Baranec- turistické trasy/cyklotrasy

Baranec- turistické trasy/cyklotrasy

Baranec (2184 m n.m.) je tretím najvyšším vrchom Západných Tatier. Tvorí samostatný masív vyčnievajúci z hlavného hrebeňa Západných Tatier. Pre jeho dominanciu nad Liptovskou kotlinou je tiež nazývaný Štít Liptova. Na vrchole sa nachádza betónový pilier s vrcholovou schránkou.

Z Baranca je za predpokladu, že nie je zamračené, krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany, na Smrek, Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy a iné vrcholy. Z Baranca spadá na rôzne strany viacero žľabov. Najväčší je južný žľab do Trnovskej doliny, do oblasti Studničky. – wiki

Baranec je jeden z mála turisticky prístupných vrcholov Tatranského národného parku aj počas zimy. 

Doprava

Najčastejším výstupným bodom na Baranec je parkovisko v ústí Žiarskej doliny alebo v predĺžení Žiarska chata. Ak tam bývate, dostanete sa až k chate autom. Inak skončíte na parkovisku dole.

Ústie Žiarskej doliny je iba 12 km od Liptovského Mikuláša. Ak idete vlakom ZSSK vystúpite v Liptovskom Mikuláši (RR,REX,IC) a autobus vás dovezie až na parkovisko. 

Skvelým východzím bodom je Žiarska chata. Ak tento rok umožní, určite urobíme spoločný výstup aj so zvýhodneným ubytovaním priamo na Žiarskej chate.

foto: Marian Rusinko

Trasy z predhoria

po blank značke z Žiarskej doliny cez Holý vrch, trvanie 3:45 hodiny

po blank značke z Úzkej doliny cez Mládky, trvanie 4:00 hodiny

Zo Žiarskej chaty

po blank značke smerom na Smutné sedlo až po križovatku Pod Homôlkou. Tam odbočíte po blank značke až do Žiarskeho sedla a po žltá turistická značka značke cez Smrek na vrch Baranca. Z chaty je to iba 5,5 km hore ale s tisícmetrovým prevýšením. Len výstup vám zaberie 3,5 hod. K tomu ale treba pripočítať hodinu navyše pri presune na Žiarsku chatu. Jednosmerne.

Náročné okruhy:

Žiarska dolina- Baranec- Smutné sedlo- Pod Homôlkou- Žiarska chata- späť. 16 km fyzicky náročný okruh s prevýšením temer 1450 metrov. Trasa tu

Žiarska dolina- Baranec- Plačlivé- Hrubá Kopa- Baníkov- Príslop a späť 21 km veľmi náročný hrebeňový okruh s prevýšením temer 2280 m s technickými prvkami na ceste. Iba pre skúsených turistov. Trasa tu

Poznámka: Baranec je najvyšší bod katastrálneho územia mesta Liptovský Mikuláš a pozor, jeho severná strana je dosť strmá a v zime nie vhodná na retiazkové mačky. 😁

Liptovský Mikuláš – Žiarska chata

Cez Trstené

Trasa vedie blank po modrej značke z Liptovského Mikuláša po asfaltke cez Trstené do Smrečian. Odtiaľ po blank cez Žiar až do ústia Žiarskej doliny a pokračujete až na Žiarsku chatu. Obojstraná trasa 31 km s prevýšením 750 m. GPX trasa tu 

Cez Vojenský cintorín

Druhá trasa vedie blank celá po zelenej cez vojenský cintorín na Hájoch priamo do Smrečian. Do Žiarskej doliny pokračujete rovnako. Dlážka 16,3 km a prevýšenie o niekoľko desiatok metrov viac. Trasa GPX tu

Ak si chcete užiť aj peší vysokohorský výstup na Príslop alebo Smutné sedlo nezabudnite si zámok. Na Žiarskej chate nie je problém bicykel odložiť a pokračovať pešo.

Okruh okolo Mary

Ste na cesťáku? Dajte si okruh okolo Liptovkej Mary. 🙂 Uznáme.

Nesilte to, ak to nepôjde.

Žiarska chata

Dovezte sa do ústia Žiarskej doliny a vyšliapnite si to s deťmi na Žiarsku chatu. Je tam cesta, ktorú zvládnete aj s kočíkom. Ponad cestu vedie veľmi pekný turistický chodník. Cestou dole sa viete zviezť na kolobežkách, ktoré pri chate prenajímajú.

Šarafiový vodopád

Tesne nad chatou nájdete symbolický cintorín. Fotogenické miesto. Iba pár sto metrov vyššie pešo smerom na Príslop môžete objaviť  Šarafiový vodopád. Deti budú mať skvelý vysokohorský pocit a vy,… tiež si vyšlápnete .-)

Môžte tiež skúsiť výstup po žltej priamo z parkoviska. Ak to bude nad sily detí, jednoducho otočte. Toto nie sú preteky. Dajte koľko zvládnete.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Baranec je kondične náročný kopec. Neminie vás minimálne kilometer stúpania. Ale ste v civilizácii a turisticky exponovanej zóne. Je iba malá šanca, že by ste sa nedovolali pomoci. Nepodceňte vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť.

Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Za Žiarskou chatou nič nenakúpite. 

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na holom hrebeni nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. VKU mapy tu.

Vstup so psom: Vstup so psom je povolený, zakazuje sa vodiť psy bez vôdzky a náhubku.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia.

Video

Patrik paulíny: Baranec

Baranec v zime Poď von

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok