Remata, Bralová skala turistika cyklotrasy

Remata a Bralová skala, turistika okolo a cyklotrasy cez Sklenianske lúky. Tento turistický cieľ sme chceli zaradiť už niekoľkokrát. Nielen pre ideálne vlakové spojenie z Prievidze a Hornej Štubne a nenáročnú turistiku v okolí, ale najmä pre skvelé cyklotrasy zo Skleného po hrebeni Žiaru.

Remata

Alebo Remäta je rekreačná oblasť a lyžiarske stredisko, nachádzajúce sa medzi Rážtočnom a Handlovou v okrese Prievidza. Stredisko leží na pomedzí Žiaru a Kremnických vrchov pod Sklenianskymi lúkami. Remäta je prístupná cestou i vlakom, ktorý má na Remate zastávku.

Stredisko Remata je ohraničené nevysokým, ale zato turisticky veľmi obľúbeným vrchom Bralová skala.

Bralova skala Remata turistika
Bralová Skala vrcholovka foto Susane Juhásová

Bralová skala

Už ako jeho názov napovedá, dominantou tohto vrchu budú mohutné skaliská.

Z vrchu Rematy objavíte nádherné výhľady na Handlovskú a Turčiansku dolinu, Prievidzu a na okolité vrcholy Žiaru, Kremnických vrchov, Malej Fatry a Vtáčnika.

Popod Bralovu skalu vedie Bralový tunel, druhý najdlhší tunel Slovenska (3 km) ktorý spája železnicou Prievidzu s Hornou Štubňou.

Bralova skala Remata turistika
Bralová skala Remata – túra popod Viadukt foto Susan Juhásová

Turistické trasy Remata

Najjednoduchšia nenáročná trasa vedie z Remäty alebo Sklenianskych lúk:

Túra na Bralovú skalu z Rematy

Výstup na Bralovú skalu môžete začať pri hoteli REMATA po žltej značke. Čaká vás asi 1km dlhá stredne náročná trasa horským chodníkom cez lesný porast a skaliská.

Túra cez Sklenianske lúky

Východiskovým bodom môže byť aj Sklené. Dobrá voľba ak ste leniví šliapať do kopca. Vlak vás vyvezie až do dedinky Sklené pri Handlovej, odkiaľ sa cez Sklenianske lúky pohodlne dostanete na Bralovú skalu.

Hrebeňom Žiaru

Ďalšie turistické trasy vedú z Prievidze, Ráztočna, Handlovej či Kunešova. Po hrebení Žiaru vedie magistrálna trasa a veru, je sa na čo pozerať.

restartnisa remata
Sklenianske lúky

Cyklotrasy Remata

Ak chcete zdolávať tento cieľ na bicykli, užite si vlak. V pravidelnom dvojhodinovom takte vás vyvezie na Sklenianske lúky, odkiaľ sa vám naskytne množstvo trás do širokého okolia.

Tých trás je naozaj neúrekom a v tomto roku budeme organizovať minimálne jeden MTB cyklokemp v okolí Rematy. Sledujte nás.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Stanica Sklené vystupovať na Skelnianske lúky a Rematu

Doprava Remata

Vlakom na Rematu, Bralovú skalu a Šíp.

Kedy, ak nie teraz využiť vlak. Spojenie Prievidza, Handlová, Remata, Sklené a Horná Štubňa je nielen praktické. Viadukty a tunely robia z tejto trate jednu z najkrajších na Slovensku. Viac tu.

Zimný výstup na Bralovú skalu foto Zuzana Behúľová
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110