Sedlo Zbojská a Chodník Jakuba Surovca v zimnom šate

Sedlo Zbojská leží na hlavnom hrebeni Veporských vrchov a tiež na hranici okresov Brezno a Rimavská Sobota. Je obľúbeným turistickým a gurmánskym miestom. Navštívila som ho už niekoľko krát, v zime aj v lete, pešo aj na bicykli. Len kúsok od sedla je ukrytá krásna roklina Čertova dolina, súčasť náučného chodníka Jakuba Surovca. Ak sa sem vyberiete, počkajte si radšej na suchšie alebo mrznúce počasie, vyhnete veľkej vode a blatu. Zvlášť odporúčam zimný prechod s ľadovou „výzdobou“. Sedlo Zbojská a Chodník Jakuba Surovca v zimnom šate.

Čertova dolina

Na dohľad od parkoviska alebo autobusovej zastávky je na vŕšku drevená rozhľadňa, týmto smerom náučný chodník začína. Rozhľadňu sa oplatí navštíviť, nie len pre výhľad, ale aj kvôli expozícii vo vnútri. Hneď vedľa sa nachádza aj fotopoint Muránskej planiny a drevená socha zbojníka Jakuba Surovca. Dolu briežkom zídeme k náučnému panelu a po jeho ľavej strane vojdeme chodníkom do lesa.  Okolo malej jaskyne na Remete a cez dva drevené mostíky prídeme pod vrch Remetisko. Práve tento úsek býva často blatistý. Popri potoku sa vrátime k hlavnej ceste Brezno – Tisovec.  Cestu podídeme podchodom a smerujeme k vysokému železničnému Čertovmu mostu. Tu si treba dať pozor na značenie, náučný chodník sa po pár metroch stáča prudko doľava. Môžeme pokračovať krátkym, no strmým svahom k Čertovej jaskyni, ktorá je však turisticky neprístupná. Alebo môžeme pokračovať ďalej najkrajším úsekom – prírodnou rezerváciou Čertova dolina. 

Chodník Jakuba Surovca

Úzkou roklinou korytom potoka Furmanec vedie zaistená cesta, nájdeme tu vodopády, jaskyne, skalné bralá a v zime krásne ľadopády a cencúle. Roklina pripomína kúsok Slovenského raja. Po prejdení najkrajších úsekov si treba znovu dať pozor na zmenu smeru. Chodník sa vpravo odkláňa od potoka a po krátkom stúpaní vyjdeme na lúkach, ktoré v lete spásajú ovečky. 

Popri salaši sa poľnou cestou dostaneme k reštaurácii a naspäť k východiskovému bodu našej túry. Odporúčam prečítať si aj náučné panely, dozviete sa veľa zaujímavostí o miestach, cez ktoré prechádzate. Celý okruh sa dá prejsť asi za 2 hodiny, pri dlhšom obdivovaní krás alebo túre s deťmi asi za 3 hodiny. Odmenou po absolvovaní náučného chodníka nám môžu byť chutné halušky, pirohy, či baranina v kolibe Zbojská. Kto má rád sladké, môže si o pár metrov ďalej vychutnať legendárne buchty, nájde sa plnka na každý jazýček.

A ešte jedna zimná krása, ktorú môžete obdivovať priamo z auta cestou do Tisovca:

Ľadopád Tesná skala

Keďže poznám okolie, nedá mi nespomenúť aspoň pár ďalších miest hodných návštevy. Zo sedla Zbojská – prameň Rimavy, sedlo Chlipavica, sedlo Burda, Fabova hoľa. Z Brezna – druhá najvyššia vyhliadková veža na Slovensku, mega lavička na Pohanskom, Dedečkova chata. Z Tisovca – vrch Hradová a náučný chodník Poďte s nami za sysľami.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Jana Kobelová
Jana Kobelová

Turistika je moja vášeň a raz za rok si doprajem takú čerešničku na torte – výstup s horským vodcom na niektorý tatranský štít.

Articles: 4