Bralova skala Remata turistika

Remata, Bralová skala turistika cyklotrasy

Remata a Bralová skala, turistika okolo a cyklotrasy cez Sklenianske lúky. Tento turistický cieľ sme chceli zaradiť už niekoľkokrát. Nielen pre ideálne vlakové spojenie z Prievidze a Hornej Štubne a nenáročnú turistiku v okolí, ale najmä pre skvelé cyklotrasy zo Skleného po hrebeni Žiaru.

Remata

Alebo Remäta je rekreačná oblasť a lyžiarske stredisko, nachádzajúce sa medzi Rážtočnom a Handlovou v okrese Prievidza. Stredisko leží na pomedzí Žiaru a Kremnických vrchov pod Sklenianskymi lúkami. Remäta je prístupná cestou i vlakom, ktorý má na Remate zastávku.

Stredisko Remata je ohraničené nevysokým, ale zato turisticky veľmi obľúbeným vrchom Bralová skala.

Bralova skala Remata turistika
Bralová Skala vrcholovka foto Susane Juhásová

Bralová skala

Už ako jeho názov napovedá, dominantou tohto vrchu budú mohutné skaliská.

Z vrchu Rematy objavíte nádherné výhľady na Handlovskú a Turčiansku dolinu, Prievidzu a na okolité vrcholy Žiaru, Kremnických vrchov, Malej Fatry a Vtáčnika.

Popod Bralovu skalu vedie Bralový tunel, druhý najdlhší tunel Slovenska (3 km) ktorý spája železnicou Prievidzu s Hornou Štubňou.

Bralova skala Remata turistika
Bralová skala Remata – túra popod Viadukt foto Susan Juhásová

Turistické trasy Remata

Najjednoduchšia nenáročná trasa vedie z Remäty alebo Sklenianskych lúk:

Túra na Bralovú skalu z Rematy

Výstup na Bralovú skalu môžete začať pri hoteli REMATA po žltej značke. Čaká vás asi 1km dlhá stredne náročná trasa horským chodníkom cez lesný porast a skaliská.

Túra cez Sklenianske lúky

Východiskovým bodom môže byť aj Sklené. Dobrá voľba ak ste leniví šliapať do kopca. Vlak vás vyvezie až do dedinky Sklené pri Handlovej, odkiaľ sa cez Sklenianske lúky pohodlne dostanete na Bralovú skalu.

Hrebeňom Žiaru

Ďalšie turistické trasy vedú z Prievidze, Ráztočna, Handlovej či Kunešova. Po hrebení Žiaru vedie magistrálna trasa a veru, je sa na čo pozerať.

restartnisa remata
Sklenianske lúky

Cyklotrasy Remata

Ak chcete zdolávať tento cieľ na bicykli, užite si vlak. V pravidelnom dvojhodinovom takte vás vyvezie na Sklenianske lúky, odkiaľ sa vám naskytne množstvo trás do širokého okolia.

Tých trás je naozaj neúrekom a v tomto roku budeme organizovať minimálne jeden MTB cyklokemp v okolí Rematy. Sledujte nás.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Stanica Sklené vystupovať na Skelnianske lúky a Rematu

Doprava Remata

Vlakom na Rematu, Bralovú skalu a Šíp.

Kedy, ak nie teraz využiť vlak. Spojenie Prievidza, Handlová, Remata, Sklené a Horná Štubňa je nielen praktické. Viadukty a tunely robia z tejto trate jednu z najkrajších na Slovensku. Viac tu.

Ubytovanie Remata Sklené

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania v okolí Rematy >

Uzitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Zimný výstup na Bralovú skalu foto Zuzana Behúľová

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

Ďalšie turistické ciele

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok