Na Tríbeč

Večer pred …

Sedím nad freemaps a rozmýšľam nad ideálnou trasou. Kam nazajtra? Bicykel? Tenisky? Alebo radšej ruksak, termosku s čajom a dám Tríbeč? S Palom, s Petom, s Hankou? Je vlastne jedno čo, je aj jedno, aké bude počasie. To, čo nie je jedno, je s kým a prečo idem. O kompatibilite skupiny sa už popísalo veľa. Musíme mať vyrovnanú výkonnosť, aby sme sa nečakali. Musíme mať podobné rozmýšľanie, aby sme si rozumeli. Je vzácne nájsť parťákov, s ktorými môžeš kedykoľvek ísť. Ešte lepšie je, ak je to obojstranné. To fluidum vzájomnosti, mentálneho spojenia a spoločných zážitkov, keď si nemusíš s nikým nič hovoriť. Iba idete a čas plynie.

Som rád, že som konečne vypadol z mesta. Tento rok sa už druhý krát snažím spoznať čaro zimy inak. Na hony vzdialené výpredajovým gýčovým reklamám, naháňaniu sa po obchodných centrách za nezmyselne predraženými produktami, preč od trúbiacich áut i agresívneho vynervovaného davu.

Čo budem hovoriť, utiekol som z Bratislavy. Tam, kde som teraz je kľud.

Hrá mi Tom Jones (taká starina, ale vtedy ešte vedeli hrať) svieti sviečka a ja už viem.

Na cesťák nepôjdem. Zas sa budem musieť s niekým konfrontovať, zas si budeme dokazovať. Ani na horák. Mám krásne biele Sidi tretry a škoda ich druhý krát totálne zablatiť. Minulo týždenný zvoz repy v Blesovciach stačil. Zoberiem si palice a dám tú Tríbeč. 10-15 kiláčikov pochodu s pol kilometrovým prevýšením v kľude, hlavne sám. Iba sám so sebou, s Lady (mojim psom na fotke) a svojimi myšlienkami. Veď kedy by som si mal nájsť na seba čas, ak nie teraz? Klásť si tie základné otázky:

  • Čo robím a prečo to robím?
    Mám rád pohyb. Akýkoľvek. Milujem pohyb a som na ňom absolútne závislý, podobne, ako som bol predtým na cigaretách, víne, cukre, gauči, práci, peniazoch… chémia nepustí.
  • Prečo mám tak málo času na seba?
    Lebo sa furt za niečím naháňam, viac než treba. Viac, rýchlejšie, efektívnejšie, … Naháňam sa. A prečo vlastne? Veď človek toho až tak veľa nepotrebuje.
  • Dá sa žiť aj inak?
    Áno, vždy sa dá. Ale ako? A mám na to odvahu zmeniť to?

Kedysi som počul krásny aforizmus o rybárovi, ktorý chytal na hrádzi ryby. Prišiel k nemu manažér a začal mu vysvetľovať, že zabíja cenný čas. Keby zefektívnil ten proces, chytil by viac, zarobil by viac, mal by viac. Mal by vlastných rybárov – zamestnancov, predavačov i peniaze. Keď sa ho rybár spýtal, prečo by to mal robiť, manažér motivačne odpovedal, že by mal more peňazí a bol by pánom svojho času. Potom by mohol robiť čokoľvek. Rybár sa spýtal: „A čo napríklad?“ „No, napríklad chytať ryby len tak“, odpovedá nabudený manažér. Počudovaný rybár odpovedal: „Veď chytám, len tak.“

Keď sme mladí, potrebujeme zarábať. Derieme sa hore, lebo rodina, bývanie, hypotéka, deti, zabezpečenie. Relax, voľný čas, zdravie a kvalita života idú bokom. Niektorým hromadenie majetkov a peňazí udrie na mozog tak, že nakoniec im už nič iné neostane. Velebenie vlastné ega im zostane už na celý život.

Keď ale človeku rodina odrastie a rozíde sa do sveta, potom sú slová ako kariéra a majetok na hovno. Nedajú vám to podstatné: Motiváciu pracovať na sebe. Potrebujete novú výzvu, ideu, nové ciele. Áno. Aj preto behám a bicyklujem. Veľa a rýchlo. V partii sme štyria. Najvyššie alpské kopce ako Stelvio, Mortirolo, Zoncolan, Kitzbuhel Horn, … Dokázali sme zatiaľ zlomiť každú prekážku. Spoločná cena za to, tri zlomené kľúčne kosti, jedno rameno, nejaké lišaje, … 🙂 kto bude štvrtý na rade? Sme vlastne večné deti, ktoré sa ustavične hrajú a niečo si dokazujú.

Nie, toto nemá byť odradenie od športových výkonov. Naopak. Je to hĺbková sonda do myšlienok, ktoré môžu človeku pred trekom behať hlavou. A ešte ten Miles Davis. Zajtra zoberiem ruksak, naplním termosku čajom, obujem nové trekové topánky a vyrazím. Hore na Tríbeč. Krásne štyri hodiny sám so sebou. Tak veľa zdaru priatelia.

Epilóg

Práve sme sa vrátili z 15 km trasy po Tríbeči. Po 8 km som mal byť na vrchole Veľkého  Tríbeča, ale našiel som iba ďalšiu tabuľku: Veľká Tríbeč – 8 km. Niekde som asi urobil chybu. Ani Lady (môj pes) si to nevšimla. A je to vôbec dôležité? Skeptik by povedal, že počasie nevyšlo najlepšie. Prvé i posledné tri kilometre sme sa doslova brodili blatom. Ale na to sa môže sťažovať len ten, komu blato vadí. A nám nie. Čím viac zababraný, tým väčšia sranda. Cestou som narážal na lesácke haldy odrezaných zdravých pňov. Kupodivu, padali najmä brezy. Lesáci už asi zistili, že breza v krbe najlepšie horí. Cyklotrasa úplne rozrytá náporom pneumatík roverov a lesáckych mechanizmov. Nad 400 mnm nás čakala už iba mystická hmla a hlboké lesy. Fantastický priestor na objavovanie nového priestoru. Síce nemáš výhľady, ale zato tá atmosféra.

Podobne ako dočista odrovnaná Lady, ležím aj ja unavený ako kôň na gauči a … gaučujem. Tlačím štolu, teplý čaj, liečim otlaky, rozdýchavam únavu. Dnešná hodina pohybu denne bola vlastne 5 hodín.

Kam pôjdem zajtra?

Sedím nad freemaps a rozmýšľam nad ideálnou trasou. Kam nazajtra? Bicykel? Tenisky? Alebo radšej ruksak, termosku s čajom a dám Marhát? Radšej kúsok pobehnem.

tribec_2259

Brezy nám padajú ako podťaté. Majú smolu. Dobre sa s nimi kúri.

tribec_2261

Blatko máme radi. Zafúlanosť milujeme.

tribec_2272

To sme mali byť o 8 kilometrov inde. Nevadí.


Ďalšie články autora:

[pt_view id=“565a05138a“]

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 54