Fototest Huawei Nova9 vs Huawei MATE 40Pro. Je Nova9 fakt tak dobrá?

Prednedávnom sme dostali na testovanie nový smartfón od Huawei s označením Nova 9.

Smartfón ako hlavný fotoaparát na výjazdoch

Nie je tajomstvom, že už niekoľko rokov používam na fotenie všetkých príbehov pri športovaní a expedíciách namiesto zrkadloviek a mydiel fotoaparát v smartfóne Huawei MATE.

Najskôr verziu 20, 30 a teraz 40 Pro. Dôvod je prostý.

 • Väčšina fotiek ide na online a kvalita fotiek sa posunula tak, že mi bohate stačí aj na menší print.
 • Telefón mať musím a nemám pri bicyklovaní, behaní a turistike priestor na ďalšie zariadenie.

Nova 9

Pred prá týždňami prišla do ponuky novinka Huawei Nova9 v strednej cenovej kategórii. Oficiálna prezentácia telefónu sľubovala celkom zázračné funkcie za veľmi rozumnú cenu. Pozri prieskum. Rozhodol som sa preto podrobiť tento smartfón porovnávaciemu foto testu.

Dopredu upozorňujem, že cieľom je porovnať kvalitu a možnosť fotoaparátu. Nebudem sa preto zaoberať displejom (ktorý je svetový), procesorom ani herným výkonom či užívateľským zážitkom. Chcem si len urobiť jasno, či fotoaparát v smartfóne do 500 Eur dokáže reálne konkurovať vlajkovým lodiam s temer trojnásobnou cenou.

Na porovnanie som si zobral najnovší Huawei MATE 40 Pro v cenovej hladine 1300 eur. Ako obstojí s novým prírastkom Nova 9, ktorý je na pulte za 499 Eur?

Najprv základné parametre

MATE 40PRO

ZADNÁ KAMERA LEICA

Ultra Vision fotoaparát 50 MP (širokouhlý, clona f/1.9)
Fotoaparát 20 MP Cine (ultraširokouhlý, clona f/1.8)
Teleobjektív 12 MP (clona f/3.4, OIS), podpora AF


Režim automatického zaostrovania
fázové zaostrenie,
kontrastné zaostrenie


Režim zoom
Digitálne zväčšenie, Optické zväčšenie, Hybridné zväčšenie


Rozlíšenie obrazu
Podpora až 8 192 x 6 144 pixelov

Rozlíšenie videa
Podpora až 3 840 x 2 160 pixelov, podpora ultra spomaleného videa s rozlíšením 720p @ 3 840 fps.
**720p @ 3 840 fps je implementované na základe technológie algoritmu interpolácie rámcov AI.

Zadné svetlo
LED blesk

Režim snímania zadného fotoaparátu
Story Creator, Tracking Shot, Steady Shot, Audio Zoom, High-res, Time-Lapse, Ultra širokouhlý objektív, Aperture, Duálne Video, Noc, Makro, Steady Shot, Portrét, Pro, Slow-Mo, Panorama, Monochrome , Maľovanie svetlom, HDR, Filter, Nálepky, Dokumenty, Master AI, Pohyblivý obraz, 4D prediktívne zaostrenie, Ultra momentka, Zachytenie úsmevov, Ovládanie zvuku, Časovač, Sériové snímanie

PREDNÁ KAMERA LEICA

13 MP selfie kamera s Ultra Vision (širokouhlý, f/2.4)
3D kamera na snímanie hĺbky

Rozlíšenie obrázkov až 4 160 x 3 120 pixelov

Rozlíšenie videa
Podpora až 3 840 x 2 160 pixelov, podpora spomaleného videa 1080p @ 240 fps.

Režim snímania predného fotoaparátu
Spomalené selfie, inteligentné zorné pole, portrét, panoráma, objektív AR, časozberný pohyb, pohyblivý obraz, filter, samolepky, zachytenie úsmevov, zrkadlový odraz, ovládanie zvuku, časovač

NOVA 9

ZADNÁ KAMERA

50 MP kamera s ultra videním (clona f/1.9)
8 MP ultra širokouhlý fotoaparát (clona f/2.2)
2 MP hlboká kamera (clona f/2.4)
2 MP makro kamera (clona f/2.4
)

Fázové zaostrovanie,
kontrastné zaostrovanie,
Stabilizácia obrazu AIS

Režim priblíženia
Digitálny zoom

Rozlíšenie obrazu
Podpora až 8192 x 6144 pixelov

Rozlíšenie videa
Podpora až 3840 x 2160 pixelov, podpora ultra spomaleného videa 720 p@960 fps.
*720 p@960 snímok za sekundu je implementované na základe technológie algoritmu interpolácie rámcov AI.

