hypertenzia vysoký tlak

Hypertenzia – vysoký tlak

Ak máte dlhodobo vyšší tlak ako 140/90, patríte medzi ľudí, ktorí trpia hypertenziou. Vysokým krvným tlakom. Sám ním trpím a robím všetko preto, aby som nespadol do siete farmakologického biznisu. Vysoký tlak patrí medzi najčastejšie srdcovocievne choroby. Problém je, že vysoký tlak nebolí a mnoho ľudí naň príde až neskoro. Pritom hypertenzia postihuje temer štvrtinu obyvateľstva. Pýtate sa, prečo čítať o vysokom tlaku na tomto blogu? Možno práve preto, že väčšina príčin i prevencia priamo súvisí s tým o čo sa v reštartnisa snažíme. Ale poďme porade.

Príčiny vysokého tlaku

Vysoký tlak s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenáte až neskôr, v post produktívnom období. 50+ neznamená, že je to choroba seniorov, ale ak ste v práci dlhodobo vystavovaní stresu a zlej životospráve, navyše len pred telkou gaučujete, je načase zmerať si tlak a niečo s tým robiť. Medzi najrizikovejšie faktory vzniku arteriálnej hypertenzie patria :

 • nadváha
 • prejedanie sa
 • zvýšený príjem soli v potravinách
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • nedostatok pohybu 
 • cigarety a fajčenie
 • stres

Rád to skrátim, väčšina sa aj mňa osobne týka a temer všetko riešime v reštartnisa. 🙂 Nie. Nie sme lekári, ani neprichádzame so zázračnými riešeniami. Skôr s prevenciou, zdravou životosprávou, relaxom a pohybovou aktivitou. Celý projekt reštartnisa začal pred 5 rokmi vysokým tlakom a veľkou nadváhou. Viac o autorovi projektu 🙂

Nadváha a životospráva

Ak trpíte vysokým tlakom nečakajte a máte nadváhu. Zhoďte prebytočné kilá. Schudnite. Upravte stravný režim hneď. Na našom blogu nájdete desiatky článkov na tému zdravá strava, životospráva a nadváha.

Ako si zmerať, či máte nadváhu zistíte tu >>>

Stres a závislosti

 • Fajčíte? Ihneď prestaňte.
 • Pijete nadmieru alkohol? Obmedzte to na max. 1,2 poháriky suchého bieleho vína denne. Pre zdravie a upokojenie.
 • Prepínate sa v práci? Ste nenahraditeľní? Takých je v ambulanciách stále viac a viac. Eliminujte stres a konfrontáciu na minimum. Verte, kariéra za to nestojí. A peniaze si do hrobu nezoberiete.
 • Ak stretnete blbca, radšej sa mu vyhnite. Nehádajte sa s ním.
 • Ak nemáte na seba čas, spravte si ho. Čas je to najvzácnejšie, čo máte.
 • Prestaňte pozerať správy. To najdôležitejšie sa dozviete aj bez nich, ale nebudete stále hejtovaní negatívnymi informáciami a politikou. Nečítajte politické a konšpiračné diskusie. Obmedzte virtuálny svet a sociálne siete. Radšej si prečítajte dobrú knihu, stretnite sa s kamarátom alebo vypadnite von. Na čerstvý vzduch, do prírody, do lesa….

Aktívny pohyb

Veľmi veľký význam má pravidelné cvičenie: rýchla chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, aerobic. Celkom nevhodné sú silové športy a posilňovanie. Aktívny pohyb posilní a spružní cievy. Je vhodný na odbúravanie a prevenciu pred stresom a napomáha k psychickému uvoľneniu. Chápeme, že mnoho ľudí má problém v neskoršom veku s pohybom vôbec začať. Nevedia s kým, nevedia ako, nevedia sa prinútiť.

Skúste to s nami. Rozhýbeme vás 🙂

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora
Letná banícka fuška

Letná banícka fuška štartuje už 9. augusta

Letná banícka fuška je 3. bežeckým run podujatím série 4 Podoby Rákoša, ktoré sa koná v Rožňave. Behá sa na kopci Rákoš, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Rožňavy a poskytuje mnohé príťažlivé bežecké trasy.

VIAC »

2 komentáre na “Hypertenzia – vysoký tlak

 1. Ale figu,, ja toto všetko robím, už 11 rokov ,nefajčím, mám 65r., a furt mám nad 140/90. to nie je o tom, ako odstrániť problém po 50-ke, ale prečo sa to stalo, prečo telo prijímalo, čo som doň pchal pred 50-kou,, a nič neprotestovalo. Pre nás starých už nejaka osveta je passé. Treba robiť osvetu pre 30-nikov, aby vedeli čo ich čaká, ked nebudu robiť to, čo je doporučené neskoro, pre starých. Lebo moja teoria je: „Umierame od žrádla“ a tým je povedané všetko. Mám výšku 176, a váhu 80. Ano, pripadám si obézný, ale to bola i moja mama, otec, dedo. Dedičné? Myslím že áno! DNA nepustí, jak je to tam zakodované, tak to nikto nezmení. Aj smrť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *