Kráľova Hoľa MTB zo Šumiacu

Výstup, ktorý by nemal chýbať v zozname skalpov žiadneho cykloturistu. Kráľova Hoľa MTB zo Šumiacu.

O Kráľovej holi

Kráľova Hoľa je popri Sliezskom dome, Martinských holiach či Poľane zaiste jedným z najambicióznejších cyklovýstupov na Slovensku. So svojimi 1946 metrami nad morom patrí medzi najvyššie hory Nízkych Tatier a zároveň jedno z najvyšších miest, na aké sa môžete na Slovensku na bicykli dostať.

Štart je zvyčajne z obce Šumiac a po čiastočne asfaltovej a šotolinovej, nie veľmi udržovanej ceste už len hore a hore.

p1320790w
Kríľova hoľa foto Slovensko z neba

Profil nie je až taký strašný. Iba 4 km so stúpaním viac ako 10%. Bude to na krosáky. 🙂

images

Šumiac

Parkujeme pri pivárni. Na vrchol Kráľovej Hole vedie jediná cesta.

Šumiac – Predné sedlo – Kráľova Hoľa

  • Dĺžka: 10 km
  • Prevýšenie: 1066 m
  • Náročnosť: vysoká ale pre každého cyklistu “MUST HAVE” trasa tu
Kráľova hoľa
Posledný kilometer je nekonečný

Zo stredu obce Šumiac pokračujeme ulicou severným smerom von z obce. Ďalej spevnenou cestou v stúpaní lúčnatými priestranstvami, neskôr lesom sa niekoľkými serpentínami dostaneme do Predného sedla.

Z Predného sedla pokračujeme asfaltovou cestou lesom cez sedlo Snehová jama, popri Kráľovej skale na temeno Kráľovej hole. Ďalej už otvoreným hôľnym terénom stále po ceste niekoľkými serpentínami na vrchol. 

Na hrane cyklotrasy ďalej sa nedá

Návrat bicyklom je možný len po tej istej trase do Šumiaca. Nie je možné pokračovať po hrebeni, alebo použiť inú zostupovú trasu.

Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok. V Šumiaci funguje v posledných rokoch aj požičovňa e bikov a ba polceste vás v sezóne očakáva aj chata s občerstvením.

Prehľad turistických trás a cyklotrás na Kráľovej holi nájdete tu.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328