Zimný prechod cez roklinu Suchá Belá, okruh cez Slovenský Raj

Pozývame vás na zimný prechod cez roklinu Suchá Belá, Slovenským Rajom.

Suchá Belá

Podcasty restartnisa

Trasu začíname na Podlesku zelenou značkou roklinou Suchá Belá. Ráno je dosť chladné so súvislou vrstvou snehu.

Vchádzame do ústia Suchej Belej, najromantickejšej a najkrajšej tiesňavy Slovenského raja.

Ústie rokliny je mierne stúpajúce so širším dnom pokrytým hrubšou vrstvou snehu, ale postupuje sa dobre. Chodník je vychodený aj keď sú na ňom popadané stromy. Postupne sa dno zužuje a vytvára úzke skalné rozsadliny so strmými skalnými stenami. Dno je pokryté sčasti ľadom, sčasti snehom.

Na niektorých miestach sa vytvárajú ľadové kvaple, zo skalných štrbín vytekajú ľadopády.

Misové vodopády a Roklina

Profil rokliny sa výrazne zmení až prejdením Misovými vodopádmi. Prejdeme riečiskom cez najužšie miesto tzv. Roklina. Jej dno sa zužuje na takmer jeden meter. Kolmé steny nad hlavami sa týčia miestami až do výšky 150 m.

Sústavou kovových rebríkov a lávok prekonáme Misové vodopády.

Stúpame roklinou, miestami prechádzame po pieskových nánosoch, po drevených vodorovných rebríkoch, kovových stúpačkách a rebríkoch.

Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok približne 320 m reťazí v skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok.

Postupne prechádzame Okienkovým vodopádom, Korytovým vodopádom, vľavo sa ukáže Bočný vodopád a nakoniec vodopádom Kaskáda.

Záver rokliny sa postupne zmierňuje, prechádzame okolo studničky až vyjdeme na vrchol Suchej Belej. Pokračujeme žltou značkou. Pod Vtáčim Hrbom odbočíme červenou na Kláštorisko. Reštaurácia je samozrejme zatvorená. Urobíme si foto a pokračujeme ďalej zelenou do hrdla Hornádu.

Prichádzame k bývalému detskému táboru na Košariskách. Po vyjdení z lesa sa naskytuje pohľad na Vysoké Tatry, Hrabušice a okolie.

Zimný prechod cez Suchú Belú

je pomerne náročná okružná túra tajomným svetom kaskád, vodopádov a roklín. Najmä v zime. Mačky, kvalitná obuv, rukavice, kvalitná príprava. Exponované úseky v tiesňave Suchá Belá sú zabezpečené drevenými a železnými rebríkmi, reťazami, stúpačkami a lávkami. Prechod tiesňavou si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Zvyšok okruhu prejdete po pohodlných lesných cestách a chodníkoch.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Janka Kakalejčíková
Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Articles: 6