S Petrom Tkáčom o turistike a cestovaní

O turistike, cestovaní a reštarte v hlave s Petrom Tkáčom

7 otázok pre Petra Tkáča, zakladateľa FB skupiny priatelia turistiky, hôr, lyžovačiek, skialp a cestovania. Čo ho k založeniu skupiny viedlo?

Priatelia turistiky, hôr, lyžovačiek, skialp a cestovania. Dlhý názov skupiny, ktorej členom sú aj mnohí z nás. Prečo a kedy si ju založil?

Skupinu som založil 30.4.2010, uff, to letí. V skupine je cca 1400 členov a stále rastie. A prečo? Bol to taký protest voči tomu, ako fungovali niektoré iné skupiny, kde ťa obmedzovali tým, čo môžeš vložiť, koľko fotiek, len zo Slovenska mohli byť fotky, a pod. Prvý nápad bol založiť skupinu pre blízkych priateľov, kde by sme dávali oznamy na turistiku. V tom čase som objavil čaro RSS čítačky, tak som začal dávať zaujímavé články a tipy na turistiku. Názov vystihuje to, čo mám rád a čo sledujem.

V skupine od teba pribúda množstvo linkov. Ako ich vyberáš a s akým cieľom?

Ako som vyššie napísal, objavil som čaro RSS čítačky a postupne sa dostávali ku mne zaujímavé webové stránky. Niečo obdobné mám urobené na youtube, kde odoberám zaujímavé turistické destinácie alebo športy. Cieľ je jednoduchý, pomôcť ľudom pri výbere oblečenia, upozorniť ich na zaujímavé túry, krajiny, ale sú tam aj návody pre lyžovanie, skialp, kitesurfing a iné športy. Relatívne je to široký záber a ešte sa násobí tým, že sú tam stránky v angličtine, ruštine, chorvátčine.

Podľa toho zamerania by som očakával, že si aktívny cestovateľ, turista a športovec. Čo z toho si najviac? Existuje nejaké športová/cestovateľská aktivita pre ktorú má zmysel žiť?

To bude prekvapenie, nie som až tak veľký turista. Všetko je limitované časom. Pracujem vo firme, kde je pracovná pohotovosť a tým pádom nemôžeš ísť nikde. Takže chodím vtedy, keď mám voľno. Rád cestujem, veľmi rád chodím do Chorvátska, na ostrov Krk, tam chodím už asi sedem rokov. Človek by povedal, že tam musí byť už nuda, ale ak sa poznáš s domácimi a tí ťa berú ako svojho syna, tak sa dostaneš aj tam, kam sa bežný turista- dovolenkár nikdy nedostane. A tak s nimi, vždy objavíme niečo nové.

[pl_section section=”popthumbs” id=”1722374350″]

Čo som viac? Asi z každého niečo. Ako vravím, je to limitované časom. Ak sa mi chce, urobím si výlet, keď mám chuť prevetrať hlavu, tak je MTB , turistika, v zime lyžovačka, skialp, bežky alebo aj inline skate korčule. U mňa je ešte jeden limit a to zdravotný, mám alergiu na jarné pele (jelša, breza, hrab, dub), takže od marca do polovice mája nemôžem robiť v podstate nič, čo nie je dobré pre kondíciu. Vždy má zmysel žiť, žijeme pre rodinu, deti, priateľov. Ja nežijem pre nejakú vyhradenú aktivitu, žijem pre seba, lebo chcem. Iste. Sú ľudia, pre ktorých je adrenalín nejaká športová aktivita alebo spoznávanie krajín. Dnes je to v móde, sledujeme blogerov, vlogerov, ale to všetko nám umožňujú technológie. Stačí sa pozrieť späť, kde bolo telefonovanie pred 30 rokmi a kde je dnes, vďaka roamingu.

Aký bol tvoj najväčší turistický/cestovateľský zážitok?

