Piecky: Zimný prechod Slovenským rajom

Prichádzame na Podlesok, vyberieme si turistické paličky a ideme zelenou značkou na Hrabušice časť Píla. Piecky: Zimný prechod Slovenským rajom

Ráno je dosť chladné. Radšej vyrazíme, chceme sa zahriať. Pokračujeme pozdĺž potoka Veľkej Bielej Vody a obdivujeme široké riečisko pokryté vápencovým kamením a pieskom. Žiari bielou farbou. Prechádzame vodorovnými rebríkmi ponad potok. Riečisko sa postupne rozširuje a striedame lúčny a lesný porast.

Vľavo za potokom je detský tábor, teraz je to ranč, škoda že nie je prístupný verejnosti.

Asfaltovou cestou prichádzame do Hrabušíc časť Píla. V osade opravili staré drevené domy. Vidíme chatu Lesnica. Samozrejme je zatvorená. Vedľa chaty sa nachádza veľmi pekný vyrezávaný betlehem. Priamo v osade odbočujeme vľavo, žltou značkou do rokliny.

Piecky

Patria do sústavy tiesňav a roklín v Slovenskom raji – v jeho severozápadnej časti. Slovenský raj vyhlásili v roku 1964 za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 za národný park. Piecky ležia na západnom okraji planiny Glac, medzi roklinami Suchá Belá, Veľký a Malý Sokol. Roklinu vymlel potok Píľanka a svoje meno dostala podľa vymletých miest v tvare pecí pod vodopádmi.

Dno rokliny je pokryté snehom. Ideálne podmienky. V potôčiku tečie dosť vody, sčasti je pokrytý ľadom. Šmýka sa.

Pohyb je náročný, radšej si naťahujeme mačky a pokračujeme. Na bočných svahoch a stenách sa vytvárajú nádherné ľadové cencúle. Pomocou lán a reťazí prechádzame zasneženými drevenými rebríkmi a stúpačkami.

Veľký vodopád

Pred nami sa objaví najdlhší železný rebrík v Slovenskom raji. Má okolo 18 m, pri ňom je nádherný Veľký Vodopád pokrytý sčasti ľadom.

Pokračujeme Kaskádovym a Terasovým vodopádom. Zdolávame posledný trochu kratší železný rebrík, obalený ľadom a cencuľami. Pokračujeme chodníkmi, stupačkami a drevenými lávkami, ktoré sú tiež pokryté ľadom a snehom.

Plný adrenalínu vychádzame z rokliny na PIECKY.

Pod Vtáčim hrbom

Urobíme foto a po lesnej ceste prichádzame k prístrešku kde si oddýchnem, posilníme a pokračujeme žltou značkou Pod Vtáčim Hrbom. Zabočíme vľavo a po červenej značke pokračujeme lesným chodníkom. Tu zostupujeme strmo dole. Zostup je náročný. Po koreňoch stromov sa v zime šmýka. Dajte si veľký pozor. Vychádzame z lesa, cestou sa dostávame na most v Podlesku.

Piecky ziný prechod roklinou
Piecky zimný prechod roklinou

Zimný prechod roklinami Slovenského raja

Akcia Zimný prechod roklinami Slovenského raja sa začala propagovať už v roku 1960. Prechod roklinami považujem za fyzicky i technicky dosť náročný. Zoberte si na túru vždy vhodnú výbavu. Nezabudnite na čakan a mačky. Hodí sa aj lano. Roklinou prejdete bezpečnejšie, keď je dosť snehu a mrzne. Za miernej zimy neviete odhadnúť terén. Je viac rizík. Zamrznuté vodopády posypané vrstvou snehu sa nevšedne vynímajú a vytvárajú bizarné tvary.

Piecky: Zimný prechod Slovenským rajom sa vydaril.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Janka Kakalejčíková
Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Articles: 6