Režim snímania zadného fotoaparátu
Vlog, Tvorca príbehov, AI-kamera, Ultra širokouhlý objektív, Noc, Portrét, Vysoké rozlíšenie, Foto, Pro, Video, Duálne zobrazenie videa, Super makro, Panoráma, Časozberné snímanie, Slow-Mo, Clona, ​​Samolepky, Dokumenty, pohyblivý obrázok, filter, časovač, zachytenie úsmevov, ovládanie zvuku, ultra momentka, sériové snímanie 

PREDNÁ KAMERA

32 MP predná kamera (clona f/2.0)

Rozlíšenie obrázkov až 6528 x 4896 pixelov

Rozlíšenie videa
Podpora až 3840 x 2160 pixelov, podpora ultra spomaleného videa 720 p@240 snímok za sekundu.

Vlog*, Slow-shutter*, Story Creator*, Noc, Portrét, Video, Slow-Mo, Časozberný záber, Panoráma, Filter, Samolepky, Zachytenie úsmevu, Ovládanie zvuku, Časovač

Poďme niečo pofotiť

Prvý snímok vždy NOVA 9 druhý MATE 40Pro.

Pozn. Fotografie sú neupravené iba zmenšené a optimalizované na rozlíšenie 1200 px. Ak chcete vidieť kvalitu nejakej fotky v plnom rozlíšení, napíšte do komentu. Rád pošlem. Ak si chcete zväčšiť fotografiu, otvorte si ju v novom okne. (ľavý klik myšou Open image in new tab)

Urban standard

Záber hlavným objektívom. Hranová ostrosť, prostisvetlo, odrazy, kresba detailov. Fotografie sú obe veľmi slušné, avšak na Nova 9 vidno slabšie prekreslenie rastru veže, prekreslenie celkových detailov, hrán a moaré na kontrastných hranách. Tiež slabšiu schopnosť vyváženia bielej na Nova snímke. (fasáda) Napriek tomu sú obe snímky (tažká kontrastná expozícia) pre bežné použitie viac ako solídne.

Makro

Prekreslenie, ostrosť, farebná hĺbka, bokeh. Aby som vás trochu navnadil pozrime si porovnávaciu makro snímu ruže. Naozaj máte problém zistiť, ktorý obraz je fotený 3x tak drahým smartfónom. Upozorňujem na prekreslenie detailov, rozostrenie pozadia a bokeh na oboch snímkoch, ale najmä na prekvapivú bohatosť poltónov, ktorú Nova 9 poskytuje.

ZOOM 4x

Ajaj toto sa celkom nepodarilo. Už keď som v úvode čítal digitálne priblíženie, neveril som, že to Nova dá. Digitálny zoom nikdy nemôže konkurovať tomu optickému a hybridnému, navyše s Leica čirosťou čočiek. Práve to zohráva svoju úlohu aj značka. Mate40Pro proste stavila na overenú kvalitu a tradíciu Leica.

Zlé svetelné podmienky

Farebné podanie, ostrosť, digitálny postprocesing (režim noc). Fotenie Práteru za pozdného súmraku / temer tma. Oba fotoaparáty svetlo pridávajú a povedzme si tak instagramovo, aj ho riadne prifarbujú a primaľúvajú. Ale ten výsledok je učarujúci. MATE40Pro je málinko konkrétnejší, ale temer nevidno rozdiely. Zjavne oba fotoaparáty využívajú rovnaké AI postupy.

Bokeh a rozostrenie

Kontrastné snímky prírody s rozostrením dopadli nad očakávanie dobre. Bokeh v oboch prípadoch pôsobí trochu umelo digitálne. Nie je to zrkadlovka s 8 lamelami ale ten výsledok je veľmi uspokojujúci. V podstate však nie je rozdiel nedzi oboma foťákmi a obe fotky sú výborné.

Širokouhlý záber prírody

Nemám výhrad. Na bežné turistické fotenie oba fotoaparáty pracujú veľmi vyrovnane. Nova 9 má síce nižšie rozlíšenie, ale prekreslenie stromu, farebnosť, kresba i podanie pozadia je slušné. V detailnom zväčšení (autor má k dispozícii) je vidno na Nova9 trochu výraznejšie rozbitie kresby pozadia. Ale úprimne väčšina fotiek skončí na Instagrame alebo FB. V takejto kvalite si fotky pozerá iba málokto.

ZOOM

Digitálny zoom zjavne nestačí. Je najslabšou stránkou Novy 9. Tu sa jasne prejavuje cenový rozdiel medzi oboma fotoaparátmi. Pre mňa až prekvapujúci. Použili sme pre Nova9 4x priblíženie, pre MATE4OPro dokonca 7x. Ak chcete zoomovať a priblížiť si zvieratá alebo ľudí v diaľke, šport a niečo v pohybe, Nova9 nie je pre vás ideálna voľba.

