O festivale Hory a mesto s Tamarou Greksákovou

S Tamarou Greksákovou a jej partnerom Petrom sme sa stretli prvý krát minulý rok v rámci výzvy 7 kopcov 3 jazerá na MTB prechode Súľovské skaly – Lietava – Čičmany – Fačkov. Vystupovala poskromne, ale do pedálov dokázala zašliapať tak, že mužská časť osadenstva nechápala. Spolu sme zdolali aj Muránsku planinu a priateľstvo sa začalo utužovať. To som ešte nevedel, že Tamara okrem toho lozí, ferratuje a skiualpuje. Najmä je však spoluzakladateľka jedného z najprestížnejších outdoor festivalov. Dali sme rozhovor.

Hory a mesto 2018

Hory a mesto

Milovníkom adrenalínu asi netreba festival veľmi predstavovať. Ako to celé vzniklo a čo bolo cieľom?

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi prišiel podnet od môjho kamaráta a dlhoročného spolulezca Alana Formánka urobiť nejaké premietanie horských filmov v Bratislave. Alan v tom čase žil v Kanade a založil tam Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF). Prišlo mu ľúto, že tie skvelé filmy a hostí, ktorých do Kanady pritiahol, nemôžu vidieť naši kamaráti v Bratislave. Mne sa nápad zapáčil a začali sme ho spolu rozvíjať. Pretože sa celý život motám okolo zážitkového vzdelávania, žiadalo sa mi k premietaniu pribaliť návštevníkom aj reálny zážitok. A tak sme nápad s premietaním rozvinuli do formy festivalu horských filmov a zážitkov.

Hneď na prvom ročníku si tak návštevníci popri filmoch a prezentáciách hostí mohli zaliezť aj na umelej stene, povoziť sa na rafte po Chorvátskom ramene v Petržalke, dokonca sa spustiť na lanovke zo strechy paneláku na kultúrny dom Zrkadlový háj, kde nám vtedajší riaditeľ Laco Snopko vytvoril skvelé štartovacie podmienky.

Cieľom bolo priniesť na pár dní hory do mesta. A o to sa snažíme dodnes.

Na koho sa festival orientuje a čo je jeho hlavnou náplňou?

Orientujeme sa samozrejme na milovníkov horských športov, cestovania a prírody vôbec, ktorým chceme ukázať to najlepšie, čo sa v tejto oblasti momentálne deje. Nemenej dôležitá je však pre nás cieľová skupina mestských ľudí, mládeže, rodín s deťmi. Tých chceme motivovať k pohybu v prírode či už cez inšpiratívne premietania a stretnutia s hosťami, ale aj rôzne športové sprievodné podujatia a fotosúťaž. Piatkové doobedia sú už tradične venované školám. Pripravené sú špeciálne zostavené premietacie bloky a po vyjdení zo sály čaká na deti Festivalový náučný chodník s rôznymi edukatívnymi a pohybovými stanovišťami.

Štruktúru podujatia tvoria 2 programové piliere: Program Cinemax a Program Bory Mall. V Cinemax-e máme k dispozícii 3 sály, kde budú premietania súťažných filmov a prezentácie hostí festivalu. Jedna zo sál je špeciálne vyčlenená na cestovateľské kluby pod hlavičkou Kino SVET. V centrálnej časti Bory Mall bude tzv. festivalový Base Camp a okolo neho sa budú točiť sprievodné podujatia.

Na pódiu vystúpia rôzni športovci, cestovatelia, tanečníci a v sobotu tam prebehnú Majstrovstvá Slovenska v boulderingu. Na lezenie sa návštevníci môžu nielen pozerať, ale si ho aj reálne vyskúšať na umelej stene. Okrem toho si môžu otestovať svoju rovnováhu na natiahnutej slackline, alebo si zacvičiť pod dozorom trénera na workoutovej konštrukcii. Na deti čakajú tvorivé dielne, športové a vedomostné súťaže a spoločné dobývanie Mt. Everestu.

Dospelí zas majú možnosť navštíviť náš outdoorový miniveľtrh s vystavovateľmi ponúkajúcimi výstroj, pomôcky aj stravu do prírody. Program Bory Mall nám otvorí sympatická speváčka Sima Martausová (v stredu 21.3. o 18:00), ktorá tiež miluje hory a nedávno dokonca vystúpila na Mont Blanc. Aj to môže byť peknou motiváciou pre mestské deti a mladých.

Viem, že ako zakladateľka si tiež aktívny športovec? Bez čoho by si si nevedela tvoj život predstaviť?