Pre mňa je všetko nové veľký zážitok. Či sú to Pieniny, Roháče alebo ostrovy Krk, Malorka, tak aj bajkovačka na Krížnu alebo turistika na Kamennú chatu, kde sa o moju pohodu vždy postará bratranec.:) Aj k lyžovačkám v Taliansku či v Rakúsku sa vždy pripne nejaký príbeh alebo udalosť. V Alpách mám silné zážitky. Môžem porovnávať služby, zjazdovky, ale aj ľudí. Tam sa väčšinou personál na Teba usmieva. Tam si objednáš pivo alebo bonbardino a donesú ti navyše grátis tanier s prosciutom, syrom. Len tak. A u nás ti budú účtovať aj postrúhaný syr na čiernohorskom rezni :). Som optimista. Myslím si, že silné zážitky ešte prídu, trebárs, ak my sa stretneme na nejakom výlete.

[pl_section section=”popthumbs” id=”118583303″]

Turistika. Pre niekoho víkend s rodinou v príjemnom prostredí alebo wellness s prechádzkou v zľavomatovom hoteli. Pre iných adrenalín, aktívny vrcholový výkon, hory, mačky,  skialp a útulňa, … Čo pre teba slová cestovanie a turistika znamenajú?

Cestovanie pre mňa znamená reštart v hlave. Vždy sa teším, keď cestujem niekde von, obzerám krajinu, čo nové tam pribudlo. Spoznávanie krajiny, ale aj ľudí. Vždy je príjemné sedieť s ľudmi, ktorí sú na rovnakej vlne. Ako som písal vyššie, mám v Chorvátsku priateľov a čo sa mi na nich páči, že nehovoria o politike, všetko dajú na bok, lebo ty si ich hosť. Obdivujem ich pozitívne myslenie, hoci niektorí majú ťažký život. Turistika je adrenalín, vystrašenie tukových buniek , ale aj čistenie hlavy od stresu. Cestovanie a turistika mi dáva jednú vec navyše a to fotografovanie. Som amatér a len sa učím fotiť a je to pre mňa relax. Vďaka fotoaparátu som sa naučil pozerať inak. Vídm veci, ktoré veľakrát prehliadneme a vôbec si nevšimneme.

Je dobré, že sa veľa ľudí venuje turistike a športu. Škoda len, že priamoúmerne nerastie aj kvalita služieb v turistických destináciach na Slovensku. Ja si myslím, že napríklad vaša stránka Reštartni sa, je geniálny nápad, ako ľudí vytiahnuť od počítačov a denného stereotypu.

6. Ako sa pozeráš na rozvoj turistiky na Slovensku? Kam sa uberá?

Turistika u nás? Uff. Je pár miest, kde to funguje, ale keď to porovnám s Talianskom, Rakúskom, Poľskom, Maďarskom, tak je to katastrofa. Máme veľmi krásnu prírodu, históriu, nádherné hrady, zámky, kaštiele, minerálne vody, termálne vody, krásne rieky ako Dunajec, Hron, ale strašnú infraštruktúru, rozbité cesty, neúplnú diaľničnú sieť. Vlaky, ktoré meškajú, služby na nie dobrej úrovni. Do toho prichádzajú služby ako reštaurácie, ubytovanie, kde výrazne zaostávame. Neodborný personál, ale za málo muziky veľa peňazí. Robíme to tak, aby bolo, česť výnimkám.

Rozdiel je, že v Alpách tie penzióny živia konkrétnu rodinu, že údolie živí konkrétnych obyvateľov a tí všetci majú záujem, aby celý ten biznis fungoval. Keď čítam aké investície idú v Alpách oproti Slovensku do modernizácie lanoviek a infraštruktúry, tak sa mi z toho krúti hlava. Prechádzaš priesmyky v Taliansku vo výške 2200 m.n.m., cesta je vyčistená na asfalt, žiadne ľadové koľaje, žiadne jamy, v obciach vyčistené chodníky na kameň alebo asfalt, žiadne balansovania na ľade alebo kráčanie v hlbokom snehu. Máme výborné značenie turistických trás, výborné mapy, dnes si môžeš pomôcť elektronickými mapami ako Locus /Android/, ale napríklad v poľských Pieninách, máš vysypané cesty štrkom, zábradlia, prístrešky, lavičky. Áno, na Tri Koruny sa platí smiešny poplatok, ale peniaze sa vracajú do opráv chodníkov, prístreškov. Je tu pár nadšencov, vidíme, že sa budujú cyklotrasy, ale stačí jeden majiteľ pozemku a je po radosti.

