hypertenzia vysoký tlak

Hypertenzia – vysoký tlak

by

Ak máte dlhodobo vyšší tlak ako 140/90, patríte medzi ľudí, ktorí trpia hypertenziou. Vysokým krvným tlakom. Sám ním trpím a robím všetko preto, aby som nespadol do siete farmakologického biznisu. Vysoký tlak patrí medzi najčastejšie srdcovocievne choroby. Problém je, že vysoký tlak nebolí a mnoho ľudí naň príde až neskoro. Pritom hypertenzia postihuje temer štvrtinu obyvateľstva. Pýtate sa, prečo čítať o vysokom tlaku na tomto blogu? Možno práve preto, že väčšina príčin i prevencia priamo súvisí s tým o čo sa v reštartnisa snažíme. Ale poďme porade.

Príčiny vysokého tlaku

Vysoký tlak s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenáte až neskôr, v post produktívnom období. 50+ neznamená, že je to choroba seniorov, ale ak ste v práci dlhodobo vystavovaní stresu a zlej životospráve, navyše len pred telkou gaučujete, je načase zmerať si tlak a niečo s tým robiť. Medzi najrizikovejšie faktory vzniku arteriálnej hypertenzie patria :

 • nadváha
 • prejedanie sa
 • zvýšený príjem soli v potravinách
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • nedostatok pohybu 
 • cigarety a fajčenie
 • stres

Rád to skrátim, väčšina sa aj mňa osobne týka a temer všetko riešime v reštartnisa. 🙂 Nie. Nie sme lekári, ani neprichádzame so zázračnými riešeniami. Skôr s prevenciou, zdravou životosprávou, relaxom a pohybovou aktivitou. Celý projekt reštartnisa začal pred 5 rokmi vysokým tlakom a veľkou nadváhou. Viac o autorovi projektu 🙂

Nadváha a životospráva

Ak trpíte vysokým tlakom nečakajte a máte nadváhu. Zhoďte prebytočné kilá. Schudnite. Upravte stravný režim hneď. Na našom blogu nájdete desiatky článkov na tému zdravá strava, životospráva a nadváha.

Ako si zmerať, či máte nadváhu zistíte tu >>>

Stres a závislosti

 • Fajčíte? Ihneď prestaňte.
 • Pijete nadmieru alkohol? Obmedzte to na max. 1,2 poháriky suchého bieleho vína denne. Pre zdravie a upokojenie.
 • Prepínate sa v práci? Ste nenahraditeľní? Takých je v ambulanciách stále viac a viac. Eliminujte stres a konfrontáciu na minimum. Verte, kariéra za to nestojí. A peniaze si do hrobu nezoberiete.
 • Ak stretnete blbca, radšej sa mu vyhnite. Nehádajte sa s ním.
 • Ak nemáte na seba čas, spravte si ho. Čas je to najvzácnejšie, čo máte.
 • Prestaňte pozerať správy. To najdôležitejšie sa dozviete aj bez nich, ale nebudete stále hejtovaní negatívnymi informáciami a politikou. Nečítajte politické a konšpiračné diskusie. Obmedzte virtuálny svet a sociálne siete. Radšej si prečítajte dobrú knihu, stretnite sa s kamarátom alebo vypadnite von. Na čerstvý vzduch, do prírody, do lesa….

Aktívny pohyb

Veľmi veľký význam má pravidelné cvičenie: rýchla chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, aerobic. Celkom nevhodné sú silové športy a posilňovanie. Aktívny pohyb posilní a spružní cievy. Je vhodný na odbúravanie a prevenciu pred stresom a napomáha k psychickému uvoľneniu. Chápeme, že mnoho ľudí má problém v neskoršom veku s pohybom vôbec začať. Nevedia s kým, nevedia ako, nevedia sa prinútiť.

A práve v tejto oblasti vám vieme pomôcť najviac.

Kardionápravník

je naša výzva pre ľudí, ktorí sa potrebujú rozhýbať. Práve takých, ako ste vy.  Nabehaj, nachoď, naplávaj, nabicykluj. Žiadne preteky, žiadne ničenie kĺbov, žiadna extrémna záťaž, žiadne dokazovanie si. V skupine sa navzájom motivujeme k aktívnemu a neustálemu pohybu. Je tu mnoho ľudí, ktorí riešia vlastné zdravie a sú fakt aktívni. Ak máte vysoký tlak a potrebujete sa rozhýbať, tak toto je pre vás. Zapojiť sa môžte hneď. Nečakajte na zajtra, na ďalší cyklus. Tých pár eur za to nestojí. Vstúpte do aktívnej komunity ľudí, ktorí majú cieľ, motiváciu a podporia vás. Určite vás rozhýbeme a určite to pocítite na svojom zdraví. Výzvy sa zúčastňujú stovky ľudí. Máme merateľné výsledky. Motivujeme. Nepotrebujete nič viac, iba sa zapojiť.

Viac o výzve Kardionápravník

7 kopcov 3 jazerá

Príroda, relax, turistika, pohyb. Je to zážitková turistická výzva s podtitulom: Spoznaj najkrajšie kúty Slovenska. Každý rok vyhlasujeme desať cieľov a je na vás, či ich zvládnete sami, v partii alebo s rodinou. Ako turisti, na bicykli, alebo len výletným tempom. Náročnosť trasy i termín si volíte sami. Určite to zvládnete a verte, otvorí vám to nové rozmery. Navyše ste v aktívnej skupine vyše tisícky podobne naladených ľudí. Môžete s nimi komunikovať, zdieľať spoločné zážitky a vyrážať do prírody. Každoročne sa počet účastníkov zdvojnásobuje. Ak sa do výzvy zapojíte, pocítite to na svojej psychike i zdraví. Navyše seniori a ZŤP majú štartovné úplne bezplatné.

Viac o výzve 7 kopcov 3 jazerá

Dúfam, že sme vás aspoň trochu motivovali pripojiť sa k nám. Skúste to neobanujete.

One Response to "Hypertenzia – vysoký tlak"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *