Prečo utiecť do prírody?

Ak ste sa ešte nerozhýbali a gaučujete počas pandémie doma na zadku, chcel by som vám ponúknuť hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo vypadnúť do prírody.

Budete mať lepšiu náladu

Slnko a pohyb na čerstvom vzduchu vás naštartujú. Už polhodinový pohyb v prírode vás privedie na úplne nové myšlienky, starosti a problémy sa vytratia. Príroda má schopnosť liečiť.

Zlepšíte si kondíciu

Budete aktívnejší, svižnejší, pevnejší a pravdepodobne zhodíte zopár kíl. Budete sa cítiť skvelo. Ale najmä, začnete si veriť.

Získate nový, oveľa pozitívnejší náhľad na život

Pobyt v prírode vás pozitívne nabije. Je to úplne niečo iné, ako sa denne mordovať negatívnymi správami, propagandou, reklamou a politikou, ktoré sa na nás hrnú zo všetkých strán. Začnete vnímať to podstatné.

Baťove traily
Výšľap cez Brodzany

Odbúrate stres

Les, slnko a voda liečia stres. Aktívny pohyb odbúrava stres. Doba sa zrýchľuje i nároky na nás stále rastú. Žijeme v dobe, ktorá kľud neprináša. Zlé stavy si naviac často sami navodzujeme. Každá minuta, ktorú strávime v prírode sa nám blahodárne odmení na zdraví. Lekári dnes jednoznačne poukazujú na fakt, že práve stres a negatívne nastavenie je najdôležitejším spúšťačom väčšiny porúch, civilizačných chorôb a zlých návykov. Áno, aj cukrovky a nadváhy.

Časom zistíte, že na veľké zážitky si nemusíte zobrať hypotéku

Nedávno som objavil priamo za domom nové technické cyklotrasy. Ani som netušil koľko zábavy a adrenalínu nájde človek priamo pod nosom. Ešte stále je okolo nás množstvo ľudí, ktorí si myslia, že dovolenka musí byť drahá, dlhá, all inclusive, najlepšie letecky na druhom konci sveta. Dovolenka je hlavne od slova dovoliť si. A o jej kvalite skôr rozhoduje to s kým idem a ako aktívne ju prežijem. Mám známych ktorí už boli 7x v turecku, na lodi po stredozemnom mori, v egypte, v Chorvátsku, ale v Slovenskom raji ešte neboli. O tom, že majú niečo pekné pod nosom ani netušia.

Máte šancu spoznať nových ľudí

Ak si aj s každým nesadnete, nevadí. Skôr či neskôr natrafíte na potulkách na skvelých ľudí, spriaznené duše s ktorými začnete zdieľať a objavovať úplne nové svety. Bude vás spájať úplne nové, nezaťažené puto. Založené na nadšení, radosti a spoločných záujmoch.

Zimný prechod cez Suchú Belú, okruh Slovenským rajom.

Nová motivácia a výzvy

Plánovať novú akciu znamená tešiť sa. Každá ďalšia výzva, každá ďalšia cesta je už predom zdrojom veľkého očakávania. Máte sa na čo tešiť a život je hneď krajší. Práve počas pandémie a pred letom je to dôležité. Nič nepotrvá večne. Ani pandemické obmedzenia. Chcem sa držať vo forme a mať plány. Tento rok bude o Slovensku. Zvádnem plánované  trasy? 🙂  Už samotné plánovanie vo mne vyvoláva príjemné pocity a vďaka tomu som hneď šťastnejší.

Zážitky a spomienky

Najdôležitejšie veci v živote nie sú veci. Z vecí sa radujem iba chvíľu, potom zovšednejú. To čo nezovšednie sú spomienky a zážitky. Nepoznám nikoho, kto by sa k nim rád nevracal.

Život je príliš krátky, tak na čo čakať? Endorfíny a zážitky sú lepšie ako pasivita, telka, dosebahľadenie, sebaľutovanie, kŕmenie sa, krčma, hejtovanie či gauč. Každý pasívny deň je dopredu stratený. Minule som premýšľal, čo mi pohyb dal a čo vzal. Pozitíva jednoznačne prevyšovali. Všetko je vec priorít. 

A čo vy. Už ste vyštartovali k jazeru, na prvý kopec? Aspoň v okrese? Alebo nemôžete kvoli obmedzeniam a politikom? Ste stále pracovne vyťažení, musíte zarábať viac, ste nenahraditeľný?

Príjemný víkend prajem

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
petere prihody
petere prihody

Petere mládenca cestovateľské a športové príhodi a skúsenosti. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 21