Levočáky a Vysoká z Ľubovnianskych kúpeľov bicyklom a vlakom

Jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá je Vysoká (890 m.n.m.) nad obcou Jakubany. A tak ideme aj so Zuzkou vlakom aj s bicyklami do Starej Ľubovne. Na stanici nás už čakajú parťáci. Máme v pláne zdolať kopec Vysoká a Levočské vrchy.

Stará Ľubovňa stanica

Ľubovnianske kúpele

Začíname v Starej Ľubovni. Obchádzame Ľubovniansky hrad, mesto i skanzen. Na Ľubovnianske kúpele je odbočka iba kúsok od Starej Ľubovne. Sú známe svojimi minerálnymi prameňmi. Majú liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, reumatizmus, alebo dermatologické problémy. Okrem liečebných procedúr ponúkajú aj rôzne wellness služby, my ich však tentokrát obchádzame. V pláne máme zdolať vyše 60 km.

Zlatý kôň

Zo sedla na Vysokú

Ponad Ľubovnianske kúpele lesom a krásnymi lúkami prichádzame k sedlu pod Vysokou. Odtiaľ je to už len kúsok na vrchol Vysokej, ktorý bohužiaľ nie je označený vrcholovou tabuľkou. Urobíme si fotku pri vleku, odfotíme výhľad na Ľubovniansky hrad a pokračujeme smerom na Jakubany.

Vysoká pec v Levočských vrchoch

Teraz nás už čakajú Levočské vrchy. Po trase nachádzame krásnu technickú pamiatku – Vysokú pec, ktorá je akousi vstupnou bránou do Levočských vrchov. Dočítala som sa, že bola v prevádzke v rokoch 1760 – 1870 počas spracúvania železnej rudy. Je vysoká 9 metrov, s rozmermi pôdorysu 6 m x 6 m, s otvormi na prívod vzduchu. Zhora sa napĺňala rudou a tomu bola prispôsobená aj poloha stavby. Vrch pece je na úrovni cesty a v jej okolí bolo možné vidieť aj úpravu rieky Jakubianky na prívod vody k peci. Súčasťou pece je aj 3-metrové veľké drevené mlynské koleso, ktoré poháňalo dúchadlo k ohnisku. Nachádza sa tu aj prístrešok. Je to veľmi pekné miesto.

Malý Václavák

Pokračujeme na Malý Václavák. Je tu prístrešok a stavenisko. Robia cestu na rozhľadňu Marčulina. Pokračujeme ďalej, cestou bude ešte veľa pekného. Malý zjazd a prichádza Peklo. Nie, nie naozajstné peklo, ale takto krásne je pomenovanie na rázcestníku.

Peklo okolo Ihly

Ďalej zase trošku stúpania, prechádzame okolo Ihly, studničky Polomka a nachádzame krásnu Útulňu pod Ihlou. Odtiaľto sú krásne výhľady aj na Marčulinu. Je tu veľmi pekne. Chvíľku si oddýchneme, pokocháme sa krásnou prírodou a pokračujeme ďalej popod Ihlu. Za chvíľku sa nám ukazujú Tatry. Škoda že sú v akomsi opare. Fotka ale nesmie chýbať.

Cestou už len Chata Poľana s výhľadom na Tatry a nasleduje dlhý zjazd do Kolačkova. A potom už rýchlo do Starej Ľubovne na vlak.

Prešli sme 62 km s nastúpaním cca 1300 výškových metrov a užili sme si krásny slnečný deň. Tešíme sa aj nabudúce. Určite pridáme aj rochnenie sa vo wellnesse Ľubovnianskych kúpeľov.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26