Fatálna MTB ponuka na hrebeni Žiaru

Tentokrát som sa rozhodol preskúmať hrebeň Žiarskeho pohoria, ktoré sa tiahne ponad Prievidzu od Vyšehradského sedla až po Rematu. MTB cyklotrasa po hrebeni Žiaru.

Žiar

Oddeľuje Vyšehradským sedlom Hornú Nitru od Turca. Hraničí s Malou Fatrou, s Kremnickými vrchmi a na juhu s pohorím Vtáčnik. Vlakom sa cez ˇ6arnovicu vyveziem do Skleného. Na Sklenianskych lúkach vyrazím na hrebeň. Musím potvrdiť slová rušňovodičov, znalcov. Akonáhle prejdeš Rematský tunel, prídeš do iného sveta. Skúsil som to 4x a 4x sa to potvrdilo.

Sklené pri Handlovej
Sklené pri Handlovej

Sklené pri Handlovej

Sklené pri Handlovej má vlastný pulz. Počasím, náladou, rozložením… Človek to pochopí až na kríži na Sklenianskych lúkach. Križovatka turistických trás. Pomaly a kľudne. Aj ten túlavý pes, čo behá po dedine si to užíva viac ako moderný človek v meste.

Vlek ZSSK na Hornú štubňu
Vlek ZSSK na Hornú štubňu

MTB Vlek Prievidza Horná Štubňa

MTB výjazd Prievidza Remata nikdy nesklame. Aj vďaka vlaku ZSSK, ktorý vás dokáže vytiahnuť na Sklené pri Handlovej v dvojhodinovom takte niekoľkokrát denne. O výhodách tohto výletu sme sa už zmienili minule. Už dávno tvrdím, že na Slovensku máme najlepšie cyklovleky na Slovensku. Veď uvážte, za deň spravíte 4 jazdy s vývozom a zakaždým sa spustíte inou cyklotrasou. Viac tu.

Sklenianske lúky
Sklenianske lúky

MTB po hrebeni Žiaru

Vyrážam po chrbtici Slovenska- Štefánikovej magistrále na Horeňovo. MTB cyklotrasa po hrebeni Žiaru GPS trasa STRAVA

Všetkým obdivovateľom MTB výkonov sa dopredu ospravedlňujem. Sedím na e-bajku a dnes si to proste užívam. Tlsté gumy, ťažký bajk, čistý zážitok a objavovanie, žiaden kopec nie je prekážkou.

Ťažko obísť
Ťažko obísť

Nevšedná ponuka na hrebeni Žiaru

Hneď za prvým stúpaním zvoní telefón. Bola to blbosť zverejňovať ho. Zas mi niekto zavolá a spýta sa na ordinárne veci, ktoré si môže ľahko prečítať v propozíciách. Chcem byť priateľom. Chcem byť ľudský. Chápem, že ľudia dnes neveria ničomu.

Nedá mi. Zastavujem a dvíham…

 • Haló?
 • Haló, počujeme sa?
 • Haló?
 • Áno. Ja vás počujem a vy mňa?
 • Dobrý deň. Chcela by som dieťa.
 • Prosím?
 • Chcela by som dieťa. Viete, my sa s mužom už 9 rokov snažíme a nedarí sa.
 • Prosím? To je žart?
 • Nie, ja to dieťa naozaj chcem a dozvedela som sa, že Vy by ste mi mohli pomôcť.
 • Ste si istá že voláte správne?
 • Áno. Odporučili mi Vás.

::::: s úžasom chvíľu premýšľam ::::: To čo toto je? Po chvíli sa snažím s humorom zareagovať. Neviete kto sa baví? ….

 • No ak Vám nevadí, že sedím na bajku na Remate, mám 57 rokov a som trochu pri sebe a za zenitom, tak by som sa mohol pokúsiť…. 
  Chvíľu tichu.
 • Ja chcem adoptovať dieťa. Vy neadoptujete?
 • Nie. Rozhodne nie. Snažím sa reštartovať ľudí, dostať ich do prírody a k zážitkom. Toto ma zatiaľ nenapadlo….
 • Prepáčte.

Odľahlo mi. Omyl. Svet je krásny vo svojej farebnosti.

Mordor po Slovensky

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Mordor na Žiarskom hrebeni

Hneď za spadnutým stromom na Prostrednom vrchu objavujem realitu Slovenska. Mordor. prachy, po nás potopa. Ťažko popísať pocity pri prejazde mŕtveho hrebeňa.