[pl_section section=”popthumbs” id=”109335578″]

Niekto si urobil biznis vo Vysokých Tatrách, keď vidím, kde sú vybudované ferraty v Alpách, tak si myslím, že mali by vybudované aj vo Vysokých Tatrách, bolo by to bezpečnejšie. A keď vidím tie výruby lesov a to v národných parkoch, kde zostali len holiny a potom snahu vybudovať desiatky vodných elektrární na rieke Hron, po ktorej sa splavujú stovky vodákov každé leto, tak si myslím, že tento štát neberie vážne turistický ruch. Ideme pokutovať cyklistu alebo turistu, že nešiel po chodníku, ale že lesný traktor rozoral polku lesa, to nevidí nikto.Teraz má boom elektrika, tak sa obávam, že na kopcoch nám vyrastú veterné čudá. Veru, neviem, kde sa uberá turistika na Slovensku. V Rakúsku turistika a cestovný ruch zamestnáva celé údolia. U nás? Stačí sa pozrieť, čo dorobili na Donovaloch, gýčové chaty a hotely, bez koncepcie, okolo architekta to ani nešlo a ceny už ako v Rakúsku.

Keď ešte prednedávnom hrozil výrub na Poľane, kde je krásna príroda, kde človek cíti vôňu lesa a zrazu sa tam vynorí opustený hotel, tak človeku je smutno. Ten pohľad na lazy okolo Detvy a Hriňovej, to je ako putovanie v čase, tam kravička, tam ovečka, tam hus gága, to ma vracia do detských liet a hreje na srdiečku. Turistika je súčasťou priemyslu, len mi ho zanedbávame. Ja dúfam, že príde prebudenie, že sa zmení vzťah k prírode, že si ju budeme vážiť a chrániť. Zmení sa kvalita služieb, viac sa bude investovať do cestovného ruchu, ale so zreteľom na prírodu. Turistov je viac ako politikov, tak by sme mali začať robiť zmeny v prospech nás.

7. Prečo by sa ľudia mali zapojiť do tvojej skupiny? V čom chceš byť iný … A kde sa najbližšie stretneme?

Ja som atyp a taká je aj moja skupina. Iné skupiny sú založené na fotografiách z výletov alebo túr. Ja som išiel opačným smerom, ja cez weblinky z iných portálov poskytujem rady, ukazujem im zaujímavé miesta na Slovensku, v Čechách , v Chorvátsku, ale aj v Európe alebo vo svete. Ukazujem im cez youtube videá, lyžiarske oblasti alebo zaujímavé turistické destinácie. Cez moju skupinu sa dostanú k športom ako skialpinizmus, horská cyklistika, paragliding, kitesurfing, horolezectvo, lyžovanie a iné. Môžu si prečítať recenzie na turistickú výbavu. Cez moju skupinu navštívia Alpy, Kaukaz, Pamír, Altaj, Himaláje , budú sa plaviť po svetových moriach, ochutnávať jedlá, ale aj naberať kondíciu.

A kde sa stretneme? To záleží na tom, ako sa vysporiadam s alergiou. Ale myslím si, že niekedy v júni, môžeme niečo krásneho spáchať.

Do skupiny Priatelia turistiky, hôr, lyžovačiek, skialp a cestovania 

foto: Peter Tkáč

[pl_section section=”text” id=”1115720850″]
[pl_section section=”widgets” id=”1390819366″]

Peter Tkáč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok