hypertenzia vysoký tlak

Hypertenzia – vysoký tlak

Ak máte dlhodobo vyšší tlak ako 140/90, patríte medzi ľudí, ktorí trpia hypertenziou. Vysokým krvným tlakom. Sám ním trpím a robím všetko preto, aby som nespadol do siete farmakologického biznisu. Vysoký tlak patrí medzi najčastejšie srdcovocievne choroby. Problém je, že vysoký tlak nebolí a mnoho ľudí naň príde až neskoro. Pritom hypertenzia postihuje temer štvrtinu obyvateľstva. Pýtate sa, prečo čítať o vysokom tlaku na tomto blogu? Možno práve preto, že väčšina príčin i prevencia priamo súvisí s tým o čo sa v reštartnisa snažíme.

Príčiny vysokého tlaku

Vysoký tlak s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenáte až neskôr, v post produktívnom období. 50+ neznamená, že je to choroba seniorov, ale ak ste v práci dlhodobo vystavovaní stresu a zlej životospráve, navyše len pred telkou gaučujete, je načase zmerať si tlak a niečo s tým robiť. Medzi najrizikovejšie faktory vzniku arteriálnej hypertenzie patria :

 • nadváha
 • prejedanie sa
 • zvýšený príjem soli v potravinách
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • nedostatok pohybu 
 • cigarety a fajčenie
 • stres

Rád to skrátim, väčšina sa aj mňa osobne týka a temer všetko riešime v reštartnisa. 🙂 Nie. Nie sme lekári, ani neprichádzame so zázračnými riešeniami. Skôr s prevenciou, zdravou životosprávou, relaxom a pohybovou aktivitou. Celý projekt reštartnisa začal pred 7 rokmi vysokým tlakom a veľkou nadváhou. Viac o autorovi projektu 🙂

Nadváha a životospráva

Ak trpíte vysokým tlakom nečakajte a máte nadváhu. Zhoďte prebytočné kilá. Schudnite. Upravte stravný režim hneď. Na našom blogu nájdete desiatky článkov na tému zdravá strava, životospráva a nadváha.

Ako si zmerať, či máte nadváhu zistíte tu >>>

Stres a závislosti

 • Fajčíte? Ihneď prestaňte.
 • Pijete nadmieru alkohol? Obmedzte to na max. 1,2 poháriky suchého bieleho vína denne. Pre zdravie a upokojenie.
 • Prepínate sa v práci? Ste nenahraditeľní? Takých je v ambulanciách stále viac a viac. Eliminujte stres a konfrontáciu na minimum. Verte, kariéra za to nestojí. A peniaze si do hrobu nezoberiete.
 • Ak stretnete blbca, radšej sa mu vyhnite. Nehádajte sa s ním.
 • Ak nemáte na seba čas, spravte si ho. Čas je to najvzácnejšie, čo máte.
 • Prestaňte pozerať správy. To najdôležitejšie sa dozviete aj bez nich, a nebudete negatívne naladení. Radšej choďte do prírody. Nečítajte politické a konšpiračné diskusie. Obmedzte virtuálny svet a sociálne siete. Radšej si prečítajte dobrú knihu, stretnite sa s kamarátom alebo vypadnite von. Na čerstvý vzduch, do prírody, do lesa….

Aktívny pohyb

Veľký význam má pravidelné cvičenie: rýchla chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, aerobic. Menej vhodné sú silové športy a posilňovanie. Aktívny pohyb posilní a spružní cievy. Je vhodný na odbúravanie a prevenciu pred stresom a napomáha k psychickému uvoľneniu. Chápeme, že mnoho ľudí má problém v neskoršom veku s pohybom vôbec začať. Nevedia s kým, nevedia ako, nevedia sa prinútiť.

Skúste to s nami. Rozhýbeme vás 🙂

Katarína Tereza Lamošová


Kardionápravník 2021

Kto sa hýbe, ten žije. Eliminácia nadváhy, zrovnanie tlaku, spružnenie ciev. Beh, chôdza, turistika, cyklistika, motivácia. Ľudia, ktorí vás podržia. Rozhýbeme vás a naplníme endorfímni a dobrou náladou. Zhodíte prebytočné kilá a dostanete medailu. Stojí to za to. Nečakajte. Zapojte sa. Najstarší z nás má 75 rokov. 🙂

Tatiana Skovajsová

7 kopcov 3 jazerá 2021

Už 6. ročník turistickej výzvy štartuje. Skvelá partia ľudí a zážitky na celý život. Každý rok 10 krásnych cieľov na Slovensku. Turistika, prechádzky a hory. Naplníme vás dobrým pocitom. Zapojte sa.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Jeden komentár na “Hypertenzia – vysoký tlak

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.