Jesenné cyklozamyslenia v Ripňanskom sene

Celú jeseň monotónne jazdiť krtovský okruh? „Nie. Nebudem“, povedal som si odbočiac na Zbehy. V Ripňanoch je tiež krásny hnoj i sená, ktoré vám treba predstaviť. Aj sa mi nechcelo veľmi krútiť, keď zrazu ma predbehol…

Jazdíme pre radosť, ak neplatí plán B

Ako vždy platil. Jazdím pre radosť a nenaháňam sa. Do tej chvíle, pokiaľ ma niekto nepredbehne. To neznesiem. V hlave sa čosi prepne, červené súkno a ja valím ako malý chlapec. Pridám, zavesím sa za neho a ťahám. V závetrí. Kedysi som ich aj predbiehal. To bolo ešte predtým, ako sa okolo môjho pupku nazberala tá nová pneumatika. A verte, že sa s ňou jazdí ťažko.

O kvalitných penumatikách

Pneumatiku dnes získate ľahko. Stačí, ak neobozretný papkáč na čas vypustí tréning a hlava na chvíľu povolí. Sedíte, pohodíte a stále niečo zobete. Pneumatika rastie nebadane ale s istotou. Preto rád denne bicyklujem a behám. Poznáte tam pocit, že točíte a stále máte málo? Kýžený stav, kedy vám endorfíny dodávajú ešte slastnejší pocit ako štrúdľa s kávou a vy pritom namiesto tlačenia, kalórie naopak vydávate. Športovci majú vyhrané ak môžu ochutnať endorfínový bonbón.

Cestný bicykel má aj v psychohygiene neobyčajné čaro. Dáte tempo, ťaháte nadoraz, okolie vnímate skôr podprahovo a vaše napätie a stres sa pomaly uvoľňujú. Myslenie sa spomaľuje a vy si čistíte hlavu. Blbosti odpadnú. Ostane to podstatné. Šťastie a pozitívne naladenie.

Psychohygiena

Kedysi som jazdil aby som schudol. Potom som jazdil aby som si dokázal. Potom som jazdil a behal lebo mi to robilo dobre. Dnes mám pocit, že vybieham na bajk kvôli psychohygiene. Doba Covidu je voči nám neprajná. Obmedzenia pohybu, neistota o budúcnosti, obavy a negatívne správy. Máme to všetci. Možno je iba problém si to verejne priznať. Nechcem sedieť za správami od rána do večera a hltať len obavy. To dôležité sa dozviem aj bez nich. Neuzatváram sa do negatívnych sociálnych bublín. Stránim sa konšpirátov, agresie i hejterov,… a vlastne každého kto sa ma snaží negatívne manipulovať.

Práve som kolegyni povedal, že sa cítim pozitívny,… Až sa zľakla.

Zábavné, ako za pár týždňov slovo pozitívny zmenilo svoj význam. Táto doba bude preverovať zodpovednosť i charaktery ľudí. Nech už má človek politické presvedčenie akékoľvek, covid je realita, je nebezpečná a je tu. Sme na jednej lodi.

Aktívny šport na čerstvom vzduchu mi zlepší kondíciu. Fyzickú i psychickú. Obmedzí čas na sledovanie blbostí. Slnko a vietor vo vlasoch mi dodajú vitamín D. To zvýši moju imunitu. Pivné kvasinky tiež občas zlepšia náladu a uvoľnia. Vždy predtým, než vyrazím mi ten druhý prúserár hovorí: „Vykašli sa dnes nato.“ ale potom sa obujem, vysadnem na bajk a za pár minút som šťastný a príjemne naladený. Navyše vždy nájdem niečo nové. ako napríklad tento hnoj. Športovať denne sa proste oplatí.

A mimochodom ten čarokrásny senník s hnojiskom sa nachádza medzi Veľkými a Malými Ripňanmi. 🙂

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
petere prihody
petere prihody

Petere mládenca cestovateľské a športové príhodi a skúsenosti. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 21