Marhát, Považský Inovec - turistické trasy/ cyklotrasy

Marhát, Považský Inovec – turistické trasy/ cyklotrasy

Marhát s výškou 748 m je kopec v pohorí Považského Inovca nad Nitrianskou Blatnicou a Piešťanmi. Tesne povedľa vrcholu prebieha magistrála hrdinov Dukly. Na jeho vrchole je rozhľadňa z ktorej vidno do celej Topoľčianskej kotliny. Turistickú kvalitu cieľa doplnia aj najstaria cirkevná stavba na Slovensku kaplnka Sv. Juraja (ktorá je mimochodom staršia ako kaplnka v Dražovciach), neďaleké archeologické nálezisko Valy v Bojnej i slovanské hradisko Ducové.

Marhát nemá žiadne turistické ani cyklistické obmedzenia. Je to množstvo trás, vrátane hrebeňovej trasy na Havran alebo Bezovec. Z rozhľadne sa vám ponúknu nádherné výhľady do širokého okolia.

Rozhľadňa na Marháte je vysoká 17 m a ponúka ďaleký rozhľad zasahujúci tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.

Doprava

Autom sa treba dostať do Piešťan a treba odparkovať v niektorom z nástupných miest Moravany nad Váhom, Ducové, sedlo Havran, Nitrianska Blatnica alebo Bojná. Väčšina trás začína z námestia, kde nieje problém zaparkovať. V Bojnej začína nástupná trasa až pri Ranči pod Babicou.

Vlakom ZSSK

hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Piešťan. Zo ŽS vás lokálny autobus odvezie do Banky, Moravan nad Váhom alebo Ducového zo severnej strany, alebo na Havran, Nitriansku Blatnicu zo smeru Topoľčian.

Ubytovanie

Ak si chcete užiť wellness a procedúry, Piešťany sú ideálna voľba. Kúpeľný ostrov aj mesto s jeho parkom a mostami poskytujú kompletné mestské a kúpeľné vyžitie. Možnosti ubytovania nájdete tu.

Ak si chcete užiť prírodu a turistiku a máte deti, výhodným miestom je Ranč pod Babicou v Bojnej.

Turistické trasy

Nitrianska Blatnica – Jurko – Marhát

Najkratšia a najvyužívanejšia trasa. Vyštartujete po asfaltovej ceste po blank zelenej značke priamo z námestia Nitrianskej Blatnice. Ak si chcete cestu skrátiť, môžte sa vyviezť popri vinohradoch až na trojcestie, kde je malé parkovisko. Cez bývalú horáreň Jurko pokračujete blank po žltej trase k rotunde Sv. Juraja a pokračujete do sedla Marhát, kde sa napojíte na blank červenú trasu a po niekoľko sto metroch narazíte na rozhľadňu. Môžte ísť späť po tej istej trase alebo si vybrať ktorúkoľvek z ostatných trás, ktorú vás ale dovedú do iného východiskového bodu. Trasa má jednosmerne dĺžku 6 (8 z námestia) km a prevýšenie 515 m. Je nenáročná. GPX trasy nájdete tu

Havran – Marhát – (Bezovec …)

Hrebeňová trasa štartuje zo sedla Havran po blank červenej značke (cesta hrdinov Dukly) cez Striebornicu, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Marhát. Neobíďte malú zachádzku na Vysuté skaly. Odmenia sa vám skvelým výhľadom. Trasa na Havran má jednosmerne 11,8 km a hoci  ide viacmenej po vrstevnici má prevýšenie 450 m. Stále po blank červenej. Celá profil trasy Piešťany Bezovec nájdete tu.

Bojná – Valy – Marhát

Výstup z Bojnej je dlhší ale veľmi pohodový. Vyštartujete z Ranča pod Babicou (je tu aj Mini Zoo pre deti) a pokračujete po šotolinovej ceste na archeologické nálezisko Valy, kde sa oplatí chvíľu sa pristaviť a odtiaľ ďalej na Jelenie Jamy, kde sa pri solárnej elektrárni napojíte na blank červenú trasu a vystúpate do sedla Marhát.

