Na Modravu, Jezerní slatě cez Tetovský kanál bicyklom zo Srní

Objavili sme najdôležitejšiu spojnicu medzi dvoma dobrými remeselnými čapákmi. Súkromným pivovarom v Modrave a minipivovarom Zlatý Srnec v Srní. Treba povedať, že v Modrave navyše neskutočne varia. Na Modravu a Jezerní slatě cez Vchynicko-tetovský plavebný bicyklom zo Srní.

Vchynicko-tetovský plavebný kanál
Ideálna medzipivná spojnica Modrava Srní

Vchynicko-tetovský plavebný kanál

Cyklotrasa popri 13,6 km kanále v nadmorskej výške 940 m n.m. s prakticky nulovým stúpaním je veľmi pohodová. Kanál umelo vybudovali v roku 1800. Lesáci ho používali na plavenie dreva z Modravy do Srní. Začína pri obnovenom Hradlovom moste (Rechle) zhruba v polovici cesty medzi Modravou a Antýglom. Spája riečisko Vydry s riečkou Kremeľná.

Voda pôsobí ako hnedá, ale je krištáľovo čistá voda. Za zafarbenie sú zodpovedné rozsiahle šumavské rašeliniská, ktorými riečka preteká.

Vchynicko-Tetovský plavebný kanál už dlho neslúži na plavenie dreva, ani vodné nádrže, ktoré prívalovo zrýchľovali prúd vody, už nefungujú. Dnes využívajú časť kanála iba pre vodnú elektráreň Vydra na Čeňkovej Píle.

Vchynicko-tetovský plavebný kanál
Cintorín kamenných značiek pri Hradlovom moste

Priamo na brehu pri Hradlovom moste sme objavili veľký cintorín kamenných značiek. Normálne by mali slúžiť ako zimné upozornenie na turistickú trasu, ale tu my ich zmysel okrem estetiky akosi unikol. Ale veď… je to pekné.

Vchynicko-tetovský plavebný kanál
Kamenný most v Srní k Hauswaldskej kaplnke

Šumavské Lurdy

Pri Srní zas po prejdení kamenného mosta cez kanál objavíte pozostatky Hauswaldskej Kaplnky. Toto miesto na Šumave sa považuje za malé Lurdy. Písomné pramene spomínajú veľa zázrakov, ktoré sa tu udiali.

Ku kaplnkám (ktoré vojaci v 1958 vyhodili za sociku do vzduchu) vedie ručne tesaným vodovodom prameň údajne zázračnej vody. Minimálne je skvelá, chutná a chladná. Radi sme si (podobne ako v Litmanovej) doplnili aj pitný režim aj na bicykloch. 🙂

Každopádne ako technická pamiatka a cyklospojnica medzi dobrými pivami je pre nás kanál Vchynicko-tetovský na Šumave nenahraditeľný. Ocenili sme aj svojráz miestneho cykloznačenia. 🙂

Šumava Srní
Svojráz Šumavského cykloznačenia

Trojjazerná slať

Kúsok od Modravy asi 3 km asfaltkou nájdete malé vrchovisko s rašeliniskom Trojjazerná slať. Keď sme videli ten kopec zdola, zvažovali sme či to za to stojí. Áno. Rozhodne to stojí za výšľap. Na rašelinisku nájdete všetko, čo je pre Šumavu prirodzené. Kvetenu v v centrálnej živej časti jazierok, pás kosodreviny a borovice, ktorý ju obklopuje i podmáčané smrečiny okolo otvorenej plochy vrchoviska.

Cez celé rašelinisko vedie asi 200m dlhá drevená lávka s tabuľami. Ak chcete vedieť o rašeliniskách viac, vybicyklujte tam.

GPX trasa okolo kanála tu> 32 km/1630m

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328