Baranec turistické trasy cyklotrasy

Baranec v Západných Tatrách je cieľom 6. ročníka turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. V tomto článku predstavujeme turistické trasy na Baranec Západné Tatry a cyklotrasy v okolí Žiarskej doliny

Baranec túra

Baranec (2184 m n.m.) je tretím najvyšším vrchom Západných Tatier. Tvorí samostatný masív vyčnievajúci z hlavného hrebeňa Západných Tatier. Pre jeho dominanciu nad Liptovskou kotlinou je tiež nazývaný Štít Liptova. Na vrchole sa nachádza betónový pilier s vrcholovou schránkou. Baranec Roháče sú prepojené Žiarskym sedlom.

Baranec- turistické trasy/cyklotrasy
Na vrchole Baranca (foto Marian Rusinko)

Z Baranca je za predpokladu, že nie je zamračené, krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany, na Smrek, na Roháče: Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy a iné vrcholy. Z Baranca spadá na rôzne strany viacero žľabov. Najväčší je južný žľab do Trnovskej doliny, do oblasti Studničky. Turistika Baranec.– wiki

Baranec je jeden z mála turisticky prístupných vrcholov Tatranského národného parku aj počas zimy. Čiže na Baranec uzávera žiadna.

Doprava

Najčastejším štartom na turistický výstup na Baranec je parkovisko v ústí Žiarskej doliny alebo v predĺžení Žiarska chata. Ak tam bývate, dostanete sa až k chate autom. Inak skončíte na parkovisku dole.

Ústie Žiarskej doliny je iba 12 km od Liptovského Mikuláša. Ak idete vlakom ZSSK vystúpite v Liptovskom Mikuláši (RR,REX,IC) a autobus vás dovezie až na parkovisko. 

Skvelým východzím bodom je Žiarska chata. Roháče a Baranec. Ak tento rok umožní, určite urobíme spoločný výstup aj so zvýhodneným ubytovaním priamo na Žiarskej chate.

Turisticke trasy na Baranec

Turistické trasy Baranec

Trasy z predhoria

po  značke z Žiarskej doliny cez Holý vrch, trvanie 3:45 hodiny

po  značke z Úzkej doliny cez Mládky, trvanie 4:00 hodiny

Baranec Jack Michal
Pohľad z Baranca nadchne foto Jack Michal

Zo Žiarskej chaty

po značke smerom na Smutné sedlo až po križovatku Pod Homôlkou. Tam odbočíte po  značke až do Žiarskeho sedla a po žltá turistická značka značke cez Smrek na vrch Baranca. Z chaty je to iba 5,5 km hore ale s tisícmetrovým prevýšením. Len výstup vám zaberie 3,5 hod. K tomu ale pripočítajte hodinu navyše pri presune na Žiarsku chatu. Jednosmerne.

Náročné okruhy:

Žiarska dolina- Baranec- Smutné sedlo- Pod Homôlkou- Žiarska chata- späť. 16 km fyzicky náročný okruh s prevýšením temer 1450 metrov. Trasa tu

Žiarska dolina- Baranec- Plačlivé- Hrubá Kopa- Baníkov- Príslop a späť. 21 km veľmi náročný hrebeňový okruh s prevýšením temer 2280 m s technickými prvkami na ceste je vhodný iba pre skúsených turistov. Trasa tu

Poznámka: Baranec je najvyšší bod katastrálneho územia mesta Liptovský Mikuláš a pozor, jeho severná strana je dosť strmá a v zime nie vhodná na retiazkové mačky. 😁

Výstup na Baranec
Hladní vlci na hranici Roháčov

Cyklotrasy Liptov

Liptovský Mikuláš – Žiarska chata

Cez Trstené

Trasa vedie po modrej značke z Liptovského Mikuláša po asfaltke cez Trstené do Smrečian. Odtiaľ po cez Žiar až do ústia Žiarskej doliny a pokračujete až na Žiarsku chatu. Obojstraná trasa 31 km s prevýšením 750 m. GPX trasa tu 

Cez Vojenský cintorín

Druhá trasa vedie celá po zelenej cez vojenský cintorín na Hájoch priamo do Smrečian. Do Žiarskej doliny pokračujete rovnako. Dlážka 16,3 km a prevýšenie o niekoľko desiatok metrov viac. Trasa GPX tu

Ak si chcete užiť aj peší vysokohorský výstup na Príslop alebo Smutné sedlo, nezabudnite si zámok. Na Žiarskej chate nie je problém bicykel odložiť a pokračovať pešo.

Okruh okolo Mary

Ste na cesťáku? Dajte si okruh okolo Liptovkej Mary. 🙂 Uznáme.

Výlet s deťmi

Turistika na Baranec je náročná. Nesilte to, ak to nepôjde.

Baranec turistika cyklotrasy
Pod Žiarskou chatou Ivetina úderka foto Iveta Jančoková

Žiarska chata

Dovezte sa do ústia Žiarskej doliny a vyšliapnite si to s deťmi na Žiarsku chatu. Cestu zvládnete aj s kočíkom. Ponad cestu vedie veľmi pekný turistický chodník. Cestou dole sa viete zviezť na kolobežkách, ktoré pri chate prenajímajú.

Šarafiový vodopád

Tesne nad chatou nájdete veľmi fotogenické miesto, symbolický cintorín. Iba pár sto metrov vyššie pešo smerom na Príslop môžete objaviť  Šarafiový vodopád. Deti budú mať skvelý vysokohorský pocit a vy,… tiež si vyšlápnete .-)

Môžte tiež skúsiť výstup po žltej priamo z parkoviska. Ak to bude nad sily detí, jednoducho otočte. Toto nie sú preteky. Dajte koľko zvládnete.

Kam v okolí

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114