Moravany nad Váhom – Marhát

Z námestia vyrazíte po zelenej trase na Striebornicu, kde sa napojíte na červenú magistrálu smer sedlo Gajda a Marhát. Trasa je nenáročná, má 9 km a prevýšenie 480 m. Moravany sú len kúsok od kúpeľného Piešťanského ostrova. Ak si chcete trasu skrátiť, až po rekreačné stredisko Výtoky ide asfaltová trasa. Odtiaľ využite blank zelenú spojnicu na Krahulčie vrchy a pokračujte po hrebeňovej blank magistrále.

Ducové – Marhát

Priamo pod Hradiskom Ducové začína blank modrá trasa cez Skalku na Kostolný vrch. Tam sa na blank červenú hrebeňovú trasu a pokračujete na Jelenie jamy a do sedla Marhát. Medzi Výtokmi a Jelenie jamy nájdete Staroprameň. Ale nedajte sa zmýliť. Najbližšie pivo hrozí až dole. 🙂 Dĺžka trasy 14 km s prevýšením 510 m.

Mapu trás nájdete tu

Cyklotrasy

Moravany nad Váhom – Marhát

  • Dĺžka: 12km
  • Prevýšenie: 520 m

Po modej cyklotrase blank 2208 vyštartujete z Moravan nad Váhom až na Kostolný vrch. Tu sa napojíte na červenú trasu blank 043 na Jelenie jamy a sedlo Marhát. Posledné metre na rozhľadňu budete asi tlačiť, ale výhľady stoja za to. Trasu si môžete ľubovoľne nakombinovat tu

Hrebeňom Považského Inovca:

Piešťany – sedlo Havran – Marhát – … Bezovec

Z Piešťan cez Banku vystúpate na sedlo Havran (prechod na Radošinú). Tu sa napojíte na červenú magistrálu blank a pokračujete cez Svinský vrch, Zlatý vrch, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Marhát. Môžete pokračovať ďalej na Novú Lehotu a Modrovku a spodnou asfaltkou okruh ukončiť znovu v Piešťanoch. Veľmi pekná cyklotrasa s dĺžkou po Marhát 18 km a prevýčením 540 m. Celý okruh cez Bezovec má viac ako 50 km a vyžaduje už dávku kondície. Považský Inovec je „bike friendly” pohorie s množstvom singláčov a cyklotrás. Kombinujte.

Bojná – Valy – Marhát

Trasa začína pri Ranči pod Babicou. Pokračujete ďalej na koniec asfaltky, kde sa cez Hradnú dolinu a Bojnianku po červenej trase blank dostanete na Jelenie jamy a Marhát. Dĺžka trasy 8 km prevýšenie 480 m.

Nitrianska Blatnica – Marhát

Z námestia Nitrianskej Blatnice po trojcestie po asfaltke. Tu sa napojíte na žltú trasu blank 8114 , ktorá vás prevedie cez Jurka a rotundu sv. Jakuba do sedla Gajda, kde sa napojíte na červenú trasu blank 043, resp. 044 a vyšlápnete si do sedla Marhát a na rozhľadňu. Trasu si môžete nakombinovať tu. Dĺžka trasy 6 km s prevýšením 515 m.

Cestné okruhy

asfaltová trasa v celom profile (alternatívne trasy akceptované pre cieľ Marhát)

Piešťany – Banka – Svrbice – Šalgovce – Ardanovce – Radošiná – Havran – Piešťany

  • Dĺžka: 24 km
  • Prevýšenie: 680 m

Piešťany – Ducové – Modrovka – Bezovec – Stará Lehota – Dolina a späť

  • Dĺžka: 41 km
  • Prevýšenie: 830 m

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Považský Inovec je synonymum bezpečnej turistiky. Pohybuje sa tu dosť ľudí a nanajvýš tak stretnete srnky a jeleňov. 🙂

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na trasách nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. Pri plánovaní túr využite online plánovač. Papierové mapy nájdete tu.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Bufet na Marháte nenájdete.

Extra tip: Hrebeňom Považského Inovca môžete spojiť hneď dva ciele. Rozhľadňu Marhát a hrad Tematín.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=vhvGR8RmuL4″ width=”640″][/su_column] [su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=fx4csuPH0RY” width=”640″][/su_column][/su_row]
video: youtube embed autori Tomáš Grman, Mountain Lovers
foto:Erika Pažická, Peter Ertl

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest