Sitno turistické trasy cyklotrasy

Sitno (1 009,2 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy. Sitno je opradené mnohými bájami a povesťami. V novodobých dejinách ho preslávil slovenský kazateľ Andrej Kmeť národnými výstupmi s kázaniami na jeho vrchole. Štiavnické vrchy a Sitno vôbec, sú považované za kolísku európskej turistiky. Sitno turistické trasy, cyklotrasy a výlety v okolí Banskej Štiavnice.

Sitno turistika

Prvý turistický krúžok tu vznikol už v roku 1860. Pod vedením Dr. Téryho bolo v okolí Sitna vyznačených sto kilometrov turistických chodníkov. V roku 1885 mal turistický spolok 194 členov. V roku 1929 bola aj horáreň na Sitne prestavaná na turistickú chatu Andreja Kmeťa. Dnes sa na nej konajú povestné polnočné výstupy. Rozhľadňu na jeho vrchole dal postaviť už v rokoch 1736 a 1738 majiteľ kaštieľa vo Svätom Antone Andrej Jozef Koháry, ako prvú v Európe.

Sitno - turistické trasy/ cyklotrasy
Reštarťáci na vrchole

Vrchol Sitna a bralá ponúkajú panoramatický výhľad na okolité lesy, lúky a pasienky, na blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Nízke Tatry aj maďarskú Matru. Rozhľadňa s malou múzejnou expozíciou a bufetom je v prevádzke od mája do septembra.

Túra na Sitno v peknom počasí proste očarí.

Doprava

Autom Do Banskej Štiavnice sa dostanete z viacerých smerov. Od Zvolena a Žiaru nad Hronom z diaľnice cez Banskú Štiavnicu a Štiavnické bane. Od Žarnovice cez Hodrušu Hámre, a zo smeru Levíc cez Pukanec, Počúvadlo a jednu z najkrajších ciest aké na Slovensku poznám. Všade ste v civilizácii. Nie je problém zaparkovať priamo na Počúvadle. Parkovaniu v centre Štiavnice je lepšie sa vyhnúť. Kľudne zaparkujte pri Tescu a kúsok sa prejdite.

Vlakom ZSSK

Zvolen – Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica. Jedna z najkrajších tratí Slovenska, ktorá urputne bojovala za svoje prežitie. Ak máte aspoň trochu radi vlaky, trpíte sentimentom, alebo máte malé deti a chcete aby zažili niečo jedinečné, určite choďte vlakom.

Zimná Kalvária Banská Štiavnica foto depositphotos
Zimná Kalvária Banská Štiavnica foto depositphotos

Turistické trasy Sitno

Banská Štiavnica – Sitno

Ak sa rozhodnete ísť na Sitno pešo z Banskej Štiavnice, môžete kráčať po  červenej značke, ktorá sa začína na Radničnom námestí. V sedle Krížna sa napojíte na  modrú značku smer Sitno. Cesta na vrchol je dobre popísaná na informačnej tabuli a zvládnu ju aj deti a starší ľudia.

Po žltej  značke je výstup na Sitno náročnejší. Značka najprv povedie po Tatárskom jarku, ktorý privádzal vodu zo svahov Sitna do Počúvadlianskeho jazera. Jarok vás dovedie až ku križovatke so  zelenou značkou, po ktorej pokračujeme najťažším úsekom, Elovou štrbinou pomedzi andezitové skaly až k vrcholovej lúčnej plošine.

Počúvadlo – Sitno

Najkratšia a najstrmšia trasa výstupu vedie po zelenej značke  od Počúvadlianskeho jazera. Zvládnu ju však aj deti a starší turisti. Prechádza krásnou scenériou lesa a skál, pod vrcholom po schodoch medzi skalami. Na Tatárskej lúke s bohatým výskytom divých ruží začína náučný chodník, ktorý má 13 zastávok.

Sv. Anton – Ilja – Sitno

Menej strmý, ale dlhší chodník vedie po zelenej trase  z Ilije. Trasy sú popísané na informačných tabuliach v obci Ilija a pri Počúvadlianskom jazere, tiež na letákoch. Rodinám s malými deťmi alebo detským kočiarom vyhovuje najlepšie trasa od Svätého Antona, po ktorej sa dá pomerne vysoko dostať asfaltovou cestou autom. Odtiaľ trvá cesta na vrchol asi hodinu. Nenápadnú odbočku vpravo (v smere od Banskej Štiavnice) hľadajte za poslednými domami v obci. Odbočka je vyznačená na informačnom letáku obce aj na informačnej tabuli na parkovisku pri kaštieli

Hrad Sitno

TIP na Sitno sa robia pravidelné polnočné výstupy. Je to mystické. Dá sa to aj s deťmi a verte, stojí to za to. Reportáž nájdete tu.

Cyklotrasy Sitno

Cestný bicykel

Štiavnický okruh okolo Sitna

BŠ – Svätý Anton – Prenčov – Baďan – Počúvadlo – Richňavský tajch – Štiavnické bane – BŠ

 • Dĺžka trasy 44 km zákl okruh + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 770 m
 • trasa GPX
Štiavnicko Krupinská vychutnávka

Žibritov – cestný bicykel. BŠ –  Svätý Anton – Źibritov – Krupina – Bzovík – Senohrad – Sebechleby – Prenčov – Badaň – Počúvadlo – Richňavský tajch – BŠ

 • Dĺžka trasy 99,8 km + + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 1780 m
 • trasa GPX
 • skrátená verzia bez Lešti 89 km 1480 m prevýšenia GPX trasa tu
Žarnovica – Hodruša – Kopanice – Richňavský tajch
 • pre účastníkov trasy prirodzene platí aj možnosť prísť a odísť na bicykli. Jednou z takých trás je určite cesta zo Žarnovice cez Hodrušské Kopanice. Návrat cez Pukanec a Vráble na Nitru tiež poteší.

Ak sa chcete hecnúť a spojiť viac cieľov môžete si skúsiť aj Sitno – Panský diel

Na bicykli okolo Počúvadla
Na bicykli okolo Počúvadla

MTB cyklotrasy

Salamandra tour

Dĺžka 25 km s prevýšením 620 m. Okruh okolo Hodrušských Hámrov a Banskej Štiavnice síce míňa Richňavský tajch, ale akceptujeme ho ako trasu. Tiež je vhodný ako doplnkový okruh na víkend. Trasa sa dá upraviť tak, že vynecháte spodnú stanicu salamandry a okruh napojíte na Richňavské jazero. Popis trasy GPX

Štiavnické bane – Richňavský tajch – Cez Salamander na Štiavnicu a späť

Trasa s dĺžkou 30 km s prevýšením 500 m sľubuje pekné výhľady a menej stúpaní. Popis GPX trasy tu.

MTB: Štiavnický maratón
 • Dĺžka trasy 27 km
 • Prevýšenie 730 m
 • trasa GPX

Trasa vedie okolo Štiavnice, Štiavnických baní a míňa niekoľko tajchov.

Veľký Hodrušský okruh – trasa 041
 • Dĺžka trasy 40 km + 6 km zachádzka na tajch
 • Prevýšenie cca 800 m
 • kompletný popis trasy
Okruh Richňavský tajch, Červená studňa, Salamander a späť

Vyštartujete na Richňavskom tajchu. Po zelenej trase sa napojíte v Plese na červenú trasu, smer červená skala. Trasu môžete zokruhovať paralelným zeleným okruhom trasa 5574 ktorá sa asi kilemeter pod Plesom spája s červenou trasou. Mapa trasy tu.

Štiavnické vrchy - Pohľad na kalváriu
Štiavnické vrchy – Pohľad na kalváriu

Kam v okolí Sitna

Sitno
Výhľady zo Sitna

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

V CHKO Štiavnické vrchy ste v civilizácii. Prebiehajú tu síce lesné práce a je tu i poľovný revír. Väčšina trás je vychádzková, technicky nenáročná, hoci kondične môže dať zabrať. To neplatí o MTB trasách. 🙂 Prispôsobte preto okruhy svojim možnostiam a neschádzajte z oficiálnych trás.

Pozor: Keďže vrchol Sitna je v 5. stupni ochrany, je vstup na vrchol na bicykli zakázaný.

Banská Štiavnica

Sitno turistické trasy cyklotrasy
foto: cover Emília Hamráková, Andrea Remeková, Lucia Vasilik, Lucia Mikolajová, Miro Dado

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110