Kúpačka, bicykel a turistika: Turčianske Teplice, vystupovať

Každý, kto prežije pár dní v Turci, si ho zamiluje. Mnohí lingvisti tvrdia, že najkrajšia slovenčina znie práve z Martina. Ale Turiec ponúka oveľa viac. Čistá príroda, nekonečné lúky, nádherné doliny turisticky málo objavenej Veľkej Fatry, kúpanie i neskutočné výhľady. Kúpačka, bicykel a turistika: Turčianske Teplice vystupovať,…

Stanica Turčianske Teplice vystupovať
Stanica Turčianske Teplice vystupovať

V tomto článku sa zamyslíme na tému vlakom ZSSK na výlet. Prečo je dobré vystúpiť práve v stanici v Turčianskych Tepliciach.

Turčianske Teplice

Kúpele Turčianske Teplice
Kúpele Turčianske Teplice

Turčianske Teplice sú vlakom dostupné zo všetkých smerov. Od Vrútok chodí vlak každú hodinu. Z Banskej Bystrice v dvojhodinovom. Zo Zvolena a Kremnice cez Hornú Štubňu chodia vlaky už pomenej, zato sa odveziete cez tunel Peklo a jednu z najkrajších železničných trás na Slovensku.

Turčianske Teplice majú pokojnú atmosféru kúpeľného mestečka. Hlavným argumentom je termálna liečivá minerálna voda, ktorá je svojimi účinkami predurčená na liečbu ochorení pohybového aparátu, neurologických, gynekologických a urologických ochorení. Okrem oficiálnych kúpeľov je tu však i verejne prístupný Aquapark s bazénmi, vírívkami a toboganmi. Nesmierne rád sa tu po výkone máčam v teplom termálnom bazéne.

Turčianske teplice Aquapark foto Depositphotos
Turčianske Teplice Aquapark foto Depositphotos

Gaderská a Blatnická dolina

Obe doliny prepojené pri Blatnici sú perlou Turca. Excelentný tip na nenáročnú turistiku a cykloturistiku, ktorú zvládnete aj s malými deťmi.

Asi kilometer od ústia Gaderskej doliny nájdete po žltej trase nenápadnú odbočku na Blatnický hrad, z ktorého objavíte výhľady na celý Turiec. Pohodlné stúpanie 160 m prekonáte hravo aj s deťmi.

Gaderská dolina
Gaderská dolina

Prechádzka Gaderskou dolinou je nenáročná, vedie tadiaľ asfaltová cesta, preto je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, mamičky s kočíkmi, cykloturistov, bežcov a korčuliarov. Gaderská dolina pokračuje Dedošovou dolinou až pod strmý výstup na Kráľovu Studňu. V jej ústí však nevynechajte krátku zachádzku na Čertovu Bránu.

Tlstá, Ostrá, Veľká Fatra- turistické trasy/cyklotrasy
Čertová Brána

Ak cez bránu prejdete ocitnete sa doslova v raji. Pozor na medvede.

Tlstá a Ostrá

Dva kopce, dva ciele 7 kopcov 3 jazerá ZSSK restart challenge. Tlstá a Ostrá patria medzi najkrajšie vrcholy Veľkej Fatry, ktoré ročne navštevujú tisícky turistov. Na vrcholy Ostrá (1247 m n. m.) a Tlstá (1373 m n. m.) vedie turistická trasa práve z Gaderskej doliny. Výstup na Ostrú je strmší. Vedie cez skalné okno kamennými schodmi za pomoci reťazí. Nič pre deti, ktoré môžu medzitým objavovať Gaderskú a Blatnickú dolinu.

Tlstá, Ostrá, Veľká Fatra- turistické trasy/cyklotrasy
Výšľap na Ostrú

Rozložitá Tlstá s mohutnými vápencovými galériami, kolmými stenami a početnými dierami a jaskyňami sa nachádza priamo pod Blatnicou. Určite neobíďte jaskyňu Mažarná. Z vrcholu Ostrej a Tlstej sa Vám naskytne nádherný rozhľad na celú Turčiansku kotlinu.

Cyklovýstup na Krížnu

Iba kúsok od železničnej stanice Horná Štubňa- zastávka je parkovisko, z ktorého môžete ako cyklista zdolať ďalší z cieľov 7 kopcov 3 jazerá, tretí najvyšší vrchol Veľkej Fatry: Krížna.  Ak sa chcete dozvedieť viac o okolitej krajine, sledujte 11 km dlhý náučný chodník, ktorý vás prevedie z Krížnej cez Ostredok, Ploskú až po Chatu Pod Borišovom alebo naopak.

Krížna - turistické trasy/ cyklotrasy
Kráľova Studňa

Cyklotrasa na Čremošné

Ak ste si priviezli vlakom aj bicykel, MTB výjazd z Turčianskych Teplíc na Čremošné lazy vás oslní. Dedina Čremošné je vzdialená od Turčianskych Teplíc cez Háj iba 5 km. Až pod ňu je to taká asfaltová nuda. Potom sa cesta zdvihne a vy sa nestačíte čudovať. Výškové metre pribúdajú rýchlejšie ako by človek čakal. Po zadýchanom kilometri sa konečne nachádzame na turistickom smerovníku za dedinou. O viac ako 150 metrov vyššie, úplne sami na najvyššom mieste, ktoré umožňuje nádherné výhľady na celý Turiec.

MTB výjazd Z Turčianskych Teplíc na Čremošné lazy
Čremošné dedina

Cyklovýstup na Bralovú skalu

Čo už by to bola za cykloexpedícia na Turci bez výstupu cez Sklenianske lúky na Bralovú skalu. Prečo práve tento výstup?

  1. Objavíte nádherné výhľady do Horninitrainskych dolín
  2. Budete s bicyklom nad druhým najdlhším železničným tunelom na Slovensku
  3. Z Prievidze cez Handlovú, Rematu na Novú Štubňu chodí vlak.

Takže ak máte dosť, dáte pivo a odveziete sa naspäť na Turiec vlakom.

ZSSK bicykel na Hornú štubňu
Vlakom a bicyklom z Remäty späť na Hornú Štubňu

Bicykel a turistika: Turčianske Teplice. Každý večer môžete zakončiť zvýhodnenou dvoj/troj-hodinovou kúpačkou v Aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322