Objav Starú Ľubovňu vlakom ZSSK

Okrem pravidelného spojenia Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa prišla počas letných víkendov Železničná spoločnosť Slovensko tento rok i s ponukou letných turistických vlakov. Jeden z nich bude premávať aj na trase Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa. Obnovené bolo tiež letné víkendové vlakové spojenie Poprad, Stará Ľubovňa, Muszyna, ktoré malo v predchádzajúcom roku veľký  úspech na oboch stranách hraníc.

Vlakom do Starej Ľubovne

Práve v historickej Starej Ľubovni, slobodnom kráľovskom meste a perle severného Spiša, môžete vidieť mnoho zaujímavého. Vďaka vlakovej preprave bicyklov sa dá okruh výletov aj riadne natiahnuť.

Ľubovniansky hrad

 Hradom Ľubovňa, postavený po roku 1292, patrí v súčasnosti k jedným z najnavštevovanejších hradov Prešovského kraja. Na hrade boli uschované poľské korunovačné klenoty, bol súkromným sídlom španielskej princeznej Isabelly de Bourbon Zamoyskej a v najvyššej hradnej veži bol takmer rok väznený aj slávny dobrodruh Móric Beňovský. Prehliadku expozícií môžete absolvovať so sprievodcom alebo prostredníctvom sprievodných textov v 9 jazykových mutáciách, prístupné sú aj pre nevidiacich a nepočujúcich. Nám sa podarilo jednu prehliadku zažiť aj s kastelánom hradu.

Pod Hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen predstavujúci krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša.

Stará Ľubovňa

Historickú časť mesta Stará Ľubovňa tvorí Námestie svätého Mikuláša,  zahŕňajúce 27 meštianskych domov, miestnu galériu, Dom ľubovnianskeho mešťana a dominantu – Kostol sv. Mikuláša, pochádzajúceho z obdobia okolo roku 1280. Práve v tomto roku slávi rekonštrukciu otvorenia.

Cyklostopy

Pre cyklistických nadšencov preferujúcich adrenalínové jazdy odporúčame navštíviť singletraily rôznej náročnosti, vybudované v Starej Ľubovni alebo v neďalekej Lechnici v Pieninskom národnom parku. Pri návšteve Pienin však nezabudnite navštíviť známe Tri koruny, zažiť tradičný splav Dunajca na pltiach či zrelaxovať v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka.

Okolie Starej Ĺubovne

Cyklotrasou sa zo Starej Ľubovne dokážete pohodlne dostať aj do Hniezdneho, kde môžete navštíviť zaujímavé expozície Nestville Parku zamerané na prezentáciu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva, pochutiť si na pravej belgickej čokoláde a maškrtách z Nestville Chocolate, či ochutnať nepasterizované a nefiltrované pivo z Nestville Taberna. Ak máte radi hory určite skúste cyklovýlet na Levočské vrchy alebo Spišskú Maguru. Práve Veterný vrch ponúka najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry a Pieniny. Iba kúsok od Starej Ľubovne môžete objaviť Jarabinský prielom, Litmanovú a horu Zvir.

Ak sa chcete okúpať vyrazte do Vyšných Ružbachov. Termálne kúpalisko i kráter už čakajú.

Každý výlet odporúčame zavŕšiť pri dobrom jedle na Salaši u Franka, ktorý okrem iných významných hostí navštívila aj samotná kráľovná Alžbeta II. Na železničnú stanicu v Starej Ľubovni to už je len na skok, a potom sa po príjemnom výlete môžete vrátiť domov opäť vlakom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114