Rýchlokurz dokonalej „all inclusive“ dovolenky

Predstavte si, že konečne prišla vaša chvíľa a cestovka spustila totálny výpredaj last minute all inclusivov. Výhodne nakúpite a tešíte sa na exotiku, more a nesmierne zážitky. Pobalíte kufre (samozrejme bez obmedzení na jednu malú batožinu) a vyrazíte. Letisko je plné podobne nadšených dovolenkárov, ktorí sa tešia na týždeň, kde ich jedinou starosťou bude rozhodnutie, kto ráno obsadí prvý lehátko a či si dať druhý alebo tretí dezert po večeri. Túto dovolenku ste predsa vyhrali v cenovej lotérii.

Zisk: Neobmedzené jedlo a nápoje

Prvá vec, ktorú si na all-inclusive dovolenke všimnete, je neobmedzené jedlo a nápoje. Áno, môžete jesť a piť, koľko len chcete. Hotely to propagujú ako vrchol luxusu: bufety preplnené jedlom, bary s neobmedzeným alkoholom a všetky tie drobné pochúťky medzi hlavnými jedlami.

Švédske stoly

Ale čo naozaj získavate? Po prvých dňoch, keď ste ochutnali všetko od pečených klobások až po grilované rebierka, začnete si uvedomovať, že všetko chutí akosi rovnako – ako kartón s jemným nádychom sójovej omáčky. A neobmedzené nápoje? Jasné, môžete si dať koktejl pri bazéne. Ale keď vám barman namiesto rumu naleje do plastového kelímku pollitra práškového džúsu a lacnú imitáciu tuzemského alkoholu, začnete mať pocit, že by ste radšej pili vodu z bazéna. Doma by ste väčšinu toho ani nedali do úst. Ďalším z benefitov je, že sa z dovolenky vrátite o 3 kg ťažší.

Strata: Miestna kultúra a autenticita

All-inclusive rezorty sú ako veľké, klimatizované bubliny, odrezané od skutočného sveta. Skutočná kultúra krajiny je často tak ďaleko, že ju sotva zahliadnete z okna hotelového autobusu. Môžete stráviť celý týždeň v rezorte a nezistíte, že sa nachádzate na ostrove s bohatou históriou a kultúrou, ktorú by ste inak mohli objaviť.

Na miesto toho trávite dni pri bazéne obklopení inými turistami, ktorí sú rovnako odrezaní od miestneho života. Miestne tradície? Jediné, čo zažijete, sú hotelové šou animátorov s „tradičnými“ tančekmi, ktoré majú tak málo spoločného s autenticitou, ako má instantná káva s pravou arabikou.

Zisk: Úplné pohodlie a relaxácia

Hlavným lákadlom all-inclusive dovolenky je pohodlie. Nemusíte sa starať o plánovanie dopravy, jedál, výletov ani o to, kde si nájdete miesto na pláži. Všetko je naplánované a pripravené za vás. Môžete stráviť celý týždeň bez jediného stresujúceho rozhodnutia. Je to ako byť dieťaťom, ktorého každý krok usmerňuje starostlivý rodič.

Lehátka pri bazéne

Ale táto pohodlnosť môže viesť k absolútnej apatii. Strácate možnosť objavovať nové miesta, skúšať nové veci a stretávať zaujímavých ľudí. Stávate sa pasívnym účastníkom vlastnej dovolenky, kde jediným vzrušením je výber medzi modrým a zeleným ležadlom pri bazéne. V južných regiónoch môže mierne vzrušenie po konzumácii zle umytej zeleniny a ovocia priniesť aj Antinal.

Strata: Spontánnosť a dobrodružstvo

Keď je všetko naplánované a predvídateľné, strácate možnosť zažiť spontánne okamihy, ktoré často tvoria najlepšie spomienky na dovolenke. Pamätáte si na ten výlet, kde ste sa stratili v neznámom meste a nakoniec našli úžasnú miestnu reštauráciu? Na all-inclusive dovolenke nič také nezažijete. Fakultatívny výlet? Pekne usporiadane, podľa pokynov sprievodcu s dáždnikom, v dvojstupe a všetci pokope. Každý deň je presne taký, aký bol naplánovaný – a to môže byť po chvíli dosť nudné.

Ak chceš autentické zážitky, opusti zónu komfortu.

All-inclusive dovolenky sú skvelé, ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako uniknúť každodennému stresu a nechcete sa zaoberať plánovaním. Zoberiete si knihu, ľahnete na lehátko, necháte sa obskakovať a ležíte. Nič proti. Poskytujú vám všetko, čo potrebujete na relaxáciu, ale za cenu straty autenticity a dobrodružstva.

Ak však hľadáte dovolenku, kde môžete zažiť niečo neobyčajné, nové, autentické, chcete objavovať miestnu kultúru a vytvárať nezabudnuteľné spomienky, možno by ste mali prehodnotiť, či je all-inclusive to pravé.

Nepotrebujem vodiť za ručičku. Skutočné zážitky prídu, keď sa sám zapojím do objavovacieho procesu. Určitá miera chaosu, prekvapenia a nepredvídateľnosti nezaškodí. Práve tieto okamihy robia život (a dovolenku) zaujímavým. Osobne nerád chodím na tie isté miesta dvakrát. Strácam tam práve moment prekvapenia, ten objaviteľský wau efekt. Pripadám si skôr ako sprievodca.

Tipy na výlety

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107