Hypertenzia – vysoký tlak

Ak máte dlhodobo vyšší tlak ako 140/90, patríte medzi ľudí, ktorí trpia hypertenziou, vysokým krvným tlakom. Sám ním trpím a robím všetko preto, aby som neskončil denne na tabletkách. Vysoký tlak patrí medzi najčastejšie srdcovocievne choroby. Problém je, že vysoký tlak nebolí a mnoho ľudí naň príde až neskoro. Pritom Hypertenzia – vysoký tlak postihuje temer štvrtinu obyvateľstva. Pýtate sa, prečo čítať o vysokom tlaku na tomto blogu? Možno práve preto, že väčšina príčin i prevencia priamo súvisí s tým o čo sa v reštartnisa snažíme.

Hypertenzia je stav, pri ktorom majú krvné cievy trvalo zvýšený tlak. Krv sa prenáša zo srdca do všetkých častí tela v cievach. Zakaždým, keď srdce bije, pumpuje krv do ciev. Krvný tlak sa vytvára silou krvi, ktorá tlačí na steny krvných ciev (tepny), keď je pumpovaná srdcom. Čím vyšší je tlak, tým ťažšie musí srdce pumpovať.

Symptómy 

Mnoho ľudí s hypertenziou si nevšimne príznaky a možno ani netuší, že existuje problém. Symptómy môžu zahŕňať ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný srdcový rytmus, zmeny videnia a hučanie v ušiach. Závažnejšie formy môžu vykazovať únavu, nevoľnosť, vracanie, zmätenosť, úzkosť, bolesť na hrudníku a svalové chvenie. 

Príčiny vysokého tlaku

Bežné hodnoty krvného tlaku sú 120/80. Vysoký tlak s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenáte až neskôr, v post produktívnom období. 50+ neznamená, že je to choroba seniorov, ale ak ste v práci dlhodobo vystavovaní stresu a zlej životospráve, navyše len pred telkou gaučujete, je načase zmerať si tlak a niečo s tým robiť. Medzi najrizikovejšie faktory vzniku arteriálnej hypertenzie patria :

 • nadváha
 • prejedanie sa
 • zvýšený príjem soli v potravinách
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • nedostatok pohybu 
 • cigarety a fajčenie
 • stres

Prevencia

Zníženie ovplyvniteľných rizikových faktorov je najlepší spôsob prevencie hypertenzie a pridružených ochorení srdca, mozgu, obličiek a iných orgánov. Medzi tieto faktory patrí vyššie spomenutá nezdravá strava (nadmerná konzumácia soli, strava s vysokým obsahom nasýtených tukov a transmastných kyselín, nízky príjem ovocia a zeleniny), fyzická nečinnosť, konzumácia tabaku a alkoholu, nadváha alebo obezita.  

Existujú aj neovplyvniteľné rizikové faktory, medzi ktoré patrí rodinná anamnéza hypertenzie, vek nad 65 rokov a súbežné ochorenia, ako je cukrovka alebo ochorenie obličiek. Vyhýbanie sa rizikovým faktorom je dvojnásobne dôležité pre tých, ktorí majú nemodifikovateľné alebo dedičné rizikové faktory.  

Hypertenzia sa dá zvládnuť

 • znižovaním a zvládaním psychického stresu,
 • pravidelnou kontrolou krvného tlaku a konzultáciami s lekárom, farmakologickou liečbou
 • Zastavením fajčenia a škodlivého (nadmerného) užívania alkoholu, ako aj
 • zlepšením stravovania
 • schudnutím a
 • pravidelným cvičením a vytrvalostným kardio pohybom s nižšou záťažou. Viac tu.

Sami sme si tým prešli. Mnohé zmenil pravidelný pohyb a zdravá životospráva.

Viacerí z nás trpeli kolísavým resp. vysokým tlakom. Zmenil to pravidelný pohyb a lepšia životospráva. Dnes tsanstretávame v skupine Kardionápravník. 🙂

Kardionápravník

Nie sme lekári. Sme nezisková organizácia. Ani netvrdíme, že hypertenzia – vysoký tlak sa dá liečiť iba športom. Nič nepredávame, ani neprichádzame so zázračnými riešeniami.

Skôr s prevenciou, zdravou životosprávou, relaxom a pohybovou aktivitou. Pravidelný, aktívny, vytrvalostný, kondične nezaťažujúci pohyb (beh, nordic walking, turistika, bicyklovanie) pomáha totiž nielen zhodiť prebytočné kilá, zlepšiť psychiku ale zásadne zlepšiť kardio kondíciu ciev a srdca.

Rozhýbeme vás

Celý projekt kardionápravníka začal pred 8 rokmi vysokým tlakom a veľkou nadváhou. Odvtedy sa nám mnohým životy zmenili. Ak to chcete skúsiť, zapojte sa. Ak si nie ste istí, navštívte najprv našu FB skupinu. Možno vás nakopne. Viac o autorovi projektu 🙂

Nadváha a životospráva

Ak trpíte vysokým tlakom a máte nadváhu, zhoďte prebytočné kilá. Schudnite. Upravte stravný režim. Na našom blogu nájdete desiatky článkov na tému zdravá strava, životospráva a nadváha.

Najprv však zistite ako na tom ste. Zoberte si váhu, meter, tužku a papier a pomerajte sa. BMI, WHR, bazálny metabolizmus,… všetky merania na jednom mieste tu. Žiadne registrácie nepotrebujete, výsledky sa zjavia ihneď. Pomeraj sa.

Stres a závislosti

 • Fajčíte? Ihneď prestaňte.
 • Pijete nadmieru alkohol? Obmedzte to na max. 1,2 poháriky suchého bieleho vína denne. Pre zdravie a upokojenie.
 • Prepínate sa v práci? Ste nenahraditeľní? Takých je v ambulanciách stále viac a viac. Eliminujte stres a konfrontáciu na minimum. Verte, kariéra za to nestojí. A peniaze si do hrobu nezoberiete.
 • Ak stretnete blbca, radšej sa mu vyhnite. Nehádajte sa s ním.
 • Ak nemáte na seba čas, spravte si ho. Čas je to najvzácnejšie, čo máte.
 • Prestaňte pozerať správy. To najdôležitejšie sa dozviete aj bez nich, a nebudete negatívne naladení. Radšej choďte do prírody. Nečítajte politické a konšpiračné diskusie. Obmedzte virtuálny svet a sociálne siete. Radšej si prečítajte dobrú knihu, stretnite sa s kamarátom alebo vypadnite von. Na čerstvý vzduch, do prírody, do lesa….

Hypertenzia – vysoký tlak

Veľký význam má pravidelný pohyb: rýchla chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, aerobic. Menej vhodné sú silové športy a posilňovanie. Aktívny pohyb posilní a spružní cievy. Je vhodný na odbúravanie a prevenciu pred stresom a napomáha k psychickému uvoľneniu. Chápeme, že mnoho ľudí má problém v neskoršom veku s pohybom vôbec začať. Nevedia s kým, nevedia ako, nevedia sa prinútiť.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 78