Zimný výstup na Chopok za drakom Demiánom

Objaviť draka Demiána je najlepšie v zime, keď je zamrznutý a od roku 2014 spí na vrcholovej stanici Chopku. Keďže lanovka premáva celoročne, zimný výstup na Chopok za drakom Demiánom je vcelku jednoduchý. A keď už ste hore, nezabudnite, že jeden z cieľov je aj neďaleký Ďumbier.

Povesť o Demiánovi

Šesťhlavý drak kedysi strážil poklad v oblasti ktorá sa dnes nazýva Demänovská dolina. Ľudia sa draka veľmi báli a nemohli do doliny ani vkročiť. Až jedného dňa sa statočný junák Demián rozhodol draka zabiť. Demián prekabátil draka svojou šikovnosťou. Vlákal ho do pasce a zabil ho balvanom, ktorý zhodil zo skaly priamo na draka.

A ako vznikol názov Demänovská dolina?

Obyvatelia po zabití draka obec aj dolinu nazvali po odvážnom Demiánovi – Demänovská dolina. 🙂

Výhľad na Tatry z Chopku
Výhľad na Tatry z Chopku

Zimný výstup na Chopok za drakom Demiánom je možný z Demänovskej doliny od spodnej stanice lanoviek, pričom cestu si môžete skrátiť lanovkou priamo zdola alebo z Vyšného Priečneho.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Ajka Tomanová
Ajka Tomanová

Volám sa Alena Tomanová. Narodila som sa a žijem v Banskej Bystrici, za čo som vďačná, lebo svoj voľný čas najradšej trávim v prírode a na horách a zo "srdca Slovenska" to mám do ktoréhokoľvek pohoria relatívne blízko. Najviac ma očarila zimná turistika. Neoddeliteľnou súčasťou mojich aktivít je fotoaparát, lebo fotenie prírody a krajiny je mojou druhou vášňou. Vnímam to ako dvojitý zážitok, lebo vo fotografíách si môžem kedykoľvek znovu oživiť krásne chvile strávené na horách. Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie. Hory sú môj kostol. Ajka Tomanová - Srdcom na horách >

Articles: 14