podhorím planín Horný a Dolný vrch

Hrhov, rybárstvo – Hrhovský vodopád – úpätie planiny Horný vrch (záhradkárska osada Vyšné vinice) – Jablonov nad Turňou – úpätie planiny Dolný vrch – Lúčna vyvieračka (Brúska) – vyvieračka Teplica (jazierko) – Bártovo (studňa) – vyvieračka Žmeňská studňa – Hrhovské rybníky – Hrhov, rybárstvo (trasa na mape)

Silická planina a Horný vrch

Krasové planiny, jaskyne a kaňony Slovenského krasu. Silica, jazero Farárova jama – Silická ľadnica – Silická planina – priesmyk Soroška (Jablonovské sedlo) – planina Horný vrch – Bôrka – Bôrčanské sedlo – Zádiel – Turňa nad Bodvou. Popis trasy tu

MTB MINE trails Rožňava

  • Rožňava, Žltý Gombáš   4,5 km, 130 m
  • Gombašský výšľap   2,7 km 146 m
  • Vojvodský Výšľap 4,7 km 247 m
  • Hrebeňák 2 km  147 m
  • Rožňava, Železný Most 8,9 km 256 m
  • Zelená  Míľa Downhill 3,2 km  -430 m
  • viac info tu

Hociktorú z uvedených trás (Zádieľ, Hačava alebo Rožňava traily) považujeme za splnenie cieľa. Myslíme, že traily poskytnú MTB bajkerom pekné vyžitie.

Ďalšie tipy na výlet Rožňava

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Zádielska dolina od seba oddeľuje turistami vyhľadávanú Zádielsku planinu (nachádza na východe od doliny) a planinu Horný vrch (nachádza sa na západe od doliny), na ktoré vedú značené turistické trasy. V závere Zádielskej doliny sa nachádzajú horské chaty, ktoré ponúkajú občerstvenie alebo ubytovanie.
Druhou turisticky významnou dolinou v Slovenskom krase je neďaleká Hájska dolina turistami vyhľadávanými Hájskými vodopádmi.

Keďže je tu 5.stupeň ochrany platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce a vchádzať alebo stáť s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy!!!

V doline je prísne zakázané stanovať a zakladať oheň!!!

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114