Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom

Prinášam vám tip na rodinný výlet s deťmi. Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom je určite nevšedným zážitkom.

Muráň

Najčastejším východiskovým bodom pre výstup  je obec Muráň, nad ktorú sa Muránsky hrad hrdo vypína na skalnom brale Cigánka. Trasa náučného chodníka začína pri obecnom úrade a pokračuje po červenej značenej turistickej značke ku Chate pod Muránskym hradom, kde je možnosť občerstviť sa pred alebo aj po výstupe na hrad.

Chata pod Muránskym hradom v pozadí hrad
Chata pod Muránskym hradom v pozadí hrad

Nachádza sa tu aj pamätník Filipa Augusta Coburského. Na trase je niekoľko informačných panelov o faune a flóre a prírodných zaujímavostiach tejto lokality. Od chaty je to už len na skok k hradným múrom a vstupnej bráne s vežou, ktorá je najzachovalejším objektom hradu.

Západ slnka nad Muránskym hradom
Západ slnka nad Muránskym hradom

Muránsky hrad

Muránsky hrad ( 935 m n.m.) je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku. Jeho bohatá história siaha až do 13.storočia. Založili ho Bebekovci a postupne sa ako vlastníci hradu uvádzajú Illésházyovci, Tornályovci, Széchyovci, Koháryovci. Poslednými majiteľmi majitelia boli Coburgovci. Asi najznámejšou povesťou o hrade je povesť o Muránskej Venuši – Márie Széchyovej, manželke Františka Wesseléniho, kapitána Fiľakovského hradu a palatín Uhorského kráľovstva.

Výhľady z Muránskeho hradu

Muránsky hrad má nielen zaujímavú a bohatú históriu ale poskytuje aj úžasne panoramatické výhľady v každom ročnom období. Z južnej vyhliadkovej plošiny môžeme obdivovať strmé skalné bralá národnej prírodnej rezervácie Poludnice na ktorých rastie endemit a symbol Národného parku Muránska planina – lykovec muránsky.

Ďalšie úchvatné výhľady nám poskytuje novo zrekonštruovaná severná vyhliadková plošina. Z nej môžeme obdivovať panorámu Stolických vrchov a pri dobrom počasí aj Kráľovu hoľu.

Areál hradu je pomerne rozsiahly. Nachádzajú sa tu pozostatky rôznych hradných objektov, ako sú Hlavný palác, Dom veliteľa, Koháryho palác …. .

Panoráma z Muránskeho hradu
Panoráma z Muránskeho hradu

Veľká lúka

Veľká lúka
Veľká lúka

Po obhliadke hradu a panoramatických výhľadov sa vraciame tou istou trasou ku chate. Odtiaľto je možnosť pokračovať na Veľkú Lúku a pozrieť si národný žrebčín s chovom norika muránskeho typu  Za norikmi, zimný prechod Muránskou planinou na bežkách alebo sa vrátiť späť do obce Muráň a turistiku s príchuťou histórie zavŕšiť návštevou Lúky plnej sysľov v lokalite Biele Vody, ktorá sa nachádza na trase z Muráňa v smere na Prednú horu.

Lúka plná sysľov

Môžeme tu pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Malé, priateľské stvorenia si tak zvykli na človeka, že si berú potravu rovno z vašej ruky. Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom vás očarí.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
René Sirota
René Sirota

volám sa René Sirota a žijem v mestečku Tisovec v severnej časti Gemera v území Muránskej planiny. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodievam do prírody na turistiku a popri tejto záľube sa rozvinula ďalšia vášeň - fotografovanie prírody a krajiny. Rád spoznávam nové miesta a regiony Slovenska a zachytávam ich cez svoj objektív.

Articles: 7