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
SK symbolika na hrebeni Žiaru

To, čo sa podarilo lesákom na Žiarskom hrebeni je niečo neskutočné. Taký mordor na takej ploche nebol snáď ani v pánovi prsteňov. Neviem. Nie som odborník na lesné hospodárstvo, neviem či tu riadil kôrovec alebo kalamita. Takú spúšť som ale v živote nevidel.

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Po hrebeni Mordoru
MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Prežili dvaja

Ako to mohli takto? J.R.R. Tolkien sa mal inšpirovať. Možno by dal aj toho Oscara. Chápem, že Žiarske pohorie nepatrí medzi top destinácie Slovenska. Chápem tiež, čo to znamená ťažba a hospodársky les. Ale toto? Na podlahu? Do poslednej vetvičky?

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza

MTB cyklotrasa po hrebeni Žiaru

MTB medveď. Jalovské lazy. Pekná chajda. Pískam si, spievam, cinkám, hulákam, veď medveď.  Prechod cez Jalovské lazy si užívam.

Pohorie Žiar sa nachádza nad Prievidzou, medzi Hornonitrianskou kotlinou a Turcom. Na severe hraničí s Malou Fatrou, na juhu s Kremnickými vrchmi a Vtáčnikom. Najvyšším vrchom sú Chlieviská. Tiež treba vystúpať na Bralovu skalu nad Rematou.

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Žiarske lúky

Žiarske lazy

Po prejazde mesačnej krajiny prichádzam na Žiarske lazy. Spoznáte ich ľahko. Chata na hrebeni, to je sen. Nirvána. Tu stromy nerúbu. Prečo by aj rúbali, veď sú vo svojom. Mal by som pokračovať po červenej, ale pri horárni to púšťam na Malú Čausu.

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Padák na Malú Čausu

Brzdím, kolesá cvaknuté a bicykel sa šmýka ďalej. 36%. Toto už poznám. Je tam fakt skvelý padák. Milujem hydraulickú sedlovku. Bez nej by som už MTB nechcel. Zrazu oproti mne auto. Žiaden 4×4 Defender. Taká normálna dvojkolka. Cúva. „Boha. Snáď sa nerozbieha. To chce dať hore?“ Ja mám problém dať to dole.

Zastavujem pri ňom. Chlapík ma vzadu dieťa a pýta sa, či sa dostane autom hore. „Touto zvážnicou?“ Možno si verí. Odpovedám vyhýbavo: „Ja by som to rozhodne nešiel. Ale ak chcete dajte vedieť, pripravím si kameru. Toto chcem mať zaznamenané.“ Chlapík to nedal. Bol som asi presvedčivý.   

MTB Po hrebeni Žiaru remata Handlová Prievidza
Pohostinnosť nad Malou Čausou

Na Malú Čausu

Pološmykom schádzam o úroveň nižšie. Spúšťam sa na starú Remetskú cestu z Prievidze. Vidím ohnisko. Badám oheň. Som empatický, viem čo to znamená.

„Poďte si dať s nami pifko.“ volajú na mňa a ja neodmietam. Skvelí mladí z Malej Čausi. Sú patrioti. Riešime ako tlakovať pivo. Ako miznú lesy. Vyhýbam sa politike. Možno sa spoznajú.

Sloboda. Žiadne časy, tepovky, umiestnenie, žiadne prevýšenia, proste taký pekný výlet. Naplnenie života. 

Čo všetko sa môžes dozvedieť na hrebeni Žiaru :-) https://www.restartnisa.sk/fatalna-ponuka-pri-jazde-na-hrebeni-ziaru/
Na Malú Čausu

Pôvodným dôvodom bola UMMAGUMMA

Pink Floyd originál lis na vinyle. Ktorý mi ponúkol Stano z Prievidze. Len tak, že ak chcem… Život prekvapuje. Slovensko nie je až tak skazené.

A ja som chcel nájsť len racionálne zdôvodnenie, prečo sa trepem pre jednu platňu do Prievidze. Lebo Žiar? Lebo príroda? Lebo zážitky? Downhill? MTB? Žiť proste žiť. Žiť naplno. Krásy horskej cyklistiky ťažko popísať. Treba zažiť.

Po žltej sa spúšťam dole do Prievidze, pri stanici mám auto. Možno už aj vlka. Dávam turecký kebab. Chutí mi, mám ho rád.  A letím domov.

Teraz mi tí Floydi hrajú.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57