Galéria ďalších snímkov Nova9

Pred záverečným zhodnotením ešte malá galéria fotografií tohto „nevšedného fotoaparátu za rozumné peniaze“ 🙂

Všimnite si jemné poltóny a hru farieb na OMV budove. Ten gamut je fakt slušný. Odfotil som aj našu cicu. Detaily fúzov a drapérie ukazujú kreatívne portrétne možnosti. Nebojte sa pracovať ani s protisvetlom. Žiadna aberácia. Pefektná ostrosť. Snímka speváčky zas napovie, ako si foťák poradil so slabým osvetlením. Zaujalo ma najmä prekreslenie poltónov v svetlom kľúči. Kytica, drapéria šiat. Žiadne prepaly. Na chalupe som vyskúšal aj živý oheň. Je fakt veľmi reálny. Snímka sošky v Práteri ukazuje, ako si objektív poradí s popredím a pozadím. Fu. Veľmi slušné. Pridávam ešte dve street fotky. Zaujala ma farebná vyváženosť a kresba.

Záverečné zhodnotenie

Foto

Nova 9 fotí naozaj skvelo, pokiaľ nepoužívate zoom. Práve digitálny zoom je jeho najslabšou vlastnosťou. Ale tu výčet záporov končí. Porovnávame totiž neporovnateľné. Cenovo je Nova 9 temer 3x lacnejšia ako Huawei MATE 40 Pro. A to je vážny argument.

 1. Predný selfie objektív robí nenormálne selfíčka. Spolu s digitálnym AI postprocesingom, ktorý smartfón ponúka dosiahnete excelentné zábery v cenovej triede o level nižšie.
 2. Hlavný objektív je porovnateľný s vlajkovými loďami Huawei. Farebný gamut a prekreslenie detailov sú výborné. Skvelé fotky za rozumné prachy.
 3. Širokáč má síce menšie rozlíšenie, ale kreslí slušne. Ten rozdiel drvivá väčšina užívateľov v online priestore ani nerozozná. Navyše AI postprocesing výrazne fotke pripomáha.
 4. Režim portrét skvelo oddelí popredie s detailami od pozadia. Práve na to slúži dodatková 2 mpx hĺbková kamera.
 5. Integrovaný AI postprocesing vylepšuje a mierne prikášľuje fotografie. Je to vidno najmä na farebnosti a nočných záberoch.
 6. Nočné zábery patria k mimoriadnym prednostniam Nova 9. Algoritmus zosvetľovania spolu s vysokým ISO ponúknu neskutočne prekreslené fotky v tmavom kľúči.
 7. Fotoaparát má navyše veľmi solídnu obrazovú stabilizáciu. V zlých svetelných podmienkach urobíte z ruky snímky, o akých sa vám predtým ani nesnilo.

Hlavnou slabinou Nova 9 je zoom. Ak potrebujete približovať, choďte radšej do profi zariadení. To isté platí, ak chcete naozaj nekompromisnú kresbu a print. Zariadenia, ktoré zvládajú tieto nároky však stoja násobne viac peňazí.

Funkcie, ktoré sú v smartfóne integrované však tento handicap ľahko vyrovnajú. Nehovoriac o videu.

Video

Nova 9 je prvý fotoaparát Huawei ktorý umožnuje vlogerom duálne snímanie:

 • predná a zadná kamera naraz
 • zoom a priblíženie naraz

Možno sa pýtate na čo to. Ale vlogeri rozhodne vedia. Posúva to totiž kreatívne a technické možnosti na novú úroveň.

O zaujímavé snímky sa tiež postará spomalenie.

O správny moment záberu sekvenčná fotka. Ai pomôže zachytiť správny moment pohybu.

Pre mňa je významnou funkciou a pomôckou tiež časozberné video.

Tak babo raď

Ak fotím bežnú turistiku, hory, krajinky, scenérie, Nova9 je skvelá kúpa. Makro tiež. Ak som influencer a potrebujem skvelé zábery na instagram alebo video na youtube bez veľkých úprav, skvelá voľba. V noci budem výsledkami snímkov okúzlený.

Naviac pripočítam dokonalý svižný 6,57 palcový OLED displej s miliardou farieb v taktovacej frekvencii 120Hz a rozlíšení 2 340 x 1 080 pixelov, ktorý je podľa mňa hlavnou zbraňou tohto smartfónu a vynikajúce povrchové spracovanie smartfónu s váhu iba 175 g a hrúbku iba 7,7 mm, je čas sa zamyslieť nad výmenou starého smartfónu. Áno. Ten displej je v tejto cenovej kategórii nekonečný. Treba tiež pripomenúť absenciu Google služieb. Ale priznám sa, mne veľmi nechýbajú. Využívam najmä foťák. Už som si zvykol. AppGallery ponúka riešenie termer na všetky moje potreby vrátane petal máp, mapy.cz a Locus.

Ak však chcem fotky s veľkým priblížením, alebo nekompromisnú kvalitu záberu, siahol by som po Pro modeloch Huawei MATE 40 Pro alebo Huawei P40 Pro. Preto aj naďalej ostávam v tejto triede. Cena je však neporovnateľná.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 318