Zrúcanina kostolíka v zaniknutej dedine Miloj pri Spišskom Hrušove

Iba zrúcanina veže sa zachovala z ranogotického kostolíka zaniknutej stredovekej dediny Miloj pri Spišskom Hrušove.

Kostolík Miloj

Kostolík, ktorý bol zasvätený sv. Stanislavovi postavili niekedy v 13. storočí ako ranogotickú jednoloďovú stavbu so západnou predstavanou vežou. Starostlivo opracované nárožné kamene na veži a zvyšku západnej steny lode, spolu s portálmi do podvežia svedčia o kvalite a istej reprezentatívnosti objektu.

„Terra Miloy“

Prvá písomná zmienka o „terra Miloy“ sa nachádza v darovacej listine z roku 1255. Samotný kostol sa prvýkrát spomína v prameňoch v roku 1402. Dedina Miloj zanikla niekedy v 16. storočí. Chátrajúci kostol sa mal stať zdrojom stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v Spišskom Hrušove.

V súčasnosti stojí veža kostolíka v poli niekoľko sto metrov západne od obce Spišský Hrušov, neďaleko cesty do Spišskej Novej Vsi, kúsok od Slovenského raja.

Legendy

Okrem samotnej veže sa zachovali i zvyšky západnej steny lode, na južnej strane aj jej nárožie. Veža predstavuje veľmi peknú dominantu krajiny a zaslúžila by si viac pozornosti zo strany kompetentných, aby sa predišlo ďalšiemu chátraniu a úbytku muriva.

Povráva sa, že ľudia z dediny Miloj boli veľmi zhýralí a tak sa jedného dňa celá obec prepadla do pekla. Jediné, čo zostalo bol vysvätený kostol. Podľa historických zdrojov však obyvateľov „vyhnali“ zlé klimatické podmienky. Dlhodobé tuhé zimy, letné búrky a silné lejaky zničili úrodu, čím započalo hladovanie a ľudia sa napokon začali sťahovať do úrodnejších zemí.

Zrúcanina kostolíka v zaniknutej dedine Miloj

Dôvodom, prečo sa z kostola zachovalo len tak málo je i fakt, že časť chátrajúcich múrov obyvatelia využili ako zdroj stavebného materiálu pre iné objekty v Spišskom Hrušove.

tag_groups_tag_list amount=30 column_count=0 h_level=2 hide_empty_content=1 include=“4″ keep_together=0 largest=16 threshold=3]

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Tomáš Grman
Tomáš Grman

Tomáš Grman (grmi_adventures) milovník prírody, turistiky, pamiatok a dobrodružstva. Tvorca prezentačno-dokumentárnych videí z pohybu a dobrodružstiev v prírode, dlhoročný predseda turistického klubu KST KROKO-VELO a administrátor sociálnych sietí Klubu slovenských turistov (KST).

Articles: 4