Cez Kunžak, Zvůle a Havlovu horu na Landštejn a Blato na bajku

Cyklotrasa Českou Kanadou cez Kunžak, Zvůle a Havlovu horu na Landštejn mala byť prekvapením. Žiadne plánovanie, iba online mapa a inštikt cyklistu. Hneď po opustení Blata som však musel odbočiť. Klenovské samoty, to znelo veľmi motivačne.

Rybníky okolo Landštejna
Rybníky okolo Landštejna

Rybníky striedajú lesy a ty máš pocit, že ktoroukoľvek z lesných ciest sa vydáš, niekam trafíš. To je pravda. Ale v Českej Kanade na rovinu nenatrafíš. 🙂

Po dvoch padákoch a stúpaniach som sa radšej vrátil na cestu na Kunžak, aby som zistil, že som úplne inde, než som myslel, kde som.

Cez Kunžak na Havlovu horu MTB
Cez Kunžak na Havlovu horu a Klenovské samoty

Kunžak

Bočná cesta z Kunžaku na Terezín, Radíkov a Český Rudolec ma nenechala chladným. Objaviť dnes takúto cestnú alej je skôr zázrakom.

Pozor, ak nechcete byť stále vytrubovaní autami, odbočte správne na paralelnú bočnú cestu, označenú na mape ako cyklotrasa „Napříč Českou Kanadou“.

Cez Kunžak na Havlovu horu MTB
Z Kunžak na Terezín poc yklotrase Napříč Českou Kanadou

Chaty Zvůle

Tá malá odbočka z bočnej cesty neveštila nič dobré. Padák ako do pekla. A ja som vedel, že tie vyklesané metre bude asi treba znovu nastúpať. Kto mal vedieť, že sa jedná o rekreačnú oblasť s rybníkom. Aspoň som si zaplával a dal skvelé pivo. Na druhej strane som rád, že takéto zariadenia prežili a stále sú turistami vyhľadávané.

V kempoch je úplne iná atmosféra a definitívne iní ľudia ako v all inclusive hoteloch. Po kúpačke šlapačka. Tie výškové metre čo som sa spustil bolo treba znovu nastúpať.

Spomínam si, ako sme raz šliapali s Ignácom cez Hodrušu Hámre na Banskú Štiavnicu. Dole sme stretli milý párik s bicyklami na ťažko. (Rozumej naložené batohy stanmi, karimatkami, ešusmi a tak…) Dievčina bola veľmi milá a usmiata a započuli sme slová: „Ako krásne, bude to nádhera…“ Okúpali sme sa pod kopcom v Hodrušskom tajchu a život zariadil, že sme ich predbiehali znovu. Asi 400 m vyššie ako predtým. Započuli sme od dievčiny niektoré slová, ktoré je ťažko publikovať a myšlienky typu „idiotský sprostý nápad, nezodpovednosť,…“ a tak. Ako sme ich predbiehali, spýtala sa hysterickým hlasom, či je to hore ešte ďaleko. So snahou utešiť som pri obiehaní zvolal: „Už iba kilometer“ A Ignác po mne dodal len jedno slovo: „Výškový“. Dievčina zosadla z bicykla a slovami: „Môžem sa na to vysrať“, ho hodila do trávy.

Neviem ako im tie líbanky dopadli, ale plynie z toho poučenie: „klamať sa nemá.“ 🙂

Chaty Zvule
Chaty Zvule

Rozhľadňa u Jakuba

Drevená rozhľadňa na Havlovej hore (680 m n.m.) je celkom nová. Bola postavená v roku 2013 na mieste pôvodného triangulačného bodu Havlovej hory. Po vystúpení 180 schodov na vyhliadkovú plošinu vo výške 33,7 metrov sa pred vami naskytne výhľad na celú Českú Kanadu, mesto Dačice, rozhľadňu na Kremešníku alebo rakúsky Schneeberg.

Kúsok vedľa nájdete aj Ďáblovu prdel. Je to jeden z najkurióznejších žulových balvanov, typických pre oblasť Českej Kanady. Z Valtínovského mlyna k nemu vedie náučný chodník.

Ďáblova prdel
Ďáblova prdel foto Česká Kanada

Kozí farma Peníkov

Z Českého Rudolca do Starého města pod Landštejnom je to slušná zaberačka. Jednak už máte v nohách cez 50km, jednak ste si rovinu užili na celej trase max. 10 minút.

Zachránil ma Peníkov. Dnes už pekná kozia farma, vtedy stará píla a opustený pivovar. Industrial, za ktorého fotenie by mnohý fotograf opustených fabrík a periférií aj život položil.

Teta mi ochotne predala kozí syr, aj som zhltol pollitra kozieho mlieka, čo ma v tomto kopci zachránilo od hľaďáku. Ďalšou zastávkou už boli len sociálne istoty a pozitíva. Teda čapovaný Platan v Starom meste pod Landštejnom, potom výstup na hrad Ladštejn a hrdinský návrat do Blata.

hrad Landštejn
hrad Landštejn

Cyklovýlet cez Kunžak, Zvůle a Havlovu horu na Landštejn patrí medzi najkrajšie trasy Českej Kanady.

Ďalšie cyklotrasy a GPX inšpirácie na Kunžak

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328