Poludnica turistické trasy cyklotrasy

Poludnica je podľa slovanskej mytológie bytosť chrániaca posvätnosť poludnia, keď slnko vystupuje na nebeský vrchol. Meno vrchu dali vraj starí Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – teda čas obeda. Poludnica turistické trasy cyklotrasy:

Poludnica

Poludnica (1548 m n. m.) je vrch v Nízkych Tatrách. Leží nad Závažnou Porubou, približne 6 km južne od Liptovského Mikuláša. Nachádza sa v podcelku Ďumbierske Tatry a časti Demänovské vrchy.

Na Poludnicu sa dostanete viecerými turistickými trasami. Zo Závažnej Poruby, Liptovského Jána alebo z Iľanova. Cez vrcholy Poludnice (Malá a Veľká Poludnica) sa po modrej značke dostanete až na Krakovu hoľu. Smerom od sedla pod vrchom Kúpeľ, vpravo od turistického chodníka, narazíte na jaskyňu Kamenné mlieko. Od roku 1994 je prírodnou pamiatkou.

Poludnica Nízke Tatry
Poludnica Nízke Tatry foto CBS Slovensko z neba

Prednej Poludnice je výhľad na Liptovskú kotlinu so scenériou Liptovskej Mary. Je tu i samoobslužný bufet. Zo Zadnej Poludnice sa môžete kochať Nízkymi Tatrami od Chopka až po Veľký Bok.

Kamenné mlieko

55-metrov dlhá jaskyňa sa nachádza v masíve Poludnice v nadmorskej výške 1 548 m. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou výzdobou, predstavuje krásny jaskynný mikrosystém. Je významná tiež z archeologického a z historického hľadiska – bola využívaná počas SNP. Jaskyňa je voľne prístupná.

Poludnica turistické trasy

Túra na Poludnicu po trase Iľanovo (653 m) – Poludnica – Suchá dolina – Opalisko – Závažná Poruba (634 m) trvá niečo viac ako štyri hodiny a dosahuje prevýšenie 915 metrov.

Mapa Poludnica
Kliknutím do mapy sa dostanete do interaktívnej

Poludnica turistika

 • po  modrej značke:
  • zo severu z Iľanova cez Prednú Poludnicu
  • od juhu z rázc. Kosienky, poľana cez vrch Kúpeľ
 • po  zelenej turistickej značke z Liptovského Jána cez Rakytovicu a Prednú Poludnicu
 • po  žltej značke zo Závažnej Poruby cez Prednú Poludnicu

Hrebeň i vrchol pokrýva nízka vegetácia, umožňujúca zaujímavý kruhový rozhľad. Pri vhodných podmienkach je možné pozorovať mnohé vrcholy Nízkych Tatier, no tiež Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Oravské Beskydy a Malú i Veľkú Fatru.

Cyklotrasy okolo Poludnice

Na vrch Poludnice sa na bicykli oficiálne nedostanete ale zo Závažnej Poruby vedú okolo masívu dve nádherné cyklotrasy.

 • Cez Jánsku dolinu na Svidovské sedlo
 • Cez Iľanovskú dolinu až po rázcestie za Vrátami.

Obe sme absolvovali a môžme doporučiť. Nádherné, kondične náročné a zážitkové trasy.

Kam na výlet v okolí Poludnice

 • rekrečná oblasť Liptovská Mara
 • Turistika v Jánskej doline, Ohnisko a povestná kaďa 🙂
 • Demänovská dolina, jaskyňa Slobody a Chopok
 • Čierny Váh prečerpávacia stanica unikátne technické dielo

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Poludnica turistické trasy vedú na hranici územia NP Nízke Tatry. Výstup je technicky nenáročný, ale dlhý a kondične zaťažujúci. Prispôsobte preto výstup svojim možnostiam a neschádzajte z oficiálnych turistických trás. V minulých rokoch hlásili aj medvede. Nechoďte samotní.

Ubytovanie

Odporúčame SOREA hotely s wellness na Liptove

Na výlet vlakom ZSSK

Stačí vám vystúpiť z rýchlika ZSSK v Liptovskom Mikuláši a máte to na skok. Pešo alebo môžete prestúpiť na osobný vlak, ktorý stojí v Okoličnom /na Závažnú Porubu/ a Podturni /na Liptovský Ján/. Osobák chodí v dvojhodinovom intervale. Ak vystúpite v Kráľovej Lehote, môžete objaviť čarovnú dolinu a ďalší z cieľov 7kopcov3jazerá, prečerpávaciu stanicu Čierny Váh.

7kopcov 3jazerá

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114