Piecky: Zimný prechod Slovenský rajom

Piecky: Zimný prechod Slovenským rajom

Prichádzame na Podlesok, vyberieme si turistické paličky a ideme zelenou značkou na Hrabušice časť Píla.

Ráno je dosť chladné, preto sa pohneme, aby sme sa zahroali. Pokračujeme pozdĺž potoka Veľkej Bielej Vody, široké riečisko je pokryté vápencovým kamením a pieskom, žiari bielou farbou. Prechádzame vodorovnými rebríkmi ponad potok. Riečisko sa postupne rozširuje a striedame lúčny a lesný porast.

Vľavo za potokom je detský tábor, teraz je to ranč, škoda že nie je prístupný verejnosti.

Asfaltovou cestou prichádzame do Hrabušíc časť Píla. V osade sú opravené staré drevené domy. Vidíme chatu Lesnica, samozrejme zatvorené. Vedľa chaty sa nachádza veľmi pekný vyrezávaný betlehem. Priamo v osade odbočujeme vľavo, žltou značkou do rokliny.

Piecky

Patria do sśtavy tiesňav a roklín v Slovenskom raji – v jeho severozápadnej časti. Slovenský raj bol v roku 1964 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 za národný park. Piecky ležia na západnom okraji planiny Glac, medzi roklinami Suchá Belá, Veľký a Malý Sokol. Roklinu vymlel potok Píľanka a svoje meno dostala podľa vymletých miest v tvare pecí pod vodopádmi.

Dno rokliny je pokryté snehom. Ideálne podmienky. V potôčiku tečie dosť vody, sčasti je pokrytý ľadom. Šmýka sa.

Pohyb je náročný, preto natiahneme mačky a pokračujeme. Na bočných svahoch a stenách sa vytvárajú nádherné ľadové cencúle. Pomocou lán a reťazí prechádzame zasneženými drevenými rebríkmi a stúpačkami.

Pred nami sa objaví najdlhší železný rebrík v Slovenskom raji. Má okolo 18 m, pri ňom je nádherný Veľký Vodopád pokrytý sčasti ľadom.

Pokračujeme Kaskádovym a Terasovým vodopádom. Zdolávame posledný trochu kratší železný rebrík, obalený ľadom a cencuľami. Pokračujeme chodníkmi, stupačkami a drevenými lávkami ktoré sú tiež pokryté ľadom a snehom.

Plný adrenalínu vychádzame z rokliny na PIECKY.

Urobíme foto a po lesnej ceste prichádzame k prístrešku kde si oddýchnem, posilníme a pokračujeme žltou značkou Pod Vtáčim Hrbom. Zabočíme vľavo a po červenej značke pokračujeme lesným chodníkom. Tu zostupujeme strmo dole. Zostup je náročný. Po koreňoch stromov sa šmýka, preto treba dávať veľký pozor. Vychádzame z lesa, cestou sa dostávame na most v Podlesku.

Zimný prechod roklinami Slovenského raja

Akcia Zimný prechod roklinami Slovenského raja sa začala propagovať už v roku 1960. Prechod roklinami je fyzicky i technicky dosť náročný. Na túru treba mať čakan, mačky a niekedy aj lano. Keď sú dobré zimné podmienky, keď mrzne a je dosť snehu, prechod je bezpečnejší ako za miernej zimy. Zamrznuté vodopády posypané vrstvou snehu sa nevšedne vynímajú a vytvárajú bizarné tvary.

Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok