Kvíz: Poznáte hrady v Prešovskom kraji?

Niektorí tvrdia, že na východe nič nie je. My si myslíme, že v okolí Prešova je toho k videniu veľa. Prešovský kraj má tiež mnoho hradov. A hrady v Prešovskom kraji sú nádherné. Ako sa v nich orientujete?

Slovensko bolo pre svoje bohatstvo i strategickú polohu viac ako tisíc rokov dejiskom veľkých mocenských konfliktov. Výstavbu kamenných hradov podnietil tatársky vpád v roku 1241. V priebehu 13. storočia vznikla na Slovensku väčšina hradov. Nachádza sa tu 425 kaštieľov, 180 hradov a zámkov spolu s hradnými ruinami. Hrady na Slovensku sú svedkami dávneho osídlenia nášho územia, boli stavané väčšinou na strategických a neprístupných miestach, aby odolali nepriateľským útokom.

Skúste, koľko toho viete o miestnej histórii. Kvíz začnete kliknutím na tlačítko ĎALEJ.

Kvíz: Poznáte hrady v Prešovskom kraji?

Test je bezplatný. Žiadne registrácie, ani reklamy. Výsledky obratom. 10 kvízových otázok na tému Doliny vo Vysokých Tatrách. Rekord na plný počet je pod 3 minúty. 🙂 Správne odpovede sa zobrazia na konci testu.

Výsledky

Super prešli ste. Vidno že o Prešovskom kraji a hradoch niečo viete. Viac článkov o hradoch nájdete tu

Tentokrát nevydalo. Skúste ešte raz.

Viac článkov o hradoch nájdete tu

Ďalej

#1. Prvou overenou písomnou správou o existencii hradu "Makovica" v Ondavskej vrchovine v okrese Bardejov je listina kráľa Ľudovíta I. z r. 1347. Ako sa hrad dnes volá?

Ďalej

#2. Iba 4 km od Humenného je hradná zrúcanina na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. O akom hrade hovoríme?

Ďalej

#3. Kapušiansky hrad volali aj Kapušany, Maglódsky hrad, či Maglovec. Je na spojnici Prešova a Bardejova. S akým menom sa hrad nespája?

Ďalej

#4. V ktorom meste nájdete tento mestský hrad?

Ďalej

#5. Čičava alebo Čičva je zrúcanina hradu z 13. storočia stojaca nad obcou Sedliská – miestna časť Podčičva. Pri akej vodnej nádrží sa hrad nachádza?

Ďalej

#6. Pozeráme sa na centrum Levoče. V kostole na námestí sa nachádza jeden z najvýznamnejších oltárov Slovenska. Kto bol autorom oltára?

Ďalej

#7. Hrad v okrese Humenné sa volá rovnako ako dedina. Ako?

Ďalej

#8. Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu. Ako sa volá dedina na ktorú sa z leteckej snímky pozeráme?

Ďalej

#9. Robia tam pivo a majú aj veľký hrad. Ten na obrázku. Pre ktorý región to platí?

Ďalej

#10. Z tohto hradu veľa neostalo. Nachádza sa neďaleko obce Podhradík v okrese Prešov. Ako sa volá?

Koniec

Ďalšie testy o Slovensku tu >

foto: CBS Slovensko z neba 

Pošli ďalej
Testy a Kvízy
Testy a Kvízy

Vedomostné testy a kvízy o Slovensku. Online testy pre dospelých i deti. Vedomostné testy. Bezplatne sa otestuj. Výsledky ihneď.

Articles: 18