Neviem si ho predstaviť bez milovanej rodiny. Ale ak hovoríme o športe, tak neviem žiť bez vysokých hôr – hrebeňov, horských štítov, údolí. A je mi jedno, či sa na ne dostanem lezeckou túrou, feratou, na horskom bicykli či na lyžiach. Pohľad z vrcholu hory je pre mňa tým najočisťujúcejším a najnapĺňajúcejším momentom, pre ktorý sa oplatí podstúpiť námahu. Som zážitkový športovec. Nemotivuje ma športový výkon ako taký, ale podávam výkon na ceste za zážitkom v horách. A vrchol si vždy treba zaslúžiť.

Ski alp

Aké novinky nás čakajú v tomto ročníku festivalu?

Najväčšou novinkou je sťahovanie do nových priestorov Bory Mall a Cinemax. Po 14 rokoch v Auparku, kde bolo už všetko zabehnuté, je teraz pre nás všetko nové. Prispôsobujeme program premietaní kapacitám sál, ktoré sú k dispozícii, tvoríme sprievodné podujatia s prihliadnutím na nové priestorové možnosti a sami sme zvedaví, ako to dopadne. Vďaka ústretovému prístupu vedenia centra aj kín verím, že najlepšie ako môže byť. Veď sa príďte pozrieť.

Nájdete nás tam od stredy 21.3.2018 do nedele 25.3.2018.

Hory a mesto je ako festival už podľa vizuálov synonymom adrenalínu a výkonov. Majú tieto hodnoty čo povedať aj bežným turistom a rodinám s deťmi?

To, že prezentujeme najlepších z najlepších v adrenalínových športoch, ešte neznamená, že to nemôže motivovať bežného človeka k pohybu v rámci svojich možností. Veď kto by sa vyrovnal výkonnostne Petrovi Saganovi, a predsa sa nám masovo rozmohla cyklistika najmä po tom, ako vyšla jeho hviezda. A to isté sa deje v bežkovom lyžovaní vďaka zlatej Nasti. Na festivale máme headlinerov s niekedy až nadľudskými výkonmi, ale nájdete tam rovnako premietania z ciest po Slovensku plné inšpirácie pre kohokoľvek, aby sa tam vybral. Mali sme aj hostí, ktorí poskytli veľa zaujímavostí zo života tatranských kamzíkov či svišťov alebo z histórie horských chát. V cestovateľských blokoch máte možnosť priameho kontaktu s hosťom, vie poradiť, nasmerovať. Stačí si vybrať oblasť, koho čo zaujíma.

Hory a mesto fotosúťaž Hory a mesto fotosúťaž

Svoj priestor bude mať na festivale aj Reštartnisa s výzvou 7 kopcov 3 jazerá.

Viac o festivale: Hory a mesto

Ktoré športy a adrenalínové aktivity sú na festivale zastúpené najviac?

Obaja s Alanom pochádzame z lezeckej komunity, preto lezenie vo všetkých podobách tvorilo od začiatku významnú zložku. Kvôli vyváženosti sme však už od prvého ročníka vytvorili kategórie podľa živlov: Zem, Voda, Vzduch a Skala. V týchto kategóriách sa oceňujú súťažné filmy dodnes a tiež sa zostavujú do tematických premietacích blokov. Aby ten, koho zaujímajú napr. vodné športy, mal v jednom premietacom bloku Voda možnosť vidieť čo najviac vodáckych filmov a hostí , koho zaujíma lietanie, najviac inšpirácie nájde v bloku Vzduch, turistiku a dobrodružné cestovanie hľadajte v bloku Zem, atď. Časom sme tieto kategórie rozšírili o ďalšie ako napr. Sneh alebo Horské bicykle a pridávajú sa rôzne špeciálne sekcie pod titulkom „Fenomén: …..“, kde predstavujeme aktuálne trendy v horských športoch – napr. via ferrata, kaňoning alebo horský beh, ultramaratón.

Hory a mesto Na bajku cez Sassolungo

Aký cieľ sa chystáš zdolať v najbližších dňoch?

Čakáme na počasie a snehové podmienky, aby sme pridali zas nejaké ciele do 7 kopcov 3 jazier na lyžiach. Tešíme sa aj s Petrom na Veľký Choč a Ploskú. Snáď nám tento víkend aspoň jeden z nich vyjde.

foto Tamara Greksáková a Hory a mesto

[pl_section section=“text“ id=“1115720850″]
[pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]

Pošli ďalej
Tamara Greksáková
Tamara Greksáková

Nadšená turistka, cykloturistka, horolezkyňa a skialpinistka, spoluzakladateľka slovenského festivalu Hory a mesto.

Articles: 4