Kláštorná roklina vďaka očarujúcej prírode patrí medzi najkrajšie a zároveň najnavštevovanejšie rokliny v Slovenskom raji.

Kláštorná roklina: Zimný prechod Slovenským rajom

Obec Letanovce má dlhšiu históriu ako kadejaké mesto. Obec patrí medzi najstaršie na Spiši. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1250. Významnou udalosťou pre obec, bolo zvolať na Kláštorisko kartuziánov, aby si tam postavili kláštor na pamiatku záchrany Spišiakov pred Tatármi. Ale nielen preto je významná. Je totiž jednou zo vstupných brán do Slovenského raja.

Vyrážame z Letanoviec

Z Letanoviec pokračujeme červenou značkou asfaltovou cestou, vpravo vidíme Vysoké Tatry, na kopci vľavo bývalú osadu Letanovského mlyna.

Prechádzame veľkou drevenou vstupnou bránou. Pri smerovníku žltou značkou vchádzame do lesa. Pokračujeme popri Trstenému potoku, ktorý nás privádza k Hornádu a Kartuzianskému mostu. Tu odbočíme vpravo, pokračujeme lesnou cestou na lúku Letanovského mlyna s bufetom, samozrejme zatvorené. Za vodou sa nachádza ľadopad pre milovníkov adrenalínu. Ideme zasneženým chodníkom a viac krát meníme strany brehu lávkami a mostami.

Prechádzame cez lávku NAD ZELENOU DOLINOU.

Postupne zdolávame drevené lávky a železné stúpačky, ktoré sú pripevnené na veľkej skale vysoko nad vodou, pomáhame si reťazou.

Pred nami je LANOVÁ LÁVKA, najdlhšia v Slovenskom raji, meria 44m vo výške 15 až 20m nad Hornádom. Za mostom vchádzame do Klástornej rokliny.

Kláštorná roklina vďaka očarujúcej prírode patrí medzi najkrajšie a zároveň najnavštevovanejšie rokliny v Slovenskom raji.

Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320m reťazí pripevnených v skalných stenách, 140 stupačiek, 70m drevených lávok a 7 vodopádov. Roklina je priechodná jedným smerom.

Dnom rokliny je dosť veľa popadaných stromov a kamenia, určitú časť prechádzame po potoku, treba mať nepremokavú obuv a mačky. Na bočných skalných stenách a previsoch sú nádherné cencúle, ľadová nádhera. Po chvíli železnými rebríkmi zdolávame vodopád Objaviteľov, vodopád Antona Straku, nasleduje 8,5m Dúhový vodopád, prechádzame Kaskády Gustáva Nedobrého.

Úzky priechod medzi skalami nás dovedie pod Malý vodopád, nasleduje Machový vodopád a nakoniec vodopád Kartuziánov.

Dvoma drevenými korytkami, lesným chodníkom smerom hore vpravo je bývalý Kláštorný rybník. Roklina končí a dostávame sa k ruinám bývalého Kartuzianského kláštora, Kláštorisko.

Priamo cez lúky sa nachádza Symbolický cintorín, pripomínajúci obete v Slovenskom raji. Z Kláštoriska červenou značkou pokračujeme smerom na Letanovský Mlyn. Schádzame lesnými chodníkmi prudko dole, treba dávať veľký pozor.

Sme na Letanovskom mlyne pod prístreškom si oddýchneme dáme dole mačky a pokračujeme lesnou cestou k mostu.

Kartuziánsky most je jediný kamenný most v Slovenskom raji, počas vojny v roku 1944 bol zničený, v roku 1995 bol znovu postavený ako presná kópia.

Zasneženou cestou sa vraciame naspäť do Letanoviec.

Janka Kakalejčíková

Turistka, nadšený športovec a vychádzajúca hviezda - blogerka restartnisa.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok