Tri krásne túry zo Štrbského Plesa

Dostať sa hore vlakom nie je problém. Novou zubačkou zo Štrby, alebo električkou z Popradu, Tatranskej Lomnice alebo Smokovcov. Ak máte radi turistiku, nič vám nebráni urobiť si tri krásne túry zo Štrbského Plesa.

túra na Jamské pleso

Celkom nenáročná túra po červenej značke tatranskou magistrálou začína na brehoch Štrbského plesa pri hoteli Solisko. 4,8 km túra magistrálnym chodníkom s prevýšením iba 180 m sľubuje, skôr peknú vychádzku s krásnymi výhľadmi na Západné Tatry a krajinu pod Kriváňom.

Asi v polovici trasy míňate rázcestie pod Furkotskou dolinou. Prechod Furkotskou a Mlynickou dolinou považujeme za najkrajšiu a najnáročnejšiu turisticky prístupnú trasu v okolí Štrbského Plesa. V zime je však chodník uzavretý.

Od Jamského plesa pokračuje turistický chodník na Tri studničky a Podbanské, Spustíte sa chodníkom k ceste slobody na rázcestie Jambrichovo, alebo sa vrátite tým istým chodníkom späť na Štrbské pleso.

Jamské pleso
Pohoda na Jamskom plese zdroj restartnisa

Jamské pleso s limbovým hájom má jedinečnú atmosféru. Je to nenáročná turistika zo Štrbského Plesa, kľudne s rodinou. Je tu pokoj a nechodia sem davy turistov. Príjemnú, asi dvojhodinovú vychádzku môžete kľudne absolvovať aj s deťmi.

túra na Popradské pleso

Úplne opačným smerom od bývalého hotela Helios sa môžete po červenej značke tatranskou magistrálou dostať k Popradskému plesu. Po úvodnom trochu stúpaní je chodník veľmi pohodový. Celá trasa má dĺžku 5,8 km s prevýšením 273 m. Je to trochu náročnejšie ako Jamské pleso ale veľmi do pohody, najmä však s úžasnými výhľadmi do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny.

Chaty pri plese pomôžu s občerstvením. Popradské pleso je tiež výstupnou stanicou na ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá, Veľké Hincovo pleso a kôprovský štít, Žabie plesá a Rysy a prirodzene Ostrvu.

Popradské pleso z Ostrvy
Popradské pleso z pod Ostrvy zdroj restartnisa

Určite stojí za zastavenie aj symbolický cintorín pri Popradskom plese.

Túru môžete zokruhovať zostupom chodníkom cez Mengusovskú dolinu k stanici električky Popradské pleso.

túra Mlynickou a Furkotskou dolinou

Okruh Mlynickou a Furkotskou dolinou okolo Veľkého Soliska je najnáročnejší ale aj najkrajší. V súčasnosti na ňom platí uzávera. Nie každý turistika vo Vysokých tatrách je celoročná. 14 km trasa s prevýšením viac ako tisíc výškových metrov preverí aj zdatného turistu. Tento okruh nie je vhodný pre deti a začiatočníkov turistov. Trasa vedie cez dva úseky exponovanejším terénom s istením reťazami. 

Popri vodopáde Skok sa cez reťaze dostanete až k Plesu pod Skokom. Ak sa dostanete po kamenných schodoch a suti až na Bystrú lávku, máte vyhraté. Výhľady na tatranské štíty Satan, Štrbský štít, Furkotský štít, či Hrubú kopu vám všetku energiu vynahradia. Veľmi pekné je tiež Vyšné Wahlenbergovo pleso. Je to druhé najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách.

túra Mlynickou dolinou
túra Mlynickou dolinou zdroj depositphotos

Na rázcestí pod Soliskom máte na výber. Lanovka dole na Štrbské pleso alebo prechod Furkotskou dolinou. Najlepšie vám odpovie stav vašich nôh. 🙂 Je to celodenná náročná túra. Ak nie ste kondične zdatný alebo máte závrate, zvážte jej absolvovanie.

Lyžovačka alebo zimný výstup k Chate pod Soliskom

Tri krásne túry zo Štrbského Plesa zakončíme bonusom. Ak lyžujete, ste na Štrbskom plese na správnom mieste. Ak nie, malý bonus za zimnú uzáveru vám umožnia snežnice. Turistický výstup popri zjazdovke k Chate pod Soliskom zahreje. Lanovka premáva celoročne.

lyžovačka Štrbské pleso
lyžovačka Štrbské pleso

A ak ste úplne leniví?

Prejdite sa okolo plesa, obzrite si skokanské mostíky a vyhliadkovú vežu. Večer môžete zakončiť príjemnou frndžalicou. 🙂 ale verte, tieto tri krásne túry zo Štrbského Plesa by ste mali zažiť.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114